Lęk przed ciemnością to częsty powód, dlaczego dziecko boi się samo spać. Co robić w takich sytuacjach? ?Jak pomóc dziecku? Podpowiadamy.
Jak oswoić ciemność?
Strach przed ciemnością to jeden z najpopularniejszych lęków u dzieci. Warto wiedzieć, że taki niepokój ma charakter rozwojowy i pojawia się u większości małych dzieci, więc się nie martw. Większość dzieci radzi sobie sama, nie oznacza to jednak, że dziecku (i sobie) nie można pomóc. Są bardzo fajne i niedrogie akcesoria, które pomogą nie tylko oswoić ciemność, ale sprawią, że maluch ją pokocha!
By dziecko mniej się bało i stopniowo zaczęło przyzwyczajać się do mroku, zostaw włączoną w pokoju lampkę nocną albo zapalone światło w korytarzu. Choć pomysł wydaje się banalny, nie każdy rodzic się na to decyduje. By zachęcić dziecko możesz specjalnie kupić „wyjątkową lampkę”. Jeśli jest na prąd to koniecznie odpowiednio zabezpiecz kabelek mocując go do ściany w kilku miejscach. Ślicznie prezentują się w dziecięcym pokoju lampki typu Cotton Balls. Na Allegro znajdziesz również lampki na baterie. Śliczny księżyc czy gwiazdka rozjaśnią pokój maluszka i z pewnością przegonią potwory, tym bardziej że maluch może lampkę postawić, gdzie chce.
Warto również kupić lampkę do kontaktu, by oświetlić drogę do łazienki lub podłączyć ją w toalecie. W sklepach znajdziesz takie, które świecą się cały czas lub takie, które reagują na ruch. Ciekawym rozwiązaniem są taśmy świecące w ciemności, które można umieścić wzdłuż ściany lub na schodach.
Potworów nie ma! Czyżby?
Tłumaczenie dziecku, że nic nie czai się pod łóżkiem lub w szafie zazwyczaj nie ma sensu. Maluch się boi, a dyskutowanie z jego emocjami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lekceważenie dziecka, może doprowadzić do uczucia niezrozumienia i odrzucenia. W zamian możesz sprawić, by ciemność kojarzyła się dziecku z czymś przyjemnym.
Zabawy w ciemności
Teraz, gdy przyszła jesień i słońce zachodzi wcześniej, warto przed snem pobawić się w ciemności. Fantastycznym pomysłem się fluorescencyjne pałeczki. Można dostać je z końcówkami, które pozwalają zrobić np. bransoletki. My robimy biżuterię, włączamy muzykę i tańczymy. Absolutnym hitem w tym roku jest u nas fluorescencyjna piżama i skarpetki. W sklepach dostępne są także figurki święcące w ciemności, świecący piasek kinetyczny czy magiczne tablice. Jest w czym wybierać!
Dobrym pomysłem na zabawę, która pomaga się oswajać z lękami, jest teatrzyk cieni. Wystarczy wyciąć z kartonu postacie i nakleić na patyczki. Jeśli nie masz plastycznego talentu, poszukaj gotowych książeczek z szablonami lub całe gotowe zestawy teatrzyków ze scenariuszami. Taką kreatywną zabawę pokocha każdy maluch!
Zrozumieć dziecięce lęki
Nawet dziecko, które się nigdy nie bało, koło trzeciego roku życia może zacząć przejawiać lęk przed ciemnością. Wyobraźnia dziecka rozwija się, a „podejrzane” dźwięki czy cienie mogą wywoływać płacz, a nawet histerię. W całym procesie oswajania się z ciemnością niezwykle ważna jest postawa rodzica. Niestety lęk potrafią podsycać sami dorośli. Nigdy nie strasz dziecka ciemnością, ani tym co się tam może znajdować i nie pozwalaj na to innym. Nie zmuszaj także dziecka do samodzielnego stawiania czoła lękom, np. zmuszając do siedzenia w łóżku w ciemności lub nie reagując na płacz. Warto wiedzieć, że uczucie niepokoju może być potęgowane również przez bajki oglądane w telewizji. Nawet jeśli są to kreskówki, które do tej pory nie wywoływały strachu, warto zastanowić się, co dziecko ogląda szczególnie przed snem.
Publikacja zaczerpnięta z: mamotoja
2 komentarze
To jest dokładnie to, czego potrzebowałem.
Dzięki Tobie wiem, że wszystko jest możliwe.