Strona główna » Uczeń » Jak wybrać tornister dla dziecka?

Jak wybrać tornister dla dziecka?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, więc przygotowania do rozpoczęcia szkoły trwają w najlepsze. Kupowane są m.in. podręczniki, zeszyty, piórniki i tornistry. Odpowiedni tornister ma szczególne znaczenie, ponieważ źle dobrany może skrzywić plecy naszego dziecka. Jak wybrać tornister dla dziecka? Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszym artykule.

Wybieramy idealny tornister dla pierwszaka. Wiecie na co zwracać uwagę? Istotna jest szata graficzna, ale regulowane szelki czy nowoczesny materiał, z którego wykonany jest tornister są znacznie ważniejsze. Z nami poznacie 5 cech dobrego tornistra dla ucznia!

Pierwszoklasiści, czyli dzieci w wieku siedmiu lat, znajdują się w intensywnej fazie rozwoju fizycznego. Dlatego nieodpowiednio dobrany plecak lub tornister mogą powodować dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do powstawania przykurczy i skrzywienia kręgosłupa. Od lat mówi się też, że szkolne tornistry są zbyt ciężkie ze względu na ilość podręczników i przyborów, które dziecko codziennie zabiera ze sobą na lekcje. Obliczono, że prawidłowy ciężar pełnego plecaka lub tornistra nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Podpowiadamy, na co więc zwrócić uwagę kupując tornister, by zadbać o zdrowie i odpowiednią postawę dziecka.

Jak wybrać tornister dla dziecka? 5 cech dobrego tornistra

Zobacz na co zwracać uwagę wybierając tornister. Wybraliśmy 5 najważniejszych, naszym zdaniem, cech:

  • Regulowane szelki ochronią odcinek szyjny 

Bóle mięśni ramion, barków i szyi to efekt niewłaściwie noszonego lub niedopasowanego tornistra. Prawidłowy, szkolny bagaż powinien przede wszystkim dobrze przylegać do pleców dziecka, dlatego też tak ważna jest dopasowana bryła oraz kształt tornistra do jego wzrostu. Wiesz, że jeśli Twój pierwszoklasista narzeka na bóle głowy, przyczyny można szukać w źle dopasowanych szelkach? Te, gdy są ustawione zbyt luźno powodują, że głowa dziecka przesuwa się do przodu, a plecy garbią. Za wąskie, ustawione zbyt ciasno, podrażniają skórę szyi. Najlepszy więc będzie tornister z regulowanymi, szerokimi, na minimum 4 cm paskami, a same szelki powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu odcinek szyjny jest odpowiednio odciążony, a równomiernie rozłożony ciężar nie spowoduje dyskomfortu.

  • Pas piersiowy utrzyma klatkę piersiową w pionie

Pas piersiowy – to element, który znacznie poprawia komfort noszenia bagażu szkolnego– są w nie wyposażone duże plecaki turystyczne. Dzięki niemu tornister znajduje się w odpowiednim położeniu wtedy, gdy dziecko się pochyla i pomaga w optymalnym utrzymaniu tornistra w miejscu – często pod wpływem ciężaru “ucieka” on do tyłu. Jeśli Twoje dziecko samodzielnie pokonuje drogę z i do szkoły, tym bardziej taki pas pozwoli na bezpieczne i odpowiednie noszenie tornistra, a w konsekwencji pomoże zadbać o utrzymanie prostej sylwetki. Pamiętaj! Zawsze najpierw przymierzcie wybrany produkt, gdyż tylko właściwe dobranie pasa piersiowego do wzrostu dziecka ma sens.

  • Możliwość odpowiedniego rozłożenia ciężaru w tornistrze

Niektóre tornistry wyposażone są w komorę główną ze zintegrowaną przegrodą na cięższe książki – pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru – im jest umieszczony bliżej pleców, tym mniej obciążone są plecy dziecka. Zwracaj też uwagę na wagę pustego tornistra. Niektóre są bardzo lekkie, tak jak tornistry HAMAi ważą tylko 900 gram!

  • Ergonomiczny kształt tylnej części tornistra

Wybierając odpowiedni model tornistra przyjrzyj się jego tyłowi oraz wnętrzu. Lekka, ergonomiczna konstrukcja panelu tylnego zapewni optymalne dopasowanie do pleców dziecka oraz tym samym będzie sprzyjać utrzymaniu prawidłowej postawy. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i wyścieleniu miękkim materiałem nasz pierwszak będzie miał zapewniony pełen komfort noszenia. Co więcej, wąska bryła, tak jak w przypadku tornistrów Step by Step Light II zapobiega zsuwaniu się tornistra z pleców.

  • Nowoczesne, oddychające i lekkie materiały

Skoro już mowa o panelu tylnym, warto zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonany. Najlepiej, jeśli jest on oddychający i miękki, ponieważ zapobiega to nadmiernemu poceniu się. Odpowiedni przepływ powietrza pozwala zachować pełen komfort noszenia tornistra i unikać przegrzania pleców – pomoże to uchronić nasze dziecko przed przeziębianiem się. Ochrona przed przegrzaniem służy także dobremu samopoczuciu dziecka i utrzymaniu higieny.

jak dobrać tornister dla dziecka

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Iza22_pine44 29 stycznia 2024 - 22:13

To jest ta rodzaj tekstu, który wywołuje refleksję i prowokuje do dyskusji.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej