Strona główna » INNE » Ile czasu dziecko może oglądać telewizję?

Ile czasu dziecko może oglądać telewizję?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Spora część rodziców zastanawia się, ile czasu może pozwolić swojemu dziecko na oglądanie telewizji. W końcu z jednej strony media pomagają dziecku poznać zwyczaje, poszerzają jego wiedzę o kulturze i edukują go (szczególnie bajki). Z drugiej epatuje tam przemoc, czy nagość. Decyzja dla rodziców jest trudna, bo w dzisiejszych czasach trudno jest ograniczyć dziecku dostęp do informacji i technologii. Ile czasu mogą dzieci spędzać przed telewizją?

Wady spędzania czasu przed telewizorem

Istnieje wiele teorii, popartych badaniami przeważnie amerykańskich naukowców, które wykształcają w nas przekonanie, że telewizja niezwykle szkodzi ogólnemu rozwojowi dzieci. Po pierwsze, długotrwałe oglądanie telewizji powoduje pogorszenie wzroku dziecka oraz wpływa niekorzystnie na postawę jego ciała, zwłaszcza jeśli długo przebywa w tej samej pozycji. Ponadto dziecko, które jest przyzwyczajone do spędzania czasu na kanapie przed telewizorem, unika ruchu, co może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi, także z nadwagą. Po drugie, wadą długotrwałego oglądania telewizji jest możliwość spłycenia relacji społecznych oraz uzależnienie. Maluch zafascynowany telewizją ogląda ją w sposób bezkrytyczny. Nauczony doświadczeniem telewizyjnych bohaterów, radzi sobie w grupach społecznych tak jak postaci z filmów. Jeśli ogląda filmy akcji, pełne wulgaryzmów i przemocy, nic dziwnego, gdy później próbuje zastosować podobne metody obcowania z ludźmi. Nawyk oglądania telewizji z czasem staje się dla dziecka codziennością do tego stopnia, że może zacząć wykazywać objawy uzależnienia:
– pogorszenie samopoczucia, drażliwość, kłopoty ze snem,
– pogorszenie relacji społecznych i wyników w nauce,
– nawykowe rekompensowanie sobie trudności dobrze znaną przyjemnością,
– dolegliwości somatyczne związane z odstawieniem (wyniesienie telewizora z pokoju dziecka może skutkować stanem napięcia mięśniowego, gorączką czy bólami głowy),
– stany lękowe, napady histerii etc.

Dlaczego warto pozwalać dziecku oglądać telewizję?

Zwyczajowe, okazjonalne oglądanie w telewizji programów przeznaczonych dla dzieci i dostosowanych do ich wieku przynosi czasem pozytywne efekty. Tak jest w przypadku oglądania kanałów tematycznych albo stacji, w których mówi się w obcym języku. Oglądanie przez dzieci kanałów tematycznych i stricte edukacyjnych wzmacnia ich potencjał intelektualny i rozwija różnorodne umiejętności. Dziecko może przyswoić sobie język obcy, rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiadomości dotyczące interesujących go tematów. Na przykład programy przyrodnicze często zmontowane są w ciekawy sposób, obrazując piękno fauny i flory. Dodatkowo kamera wnika w takie obszary, do których czasem z różnych względów nie ma dostępu przeciętny widz. Programy rozrywkowe z kolei mogą pomóc w wyostrzeniu dowcipu, a co za tym idzie wzbogacić relacje towarzyskie nastolatków. Jednak przy niewątpliwych zaletach telewizji warto pamiętać, że to nie ona ma bezpośredni wpływ na to, co przyswoi sobie dziecko i czego się nauczy. Telewizja jest narzędziem w rękach rodzica i to on powinien zawsze w ostateczności decydować, co może oglądać jego pociecha. Warto zwracać uwagę na czas oglądania przez malucha telewizji. Bardzo ważna jest także stała rodzicielska kontrola i dobór oglądanych przez dziecko programów. Nie można również zakłócać oglądaniem telewizji normalnego trybu dnia, w tym spożywanych posiłków.

Zoabcz także jaki uchwyt do telewizora wybrać by optymalnie korzystać z niego.

Publikacja zaczerpnięta z: WP Parenting.pl

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Alvin Parisi 15 września 2023 - 23:13

No to jest dobre. Polecam!

Odpowiedz
Morton Sweitzer 18 września 2023 - 09:04

Twoje treści zawsze są takie wartościowe.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej