Strona główna » INNE » Jak założyć konto bankowe dla dziecka? O tym warto pamiętać

Jak założyć konto bankowe dla dziecka? O tym warto pamiętać

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Chcesz nauczyć swojego syna bądź córkę szacunku do pieniędzy, a zarazem rozsądnego gospodarowania nimi? Skutecznym sposobem może okazać się konto bankowe dla dziecka. Jego założenie nie jest wcale dla opiekuna skomplikowane, dlatego to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Jeśli Ty również chciałbyś skorzystać z tej usługi, lecz nie jesteś pewien, czy to bezpieczne, powinieneś poznać kilka faktów związanych z rachunkami bankowymi dla dzieci.

Z tekstu dowiesz się:

  • co należy zrobić, aby założyć dziecku konto w banku,
  • jak można kontrolować korzystanie z konta przez dziecko,
  • jakie są rodzaje kart bankowych dla dzieci.

Założenie konta z kartą dla dziecka jest często pierwszym poważnym krokiem młodego człowieka w świecie finansów. Jak wprowadzić dziecko w ten świat, aby od najmłodszych lat Twoja pociecha była świadoma wartości pieniądza, także tego wirtualnego? Dowiesz się z naszego artykułu!

Jak założyć konto dla dziecka?

Choć samo założenie konta nie jest zbyt trudne, dziecko nie może tego zrobić samodzielnie. Do otworzenia nowego rachunku jest bowiem potrzebna osoba dorosła – rodzic lub opiekun prawny. Co ważne, w większości przypadków banki pozwalają na utworzenie rachunku jedynie w sytuacji, gdy opiekun posiada już własny rachunek w tej samej instytucji finansowej. Ogranicza to zatem w dużym stopniu wybór banku. Jeśli uznasz, że pomimo to utworzenie rachunku dla Twojego dziecka będzie odpowiednim rozwiązaniem, oto co powinieneś zabrać ze sobą w tym celu:

  • dokument potwierdzający tożsamość syna lub córki (może być to np. legitymacja szkolna lub akt urodzenia),
  • dokument potwierdzający tożsamość rodzica/opiekuna prawnego (np. dowód osobisty).

W banku natomiast wystarczy przedstawić swoją prośbę osobie odpowiedzialnej za obsługę klientów, a następnie postępować według jej wskazówek. To wystarczy, by konto z kartą dla dziecka zostało utworzone. Niewykluczone też, że bank pozwoli przejść przez cały proces bez konieczności składania wizyty w placówce. Wiele z nich oferuje bowiem możliwość utworzenia rachunku także przez internet. Jeśli chcesz założyć konto dla dziecka online, wejdź na stronę internetową banku i sprawdź, co musisz zrobić, aby Twoja pociecha miała własny rachunek.

Formy kontrolowania konta bankowego dla dziecka przez opiekuna

Przy zakładaniu konta dla dziecka rodziców najczęściej interesuje to, w jaki sposób i w jakim zakresie będą mogli podporządkować rachunek kontroli rodzicielskiej. Należy więc pamiętać, że pod tym względem wiele zależy od tego, ile dokładnie lat ma osoba niepełnoletnia w momencie tworzenia dla niej konta.

Jeśli nie ma jeszcze 13 lat, wówczas nie jest ona uznawana za właściciela rachunku, gdyż pozostaje nim rodzic (lub inny opiekun prawny). Jeżeli natomiast dziecko ukończyło już 13. rok życia, zyskuje zdolność do czynności prawnych, lecz w ograniczonym stopniu. W obu przypadkach rodzice mogą jednak w łatwy sposób kontrolować to, w jaki sposób z danego konta korzysta syn bądź córka. Rodzice lub opiekunowie m.in.:

  • mają wgląd do transakcji realizowanych na koncie,
  • mogą ustalić maksymalne kwoty, których pobranie umożliwi karta bankomatowa dla dziecka,
  • mogą zablokować składanie przez niepełnoletniego użytkownika konta wniosków o uzyskanie kredytu czy pożyczki,
  • mogą zablokować dziecku dostępu do konta.

Karty dla dziecka i ich rodzaje

Dość często rodzice obawiają się tego, w jaki sposób będzie wykorzystywana karta bankowa dla dziecka, która pozwala pobrać określoną kwotę z bankomatu i opłacić zakup wybranej usługi lub towaru. Warto jednak pamiętać, że zarówno karta dla dziecka poniżej 13 lat, jak i starszego nie zawsze musi być bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym i dostępnymi na nim finansami.

Istnieją bowiem karty, które nie są bezpośrednio powiązane z rachunkiem. Mowa o kartach przedpłaconych. Wymagają one zasilenia wybraną kwotą przez rodzica, by następnie mogły zostać wykorzystane przez dziecko. To znacząco ogranicza możliwości dziecka w rozrzutnym gospodarowaniu pieniędzmi, a jednocześnie jest doskonałą propozycją na początek.

Kolejną opcją jest karta płatnicza dla dziecka z limitem. Daje rodzicowi pełną kontrolę nad maksymalną kwotą, którą może dysponować pociecha – zarówno w zakresie jednej transakcji, jak i w rozliczeniu czasowym, np. miesięcznym.

Oczywiście opiekun może obdarzyć swoją pociechę pełnym zaufaniem i dać dostęp do zwykłej karty płatniczej przypisanej do konta dla młodych. W tym wypadku również może ustalić pewne limity, lecz starsze dziecko, które ma już dostęp do konta, może je zazwyczaj samodzielnie zmienić.

Jeśli zdecydujesz się na założenie karty płatniczej dla dziecka, poinformuj je, jak należy postępować w przypadku ewentualnego jej zgubienia lub kradzieży. Zwróć uwagę, że w tego typu sytuacji niepełnoletnia osoba powinna jak najprędzej poinformować Cię o zaistniałym zdarzeniu, byś mógł (jako właściciel rachunku) odpowiednio zareagować, zlecając zastrzeżenie karty bankowej. Jak to zrobić w prosty sposób? Wystarczy zadzwonić na numer +48 828 828 828. System zastrzegania kart Zastrzegam.pl natychmiast przekieruje Cię na infolinię odpowiedniego banku, ponieważ działa każdego dnia tygodnia i przez całą dobę.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Iza22_map100 12 lutego 2024 - 15:47

To jest ten rodzaj treści, który inspiruje i prowokuje do refleksji.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej