Strona główna » LIFESTYLE » Jak produkować mniej śmieci w domu?

Jak produkować mniej śmieci w domu?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Zero waste oraz less waste to trendy, które stają się coraz bardziej popularne. Dbanie o środowisko i ekologiczne podejście to wyraz świadomości oraz przejaw odpowiedzialnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości. Co istotne, aby przyczynić się do zmniejszenia liczby śmieci w swoim otoczeniu, wcale nie trzeba wprowadzać drastycznych zmian i zmieniać całego życia. Metodą małych kroczków jesteśmy w stanie osiągnąć wielkie efekty. Od czego warto zacząć?

Sposoby na zmniejszenie ilości odpadów

Wywóz śmieci na wielkich osiedlach oraz w okolicach domów jednorodzinnych doskonale pokazuje skalę problemu. Mieszkańcy dużych miast, małych miejscowości oraz wsi każdego dnia produkują mnóstwo odpadów, których ilość można byłoby znacznie zmniejszyć, stosując się do poniższych wskazówek.

  • Noszenie zakupów we własnej torbie – walka z foliówkami trwa i coraz więcej sklepów rezygnuje z ich sprzedaży lub podwyższa cenę. Niemniej jednak, konieczność wydania kilkudziesięciu groszy nie jest problemem dla wielu osób i podczas każdego wyjścia na zakupy, zaopatrują się w kolejną siatkę, która po powrocie do domu od razu trafia do kosza. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest zainwestowanie np. w bawełnianą torbę wielorazowego użytku i noszenie jej ze sobą.
  • Unikanie zafoliowanego jedzenia – firmy oferujące wywóz śmieci zabierają odpady, w których widoczne są plastikowe opakowania po produktach spożywczych. W wielu sklepach można spotkać np. owoce lub warzywa w plastikowych pojemnikach lub folii. Warto je omijać, szukając np. produktów na wagę, bez dodatkowego opakowania, które znajdziemy na targu.
  • Wykorzystywanie dostępnych rzeczy – dobrym pomysłem jest poszukanie w swoim domu elementów, które można użyć ponownie. Przykładowo, słoik po produkcie spożywczym sprawdzi się do przechowywania kasz, mąki, przypraw itp.

Co jeszcze warto wprowadzić w życie?

Produkty, których opakowania mnożą się w szczególnie szybkim tempie to m.in. woda oraz mleka. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ilości tych odpadów, warto zainwestować w czajnik z filtrem, a przy okazji zorientować się gdzie znajduje się najbliższy mlekomat. Bardzo ważne jest zrezygnowanie z produktów, które są pakowane pojedynczo. Mowa np. o serkach, gdzie każdy plaster ma osobną folię, cukrze w saszetkach czy miniaturowych śmietankach. Wywóz śmieci pokazuje, że ogromny problem stanowią również naczynia jednorazowe. Słomki, plastikowe kubki, talerzyki i sztućce to elementy, których zdecydowanie nie powinno być w naszym otoczeniu jeśli chcemy produkować mniej śmieci.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Opróżnianie Pomieszczeń – wywóz śmieci Kraków.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Sid Surrett 16 września 2023 - 01:13

To jest naprawdę cenna informacja.

Odpowiedz
Karisa Guy 18 września 2023 - 11:05

Tylko dla tych, którzy nie boją się ciekawych treści

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej