Leczenie wad zgryzu u dzieci to proces, który w wielu aspektach różni się od leczenia ortodontycznego przeprowadzonego u osób dorosłych. Podstawową różnicą jest długość całego procesu. Do ortodonty najczęściej kieruje dentysta dziecięcy, który podczas badania kontrolnego może stwierdzić nieprawidłowości w ukształtowaniu zębów. Jak przebiega leczenie w przypadku najmłodszych pacjentów i jakie rodzaje aparatów są dostępne?
Podstawowe informacje na temat leczenia ortodontycznego dzieci
Warto zaznaczyć, że ocena zgryzu jest możliwa dopiero w momencie, gdy u dziecka pojawiły się już wszystkie zęby mleczne. Co za tym idzie, istnienie wady można stwierdzić w okolicach 2-3 roku życia. Jeśli w tym czasie nie stwierdzono nieprawidłowości, dobry dentysta z Tych dziecięcy z pewnością oceni stan uzębienia między 7 a 9 oraz 10 a 12 rokiem życia. W tym czasie pojawiają się zęby stałe, w związku z czym ryzyko wykształcenia się wady zgryzu jest spore.
W jaki sposób leczy się wadę zgryzu u najmłodszych?
Gdy dentysta dziecięcy da rodzicom skierowanie do ortodonty, należy jak najszybciej umówić się na wizytę. Im szybciej zostanie zdiagnozowany problem, tym sprawniej przebiegnie leczenie. Co więcej, możliwe będzie wyeliminowanie nawyków, które niekorzystnie działają na uzębienie (np. obgryzanie paznokci lub ssanie palca). W przypadku dzieci, leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą aparatów – ruchomych lub stałych. Co warto wiedzieć na ich temat?
- Aparaty ruchome – mają charakter tymczasowy. Dzieci nie muszą nosić ich przez cały czas, a jedynie o określonych porach, np. w nocy lub przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia. Leczy się nimi przede wszystkim łagodne wady zgryzu lub zbyt wąską szczękę. Są odpowiednie dla najmłodszych dzieci, u których obecne są wyłącznie zęby mleczne. Stosuje się je zwykle do 12 roku życia.
- Aparaty stałe – zakłada się je u dzieci powyżej 12 roku życia, na zęby stałe. Ich zaletą jest możliwość skorygowania nawet bardzo poważnych wad zgryzu. Czas noszenia aparatu jest uzależniony od stopnia zaawansowania problemów z uzębieniem.
W przypadku aparatów ruchomych, efekty są w największej mierze uzależnione od tego czy dziecko faktycznie nosi aparat przez odpowiednią liczbę godzin w ciągu dnia. Jeśli tak, pierwsze zmiany powinny być widoczne już po upływie 2 miesięcy. W przypadku stałych aparatów, ich działanie trwa całą dobę, dlatego można liczyć na znacznie bardziej spektakularne rezultaty. Leczenie trwa około 18 miesięcy, jednak w wielu przypadkach może zakończyć się szybciej.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.
Dowiedz się więcej jak przeciwdziałać zanikaniu dziąseł.
3 komentarze
Jejku, czasami naprawdę Was nie rozumiem. Skąd macie takie podejście?
Kto by spodziewał się, że na tym forum będzie taki ciekawy wątek. Fajnie jest czasami poczytać różne opinie i zobaczyć, jakie ludzie mają podejście do sprawy.
Naprawdę? Jeśli to prawda to jestem zachwycona.