Strona główna » Niemowlak » Jak rozszerzać dietę w 7. i 8. miesiącu życia dziecka?

Jak rozszerzać dietę w 7. i 8. miesiącu życia dziecka?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Jeżeli Twoje dziecko skończyło 7. lub 8. miesiąc życia, pierwsze kroki w rozszerzaniu diety macie już za sobą. To najwyższy czas, by poznać kolejne wskazówki, które pomogą Ci dostarczyć maluszkowi składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Kolejny raz z pomocą przychodzi schemat żywieniowa niemowląt. Przedstawiamy zawarte w nim najważniejsze zalecenia dotyczące wzbogacania jadłospisu dziecka w wieku 7-8 miesięcy.

Schemat żywieniowy dla niemowląt został opracowany przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Opiera się on na aktualnej wiedzy dotyczącej żywienia niemowlaków, dlatego stanowi zbiór cennych wskazówek przydatnych każdemu rodzicowi. Uwzględnia przy tym potrzeby i umiejętności dziecka wynikające z jego wieku.

Umiejętności niemowlęcia w 7. i 8. miesiącu życia

Chociaż rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, wiek 7-8 miesięcy to okres rozwoju koordynacji i umiejętności umożliwiających samodzielne jedzenie. Na tym etapie większość niemowląt potrafi:

  • pobierać wargami pokarm z łyżeczki;
  • gryźć, żuć, wykonywać językiem ruchy na boki.

Schemat żywienia uwzględnia powyższe umiejętności i rekomenduje, by kolejne wprowadzane produkty spożywcze różniły się między sobą m.in. konsystencją. Zaleca się, by posiłki nie były już gładkim purée – powinny zawierać rozdrobnione lub posiekane kawałki produktów. Warto zwrócić również uwagę na to, aby część pokarmów miała formę umożliwiającą podawanie do ręki.

Co podawać dziecku w tym wieku?

Schemat żywieniowa niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w zakresie wprowadzania pokarmów innych niż mleko mamy (lub modyfikowane). Zgodnie z zaleceniami na tym etapie można podawać:

  • posiekane mięso
  • rozdrobnione ryby (ważne, by były pozbawione ości i pochodziły ze sprawdzonego źródła);
  • pasteryzowane przetwory mleczne, np. jogurty naturalne, kefiry, twarożki (podajemy je w niewielkich ilościach);
  • warzywa i owoce (miękkie kawałki lub cząstki)
  • kasze, pieczywo

Jeżeli do tej pory zwlekałaś z wprowadzeniem produktów zawierających gluten, okres między 7. i 8. miesiącem życia dziecka to dobry moment. Schemat żywienia zakłada, że gluten można wprowadzać pod postacią niewielkiej ilości kaszy manny, pieczywa oraz innych wyrobów z mąki pszennej.

O czym pamiętać podczas rozszerzania diety niemowlaka?

Gdy wprowadzasz do jadłospisu dziecka nowe pokarmy, musisz bacznie obserwować reakcje jego organizmu – tak, jak to było w pierwszych tygodniach rozszerzania diety. Pamiętaj również, by wszystkie produkty pochodziły z wiarygodnego źródła. Jeżeli wybierasz gotową żywność ze słoiczka, niech to będą dania oznaczone jako produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego ze wskazaniem wieku – ich skład dopasowany jest do potrzeb niemowlęcia.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Lachelle Moliterno 16 września 2023 - 01:22

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie to info jest bardzo ciekawe i warte podzielenia się z innymi

Odpowiedz
Hung Nietupski 18 września 2023 - 11:14

No ja jestem tym zaskoczona. A Wy?

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej