Strona główna » Gry online dla dzieci, czyli pouczająca rozrywka

Gry online dla dzieci, czyli pouczająca rozrywka

przez Teosto@0115

gry online dla najmłodszychDzięki dynamicznemu postępowi technologii praktycznie każdy z nas korzysta z zasobów wszędobylskiego Internetu już od najmłodszych lat. Dzieci posiadają smartfony, tablety i laptopy, na których bardzo chętnie grają w darmowe gry online dla dzieci. Nie należy zapominać o tym, że w Sieci czeka wiele zagrożeń, jednakże jeśli dziecko gra pod nadzorem osoby dorosłej, mogą czerpać korzyści z tego obie strony. Dzięki grom online rozwija się kreatywność dzieci, a kontrolowanie poczynań pociechy w Internecie pozwala rodzicowi poczuć się spokojniej. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wybierania gier online?

Gry online dla dzieci – cóż to takiego?

Gry online to inaczej gry przeglądarkowe, których nie trzeba instalować na dysku komputera, aby dziecko mogło oddać się rozrywce i nauce. Charakteryzują się one prostotą, intuicyjnością i są łatwe w obsłudze. Dzięki temu nawet paroletnie maluchy będą mogły korzystać z bogatych zasobów Internetu. Najbardziej polecane są dla najmłodszych gry logiczne i edukacyjne, dzięki czemu rodzice nie muszą nakłaniać pociechy na naukę, gdy ta ma ochotę pograć na komputerze. W Internecie jest mnóstwo stron i portali z wartościową i bezpieczną treścią.

Bardzo ważne jest, aby dobierać rodzaj gry do wieku dziecka, dlatego też zwróćmy uwagę na oznaczenia umieszczone na witrynie. Unikać należy tych przepełnionych przemocą, wulgaryzmami i negatywnymi wzorcami zachowań. Istotna jest też tematyka gier, którą warto dobierać zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami naszej pociechy. Dowiedz się więc, czy Twoje dziecko preferuje gry przygodowe, zręcznościowe czy może logiczne.

Gry online dla najmłodszych – które pozycje są godne polecenia?

• Edukacyjne gry dla dzieci, czyli baw się i ucz

Jeśli jesteśmy rodzicami przedszkolaków, to warto postawić na gry edukacyjne, które ćwiczą zdolności poznawcze i pozwalają poszerzyć wiedzę naszych milusińskich. Gry o charakterze edukacyjnym są polecane przez pedagogów i nauczycieli jako nowoczesne pomoce dydaktyczne. Jest to świetna opcja do ugruntowania czy uzupełnienia wiedzy z danego etapu kształcenia. W interaktywnej zabawie online mogą uczestniczyć już dwulatki. Gry mają kilka poziomów trudności. Jest to okazja do ćwiczenia pamięci i koncentracji, rozwijania orientacji przestrzennej oraz rozpoznawania kolorów i kształtów, liter i cyfr, nazw zwierząt i różnych przedmiotów. Dziecko uczy się, na czym polega przyjaźń i dlaczego należy pomagać innym, a więc gry online promują pozytywne wartości.

• Gry baśniowe

Jako, że maluchy uwielbiają baśnie, legendy i historie fantasy, warto poszukać stron z grami, których akcja toczy się w magicznych świecie. W czasie takiej rozrywki dziecko nie tylko dobrze się bawi, ale także rozwija swoją wyobraźnię i wiele innych umiejętności. Okazuje się, że duchy i zjawy wcale nie muszą być straszne. Pozwól maluchowi przekonać się, co czeka na niego w wirtualnych domu grozy z pokojami pełnymi dusz. A może Twojemu dziecku marzy się wcielenie w postać rycerza dzierżącego ciężką kopię, walczącego ze smokiem, ratującego księżniczkę z opałów czy też jeżdżącego na swoim dzikim rumaku? Inną opcją jest wcielenie się w postać króla czy nadwornego błazna, zbudowanie własnej warowni czy też obrona zamku przed najeźdźcami. W tego typu grach dziecko ma szansę rozwijać swoją kreatywność i poszerzać wiedzę.

• Nauka języka obcego nigdy nie była tak przyjemna

Kto powiedział, że uczyć się języków obcych można tylko w szkolnej ławce z nosem w nudnym podręczniku? Twoja pociecha może szlifować język w prosty i przystępny sposób także przy komputerze. W Sieci nie brakuje multimedialnych programów do nauki języka obcego, które obejmują wszystkie aspekty – rozumienie, czytanie, mówienie i pisanie. Zamiast wkuwania słówek, dostępne są słowniczki obrazkowe, dzięki czemu dziecku znacznie łatwiej jest zapamiętać nowe słowa. Do grania w tego typu gry warto zachęcać już czterolatki.

• Logiczne gry dla dzieci

Dzięki grom online dziecko może rozwijać koncentrację i umiejętności logicznego myślenia. Najmłodsi z całą pewnością zostaną pochłonięci grami ze zwierzętami i postaciami z bajek. Zagadki, gry pamięciowe, testy na spostrzegawczość, dopasowywanie obrazków, gry strategiczne, labirynty, pasjans czy też warcaby w wersji online – z całą pewnością mamy w czym wybierać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także rodzice włączyli się do zabawy i wspólnie z dzieckiem rozwiązywali łamigłówki. Jest to świetna forma zachęcania pociechy do robienia coraz większych postępów.

Gry online dla chłopców czy dziewczynek?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby czas spędzany przez ich dziecko został jak najlepiej spożytkowany. Multimedialna zabawa również może być mądra i bezpieczna. Podczas kupowania gry dla dziecka, należy zwrócić uwagę na wiek, płeć, zainteresowania, ulubionych bohaterów oraz na parametry techniczne i wersję językową.

• W co grać z córką?

W przypadku małych dziewczynek godnymi polecenia grami online są te kolorowe i radosne. Uwielbiają one przebieranki, czesanie, gotowanie i pieczenie oraz wcielanie się w księżniczki czy inne postacie z bajek. Gry związane z modą, urodą i pielęgnacją to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o dziewczynki. Dobieranie strojów, fryzury, butów, biżuterii i gadżetów to dla nich świetna zabawa. Dużą popularnością wśród dziewczynek cieszą się gry kulinarne, które pozwalają poczuć się jak prawdziwa szefowa kuchni. Tego typu gry uczą podstaw gotowania, pieczenia ciast, dekorowaniu potraw i wypieków, a nawet zarządzania lokalem gastronomicznym. Do dziewczynek skierowane są także gry o kucykach, lalkach Barbie czy śwince Peppie. Podobnie jest z grami ze zwierzakami – kotkami, pieskami, królikami, delfinami czy pandami. Dzięki grom ze zwierzętami domowymi i hodowlanymi młoda dama uczy się, jak dbać o pupila także poza ekranem komputera. Dziewczynki sięgają także po gry zręcznościowe, w którym mogą wykazać się inteligencją i sprytem. Przykładem są kulki, bąbelki, labirynty, tory przeszkód i gry z elementami humorystycznymi.

• Jakie gry online dla dzieci?

Chociaż większość gier jest uniwersalna i mogą w nie grać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, to niektóre z nich powstały z myślą o płci męskiej. Chodzi tutaj przede wszystkich o gry samochodowe, sportowe i strzelanki, po które tak chętnie sięgają mali mężczyźni. Gry online związane z motoryzacją to strzał w dziesiątkę dla chłopców, które umożliwiają ściganie się najróżniejszymi pojazdami, uczenie się parkowania, przenoszenie towarów wózkiem widłowym czy też zaprojektowanie własnego samochodu. Ogromną radość dają chłopcom gry związane z ich ulubionymi dyscyplinami typu football, bilard, skoki narciarskie, koszykówka, siatkówka, hokej , golf, lekkoatletyka, kręgle czy tenis. Młodzi gracze uwielbiają także gry związane z tematyką wojskową, czyli o lataniu samolotem, czy helikopterem lub sterowanie okrętem lub jeżdżeniu czołgiem. Świetną opcją są także gry dla dzieci z bohaterami kreskówek i superbohaterami z nadprzyrodzonymi mocami typu Hulk, Iron Man, Spiderman czy Batman.

Gdzie szukać wartościowych stron, czyli bezpieczne gry dla dzieci?

Z całą pewnością nie warto zabraniać dziecku gier online, gdyż prędzej czy później przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem sposobu na rozrywkę w Sieci, jednakże gdy dziecko zacznie grać w ukryciu, rodzic nie będzie miał większej kontroli nad tym, z jakimi stronami ma ono styczność. Tak więc warto najpierw upewnić się, z jakich stron korzysta pociecha, sprawdzić tematykę gier i zdecydować, które z nich będą dla niej odpowiednie. W związku z tym najlepiej jest odwiedzić osobiście kilka stron z grami online dla dzieci i zagrać w nie osobiście, aby przekonać się, czy nie są one czasem stratą czasu. W przypadku gier wulgarnych i pełnych przemocy, warto wprowadzić blokadę dostępu, dzięki funkcji kontroli rodzicielskiej oraz zablokować wybrane gry z nieodpowiednią treścią i ustalić limity pobierania plików. Jest to świetny sposób na zapewnienie dziecku ochrony w świecie wirtualnym, czyli posiadanie pełnej kontroli nad grami i treścią, których nasi podopieczni są odbiorcami.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej