Strona główna » Zdrowie » Kalendarz szczepień 2019 – co się zmieniło?

Kalendarz szczepień 2019 – co się zmieniło?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Kalendarz szczepień 2019 znamy już od jakiegoś czasu. Jakie zmiany wprowadzono w porównaniu z poprzednim rokiem? Sprawdź odpowiedź w tym artykule.

Kalendarz szczepień – zmiany w 2019 roku

Pierwsza zmiana obejmuje szczepienia noworodków przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B. Do tej pory dzieci musiały zostać zaszczepione na te choroby w ciągu 24 godzin od narodzin. Od 2019 roku szczepienia dalej będą obowiązkowe, ale będzie na nie więcej czasu i wystarczy, że odbędą się przed wypisaniem noworodka ze szpitala.

Druga poważna zmiana dotyczy szczepień przeciwko odrze, śwince oraz różyczce. Pierwsza dawka była i dalej będzie podawana w 13.-15. miesiącu życia dziecka. Zmiany dotyczą natomiast drugiej dawki, tzw. przypominającej, która do tej pory zalecana była w 10. roku. Od 2019 roku będzie podawana kilka lat wcześniej – już w szóstym roku. Dzieci, które obecnie mają sześć lat lub więcej, zostaną zaszczepione jeszcze zgodnie ze starym trybem, czyli w wieku 10 lat.

Kalendarz szczepień – co to jest?

Program Szczepień Ochronnych, nazywany potocznie kalendarzem szczepień, jest aktualizowany co roku i publikowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak również te zalecane, ale płatne.

Dokument zawiera informacje o chorobach, na które należy szczepić dzieci i dorosłych oraz szczegółowe informacje, jak i w jakich terminach. GIS ustala taki kalendarz szczepień w oparciu o sytuację epidemiologiczną w Polsce, na którą wpływ ma również sytuacja w krajach sąsiednich (z racji otwartych granic i swobodnego przemieszczania się ludzi).

Publikacja zaczerpnięta z: edziecko.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Scott Cliffton 18 września 2023 - 08:21

Nietuzinkowe podejście do tematu. Sprawdźcie, zapraszam

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej