Strona główna » Zabawy dla dzieci » Rozwój poprzez zabawę – sprawdź nasze propozycje

Rozwój poprzez zabawę – sprawdź nasze propozycje

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Chociaż rozwój dzieci przebiega samoistnie, rodzice mogą go stymulować – m.in. poprzez zabawę. Odpowiednio dobrane zajęcia pozwalają bowiem maluchowi rozwijać się zarówno ruchowo, jak i emocjonalnie oraz intelektualnie. Sprawdź, w jaki sposób możesz pobudzać rozwój niemowlęcia.

Zabawy wcale nie trzeba (a wręcz nie należy) uważać za bezproduktywny wypełniacz czasu. Może być kreatywna i rozwijająca – wszystko, co zaproponujesz maluchowi, będzie dla niego atrakcyjne i stymulujące.

Zabawy manipulacyjne

Do tej grupy należą zabawy, które rozwijają nie tylko małą motorykę (czyli sprawność ruchową dłoni), ale również stymulują wzrok, słuch i dotyk.

Najprostszy pomysł polega na pokazywaniu maluchowi przedmiotów o różnej powierzchni – świetnie sprawdzi się np. folia bąbelkowa, karton, papier ścierny o delikatnej ziarnistości lub aksamit. Prezentuj kolejne materiały i każdy z nich opisuj, a następnie daj je dziecku do ręki – niech także poczuje różnice w strukturach.

Zabawy konstrukcyjne

Ten rodzaj zajęć wspiera kreatywny rozwój dzieci i pobudza wyobraźnię, a jednocześnie pozwala ćwiczyć sprawność manualną oraz skupienie i precyzję.

Przykładem takiej zabawy jest tworzenie dowolnych konstrukcji z klocków: niemowlę może stawiać wieże lub inne budowle – zgodnie ze swoją fantazją.

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe pozwalają na wyćwiczenie zdolności motorycznych, takich jak raczkowanie czy stawianie pierwszych kroków.

Zachętą do raczkowania może być m.in. układanie zabawek w zasięgu wzroku malucha, ale poza zasięgiem jego rąk – dzięki temu dziecko podejmie próbę dotarcia do konkretnego przedmiotu.

Gdy maluch zacznie już stawiać samodzielne kroki, jego rozwój ruchowy można stymulować m.in. poprzez wchodzenie po schodach. Taka czynność, podobnie jak raczkowanie, angażuje obie strony ciała – jest to szczególnie ważne dla niemowląt, które pominęły etap raczkowania.

Zabawy rytmiczno-ruchowe

Zabawy rytmiczno-ruchowe pozwalają na rozwinięcie sprawności i siły, ćwiczą także poczucie rytmu. Można przeprowadzać je już u niemowląt – na początku z pełnym wsparciem rodzica.

Pomocną zabawą tego typu jest skakanie na dużej piłce. Usadź malucha stabilnie na piłce (cały czas podtrzymując), a następnie wykonuj takie ruchy, aby dziecko podskakiwało w górę i w dół. Możesz też ułożyć niemowlę w pozycji na brzuchu i delikatnie turlać piłkę do przodu i do tyłu.

Istnieje wiele pomysłów na proste i jednocześnie skuteczne zajęcia wspierające rozwój dzieci – już samo czytanie książek i układanie puzzli stymuluje je na wielu płaszczyznach jednocześnie. Warto więc znaleźć czas na kreatywną zabawę z pociechą – by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

DuzyBen_easily105 29 stycznia 2024 - 21:46

Czytasz to i nagle zdajesz sobie sprawę, że świat jest pełen niespodzianek.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej