Strona główna » PLACE ZABAW

PLACE ZABAW

przez Teosto@0115
place zabaw - zbiór opisów placów zabaw

Na mapie Polski nieustannie pojawiają się nowe place zabaw
Zobacz, na jakie natrafisz w poszczególnych miejscowościach.

Na mapie Polski nieustannie pojawiają się nowe place zabaw. Nie tylko największe miasta, takie jak Warszawa, Kraków czy Poznań, ale też te mniejsze tworzą kolejne miejsca, w których całe rodziny mogą aktywnie spędzić czas. Nie ma w tym nic zadziwiającego. Zabawa na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna podoba się nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym oraz seniorom. Z tego też powodu mapa naszego kraju wypełnia się nie tylko nowoczesnymi placami zabaw, ale też powstają siłownie zewnętrzne, skateparki czy też street worokut parki.

Kierunek plac zabaw – dla kogo stworzyliśmy to miejsce?

Jako rodzice i zwolennicy miejsc zabaw, które korzystnie wpływają na zdrowie i rozwój naszych dzieci, przygotowaliśmy dla Was specjalny drogowskaz. Wskaże on Wam drogę do najciekawszych placów zabaw w poszczególnych miejscowościach. Nasz kierunkowskaz będzie na bieżąco przez nas uzupełniany. Chcemy, by nasza strona służyła wszystkim rodzicom, którzy nie wiedzą, gdzie wspólnie spędzić czas z dzieckiem w swoim mieście. Mamy nadzieję, że nasz drogowskaz przyda się również rodzinom, które przeprowadziły się do miasta z naszej listy, oraz rodzicom chętnie podróżującym z dziećmi po całej Polsce.

Stwórz wraz z nami listę najpiękniejszych placów zabaw w Polsce!

Jeśli jesteś mieszkańcem miasta, które jest na drogowskazie, i widzisz, że brakuje Twojego ulubionego placu zabaw, daj nam o tym znać! Twoje sugestie są dla nas cenne i chętnie dodamy Twoje ulubione miejsce do listy. Z Twoją pomocą na pewno stworzymy listę miast z najpiękniejszymi placami zabaw!

Na kierunkowskazie nie ma Twojego miasta? W takim przypadku też zachęcamy do kontaktu. Chętnie uzupełnimy nasz drogowskaz o kolejne polskie miejscowości. Nowoczesne i zadbane place zabaw, to miejsca, które powinno się polecać! Dlatego napisz do nas i podziel się ze swoimi ulubionymi miejscami.

Zachęcamy również do kontaktu producentów placów zabaw. Informacje o nowopowstałych placach zabaw będą bardzo przydatne dla wszystkich rodziców i opiekunów, a Wy w ten sposób pokażecie swoje projekty.

Napisz do nas i pokaż nam, które place zabaw warto dołączyć do listy

Jeśli chcesz pokazać nam swój ulubiony plac zabaw, skontaktuj się z nami. W tym celu wypełnij formularz znajdujący się na stronie i wyślij nam wiadomość. Zdjęcia placów zabaw lub linki do artykułów na ich temat, są mile widziane. Zachęcamy również do udzielania się na naszym forum. Możecie tam tworzyć nowe tematy i dyskutować na temat realizacji, oraz innych ciekawych aspektach placów zabaw.

Z kart historii…

Wydawać by się mogło, że place zabaw są wytworem naszych czasów. Nic bardziej mylnego. Idea budowania i projektowania miejsc, w którym można miło spędzić czas na świeżym powietrzu, była doskonale znana od czasów starożytnych. Jednak w tamtych czasach tego typu miejsca funkcjonowały głównie przy prywatnych rezydencjach, a publicznych ogrodów nie było wiele.

Pierwsze miejsca odpoczynku, które można uznać za protoplastę placów zabaw, powstały w średniowieczu. Nazywane były „ogrodami zabawy” i, w przeciwieństwie do większości współczesnych placów zabaw, były one przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A jak wyglądały ogrody zabaw? Była to otwarta przestrzeń, najczęściej pokryta murawą. Znajdowało się tam wiele drzew i kwitnących krzewów (ogrody zabaw były nimi wręcz otoczone), a także były tam miejsca do siedzenia (ławy, fontanny, studnie, baseny, a nawet altany). Miejsce to służyło nie tylko do prywatnych spotkań, ale też urządzane tam były zabawy dworskie.

Komunalne place zabaw

Kiedy w takim razie powstały pierwsze place zabaw, które, choć w mniej nowoczesnej formie, przypominały współczesne place zabaw? W tym celu musimy cofnąć się aż do XIX wieku, a konkretnie do 1876 roku. W tym okresie powstał pierwszy komunalny plac zabaw, który postawiono w Norymberdze, w Niemczech. Z kolei pierwszy udokumentowany publiczny plac zabaw wybudowano rok później w Anglii, a konkretnie przy ul. Burbery w Birmingham.

Kolejnym krajem, w którym powstawały place zabaw, były Stany Zjednoczone. W 1885 roku został otwarty plac zabaw w Bostonie, a już dwa lata później powstało kolejne słynne miejsce, czyli plac zabaw w San Francisco w Golden Gate Park. Do dziś znajduje się tam kamień, który ma na celu upamiętniać to wydarzenie.

A jak sytuacja przedstawiała się w Polsce?

Wbrew pozorom nasz kraj niewiele odstawał od Niemiec, Anglii czy USA. Już 21 czerwca 1889 roku został otwarty pierwszy taki w Polsce park Jordana. Jego budowa zajęła kilka miesięcy (trwało to od wiosny do jesieni), w których trakcie zostało posadzone 100 tys. drzew i krzewów, zbudowano 12 placów i boisk, które były wyposażone w sprzęt sprowadzony z innych państw. Urządzenia, jakie pojawiły się w parku Jordana, zostały zamówione przez Henryka Jordana, który był założycielem tego miejsca. Ten plac zabaw był nie tylko wyjątkowy ze względu na swój projekt czy też urządzenia, jakie się na nim znajdowały (prócz zagranicznych zestawów zabawowych było tam aż 44 popiersia sławnych osób), ale też dlatego, że był to pierwszy plac zabaw na świecie przeznaczony wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

 

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej