Strona główna » Plac zabaw – URZĄDZENIA

Plac zabaw – URZĄDZENIA

przez Teosto@0115

Plac zabaw skałada się z wielu urządzeń, poznaj najczęściej spotykane na placu zabaw urządzenia do zabawy.

Plac zabaw to miejsce, które przyciąga tak wiele dzieci ze względu na urządzenia, jakie znajdują się na nim. Huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie czy karuzele – to wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny plac zabaw. Mimo sprawdzonych i wciąż chętnie wykorzystywanych rozwiązań, producenci placów zabaw nie spoczywają na laurach. Nowopowstałe miejsca zabaw dla dzieci posiadają nie tylko wyżej wymienione systemy zabawowe, ale też coraz częściej montowane są tam urządzenia, takie jak obiekty liniowe czy zestawy sprawnościowe. Niezależnie od tego, czy jest to sztandarowe urządzenie, czy mniej używany element placu zabaw, każdy z nich pozytywnie wpływa na zdrowie Twojego dziecka. Jakie korzyści niesie ze sobą zabawa na huśtawce czy obiektach liniowych?

 

Od czego zależy wybór urządzenia?

Place zabaw są różnie zaprojektowane. Co wpływa na decyzję projektanta placu zabaw, że w jednym projekcie umieści linarium i zestawy sprawnościowe, a w drugim zdecyduje się na zamontowanie sprężynowców oraz huśtawek z zabudową? Przede wszystkim funkcjonalność placu zabaw uzależniona jest od grupy wiekowej, do jakiej jest on skierowany. W momencie, w którym producent placów zabaw buduje plac zabaw dla przedszkoli, nie użyje w projekcie zestawów sprawnościowych i obiektów linowych, które są przeznaczone dla starszych dzieci. W takim przypadku plac zabaw byłby całkowicie nieprzystosowany do przedszkolaków i istniałoby ryzyko, że dzieci zranią się podczas zabawy. Jest to sytuacja, do której nie może dopuścić żadna osoba, która zajmuje się tworzeniem i montowaniem placów zabaw.

Oczywiście, w analogicznej sytuacji producent placów zabaw nie zainstaluje bujaków na placu zabaw skierowanym do starszych dzieci, na przykład uczniów szkoły podstawowej. Sprężynowce, które są przeznaczone dla maluchów, nie zainteresowałyby uczniów podstawówki, które szybko by znudziły się tym urządzeniem. Warto tutaj nadmienić, że osiedlowe place zabaw lub takie, które znajdują się w parkach, posiadają systemy zabawowe dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. Wynika to z tego, że te place zabaw są ogólnodostępne i odwiedzają je dzieci w różnym wieku. Aby plac zabaw był atrakcyjny zarówno dla 3-latka, jak i 8-latka musi on posiadać wyposażenie, które będzie dostosowane do obu grup wiekowych.

Urozmaicenia na plac zabaw

Choć plac zabaw kojarzy nam się głównie z huśtawkami, zjeżdżalniami czy piaskownicą, to producenci placów zabaw nadal szukają nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej urozmaicą ich projekty. Jakie dodatkowe urządzenia warto zainstalować w tym miejscach? Jednym z rozwiązań są stoły do gier. To idealne rozwiązanie dla starszych dzieci oraz młodzieży. Stoły do gier służą nie tylko do zabawy, ale pozwalają starszym użytkownikom placu zabaw zrelaksować się oraz zachęcają ich do wytężenia swojego umysłu. Co najlepsze, dzieci i młodzież mogą grać tam ze swoimi rodzicami.

Stoły do gier – zagraj ze swoim dzieckiem!

Czym są stoły do gier oraz jakiego typu urządzenia możemy znaleźć na placach zabaw? Zacznijmy najpierw od pierwszego pytania. Stoły do gier są to urządzenia, które pozwalają dwóm albo więcej osobom zagrać w określony rodzaj gry towarzyskiej w tym samym czasie. Jak już wspomnieliśmy, jest to doskonała forma zabawy z dzieckiem i dorosłymi.

Wyróżniamy między innymi stół do tenisa stołowego, do gry w piłkarzyki oraz stół do gier planszowych.

Stół do tenisa stołowego

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych stołów do gier jest stół do tenisa stołowego, potocznie zwany ping-pongiem. Zasad gry nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Warto jednak zaznaczyć, że plusem tej gry towarzyskiej jest to, że bez problemu może w nią grać więcej niż 2 graczy, dzięki czemu możecie w nią zagrać całą rodziną. Dostarcza ona przy tym wiele zabawy, uśmiechu i, oczywiście, ruchu! Jeśli chodzi o techniczne sprawy, to stół najczęściej wykonany jest z betonu. Z kolei siatka, która jest tam zainstalowana, ma formę stałą, na przykład metalową. Jest to rzucająca się w oczy różnica, jeśli porównamy stół do gry w tenisa umieszczany w siłowniach czy szkołach z tym, który znajduje się na placu zabaw. Jednak nie ma to wpływu na zabawę.

Stół do gry w piłkarzyki

Kolejnym popularnym stołem do gier jest stół do gry w piłkarzyki. Jest to następna gra towarzyska, której zasad nie trzeba tłumaczyć. Podobnie, jak w przypadku tenisa stołowego, w zabawie może uczestniczyć dwie lub więcej osób. Jeśli jesteś w większym gronie na placu zabaw, świetnym pomysłem jest rozegranie turnieju. Plusem stołu do gry w piłkarzyki jest też niewielka ilość miejsca, jaką zajmuje. Dzięki temu projektantowi placów zabaw pozostaje jeszcze wiele przestrzeni do zagospodarowania na inne urządzenia.

Stoły do gier planszowych

Ostatnim typem stołów do gier, o którym warto wspomnieć, jest stół do gier planszowych. Blat stołu posiada specjalną planszę do wybranej gry. Jakie plansze są najchętniej umieszczane? Przede wszystkim do gry w szachy/warcaby oraz chińczyka. Innym sposobem wykorzystania tego stołu, jest użycie go jako miejsca do rozgrywania gier karcianych.

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej