Chociaż rozwój dzieci przebiega samoistnie, rodzice mogą go stymulować – m.in. poprzez zabawę. Odpowiednio dobrane zajęcia pozwalają bowiem maluchowi rozwijać się zarówno ruchowo, jak i emocjonalnie oraz intelektualnie. Sprawdź, w jaki sposób możesz pobudzać rozwój niemowlęcia.
Zabawy wcale nie trzeba (a wręcz nie należy) uważać za bezproduktywny wypełniacz czasu. Może być kreatywna i rozwijająca – wszystko, co zaproponujesz maluchowi, będzie dla niego atrakcyjne i stymulujące.
Zabawy manipulacyjne
Do tej grupy należą zabawy, które rozwijają nie tylko małą motorykę (czyli sprawność ruchową dłoni), ale również stymulują wzrok, słuch i dotyk.
Najprostszy pomysł polega na pokazywaniu maluchowi przedmiotów o różnej powierzchni – świetnie sprawdzi się np. folia bąbelkowa, karton, papier ścierny o delikatnej ziarnistości lub aksamit. Prezentuj kolejne materiały i każdy z nich opisuj, a następnie daj je dziecku do ręki – niech także poczuje różnice w strukturach.
Zabawy konstrukcyjne
Ten rodzaj zajęć wspiera kreatywny rozwój dzieci i pobudza wyobraźnię, a jednocześnie pozwala ćwiczyć sprawność manualną oraz skupienie i precyzję.
Przykładem takiej zabawy jest tworzenie dowolnych konstrukcji z klocków: niemowlę może stawiać wieże lub inne budowle – zgodnie ze swoją fantazją.
Zabawy ruchowe
Zabawy ruchowe pozwalają na wyćwiczenie zdolności motorycznych, takich jak raczkowanie czy stawianie pierwszych kroków.
Zachętą do raczkowania może być m.in. układanie zabawek w zasięgu wzroku malucha, ale poza zasięgiem jego rąk – dzięki temu dziecko podejmie próbę dotarcia do konkretnego przedmiotu.
Gdy maluch zacznie już stawiać samodzielne kroki, jego rozwój ruchowy można stymulować m.in. poprzez wchodzenie po schodach. Taka czynność, podobnie jak raczkowanie, angażuje obie strony ciała – jest to szczególnie ważne dla niemowląt, które pominęły etap raczkowania.
Zabawy rytmiczno-ruchowe
Zabawy rytmiczno-ruchowe pozwalają na rozwinięcie sprawności i siły, ćwiczą także poczucie rytmu. Można przeprowadzać je już u niemowląt – na początku z pełnym wsparciem rodzica.
Pomocną zabawą tego typu jest skakanie na dużej piłce. Usadź malucha stabilnie na piłce (cały czas podtrzymując), a następnie wykonuj takie ruchy, aby dziecko podskakiwało w górę i w dół. Możesz też ułożyć niemowlę w pozycji na brzuchu i delikatnie turlać piłkę do przodu i do tyłu.
Istnieje wiele pomysłów na proste i jednocześnie skuteczne zajęcia wspierające rozwój dzieci – już samo czytanie książek i układanie puzzli stymuluje je na wielu płaszczyznach jednocześnie. Warto więc znaleźć czas na kreatywną zabawę z pociechą – by połączyć przyjemne z pożytecznym.
1 Komentarz
Czytasz to i nagle zdajesz sobie sprawę, że świat jest pełen niespodzianek.