Strona główna » Zdrowie » Jaką pomoc oferują poradnie psychologiczne?

Jaką pomoc oferują poradnie psychologiczne?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Dlatego też obserwuje się maluchy oraz ich postępy już od pierwszych dni życia. Rzecz w tym, że każde dziecko rozwija się inaczej – są dzieci wybitnie zdolne oraz takie, które napotykają na tym polu pewne trudności. Wówczas rodzice mogą zgłosić się do poradni psychologicznej bądź psychologiczno-pedagogicznej. Jaką pomoc oferują te placówki? Kiedy warto się do nich udać?

Poradnie psychologiczne a wsparcie w rozwoju intelektualnym dziecka

Poradnie psychologiczne oraz psychologiczno-pedagogiczne to nieocenione wsparcie dla rodziców. Z pomocą psychologów można lepiej poznać swoje dziecko, jego potrzeby oraz mocne i słabe strony. Tym samym można dowiedzieć się, nad czym i w jaki sposób pracować, aby dziecko lepiej radziło sobie na każdym etapie swojego życia. Dzieci ponadprzeciętnie inteligentne mają odmienne potrzeby rozwojowe, ponieważ w niesprzyjających warunkach rozwój ich niezwykłych zdolności może ulec nawet całkowitemu zahamowaniu. Z kolei dzieci nieśmiałe, wrażliwe i niepewne siebie mogą nauczyć się otwartości, śmiałości, poprawić swoją koncentrację czy relacje z rówieśnikami. Pomoże w tym np. metoda Tomatisa.

Pomoc poradni psychologicznej w problemach wychowawczych

Problemy wychowawcze szczęśliwie przestają być tematem tabu. Dzięki temu rodzice, którzy nie radzą sobie ze swoim dzieckiem, przełamują barierę wstydu i szukają dla niego oraz dla siebie profesjonalnej pomocy. Zdecydowana większość problemów wychowawczych ma swoje źródło w nieprawidłowym rozwoju funkcji emocjonalnych i poznawczych, dlatego tradycyjne metody radzenia sobie z nimi mogą być niewystarczające. Do poradni psychologicznych, takich jak np. Centrum Terapeutyczne Meritum w Sosnowcu, warto skierować swoje kroki, gdy dziecko ma trudności z nauką lub w relacjach społecznych, przeżywa długotrwały smutek bądź lęk, ma skłonności do agresji i autoagresji, przeżyło traumę albo jest uzależnione.

Diagnozowanie i terapia nieprawidłowości w rozwoju dziecka

Niewiele osób wie, że już w okresie niemowlęcym można zauważyć nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Tymczasem im szybsza reakcja i szybsze wdrożenie terapii, tym szybciej będzie można dziecku pomóc. Z kolei dzięki temu dziecko ma szansę dogonić rówieśników. To także duża pomoc dla rodziców, którzy mają dzięki temu możliwość nauczyć się lepszej pracy z dzieckiem np. ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera. Poradnia psychologiczna to również pomoc w uzyskaniu dla dziecka indywidualnego toku nauczania, jeśli tylko będzie potrzebne.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Yoko 29 stycznia 2024 - 21:30

Takie krótkie info nie tylko dla znających temat. Ten tekst powinni przeczytać wszyscy

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej