Strona główna » Plac zabaw – URZĄDZENIA » Obiekty linowe

Obiekty linowe

przez Teosto@0115

Z myślą o starszych dzieciach – obiekty liniowe

Czasami starsze dzieci, w szczególności te, które są już uczniami szkoły podstawowej, nie chcą iść na plac zabaw z młodszym rodzeństwem, ponieważ uważają, że jest to miejsce „dla małych dzieci”. Aby zachęcić starsze dzieci do zabawy oraz zapewnić im aktywną i wymagającą rozrywkę, producenci placów zabaw montują obiekty liniowe, inaczej linarium.

Czym jest linarium?

Jest to przede wszystkim urządzenie, w którym dominującym materiałem i budulcem są specjalne liny. Zadaniem obiektów liniowych jest przede wszystkim zapewnienie dziecku możliwości rozwoju fizycznego. Poza tym korzystnie one wpływają na wyobraźnię dziecka i jego kreatywność.

Warto wspomnieć, że wykorzystywane w trakcie budowy takiego obiektu liny są zbrojone strunami stalowymi. Jest to materiał niezwykle wytrzymały nie tylko na obciążenia, ale też warunki atmosferyczne. Dzięki temu obiekty liniowe są bezpieczne dla bawiących się tam dzieci.  Oczywiście linaria budowane są zgodnie z panującymi normami, w tym przypadku jest to norma PN-EN 1176.

Jakie obiekty liniowe są najczęściej wybierane?

Rodzajów obiektów liniowych jest wiele, a do najpopularniejszy zalicza się: piramida linowa, zestaw liniowy oraz kopuła liniowa.

Najczęściej spotkanym linarium na placu zabaw zdecydowanie jest piramida liniowa. Jej głównym elementem jest słup, będący podstawą całej konstrukcji. To właśnie do tego słupa przymocowywane są liny z jedne strony (drugi koniec liny jest zakotwiony za pomocą tzw. rzymskich śrub do podłoża).

Kolejnym obiektem liniowym jest zestaw linowy. Z czego składa się ta konstrukcja? Jej elementami, prócz lin, są stalowe słupy, które rozmieszczone są w ustalonej odległości (najczęściej ta odległość jest do 4,3 m), a pomiędzy nimi zawiesza się sieci liniowe.

Ostatnim urządzeniem jest kopuła liniowa. Ten system zabawowy składa się z dwóch półokręgów, które są ze sobą skrzyżowane. Między nimi rozpostarta jest napięta konstrukcja liniowa, która składa się z pionowych i poziomych sieci.

 

 

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej