Wizyta u dentysty podczas ciąży

Wizyta u dentysty w ciąży

Wśród kobiet pokutuje bardzo niebezpieczny mit. Sporo kobiet sądzi, że wizyta u stomatologa w ciąży to spore zagrożenie dla rozwoju dziecka znajdującego się w łonie matki. Najwyższa pora zerwać z tym krzywdzącym i jakże nieprawdziwym stwierdzeniem. Jeżeli kobieta w ciąży ma problemy stomatologiczne, zdecydowanie bardziej niebezpieczne będzie to, jeśli nie podda się odpowiedniemu leczeniu.

Dentysta w ciąży

Ból zęba to niezwykle dokuczliwe odczucie, które pojawia się wtedy, gdy w obrębie zęba lub tkanek, które go otaczają, zaczyna się jakiś stan zapalny. Oczywiście czasami zęby bolą też dlatego, że cierpi się na nadwrażliwość. W tym przypadku nie jest to jednak sytuacja zagrażająca zdrowiu. To po prostu ogromny dyskomfort, który powoduje, że doświadczająca go osoba nie może spożywać wszystkich potraw. Ból zęba wynikający z pojawienia się stanu zapalnego to zdecydowanie dużo bardziej poważna sprawa. Warto wiedzieć o tym, że to właśnie wtedy bakterie znajdujące się w zmienionym chorobowo miejscu zaczynają dosłownie trawić nie tylko zęba, ale też cały organizm. Może być to sytuacja niebezpieczna dla rozwoju płodu. Bakterie wędrują przecież po całym organizmie matki, a poprzez krew docierają do organizmu dziecka. Stąd też tak ważne, aby szybko reagować i skontaktować się ze stomatologiem, jeśli podczas ciąży pojawi się stan zapalny zęba.

Kiedy do dentysty w ciąży?

Kiedy zatem należy wybrać się do stomatologa w ciąży? Przyszłe mamy powinny skontaktować się z dentystą wtedy, gdy:

  • odczuwają ból zęba, który nie mija i wciąż narasta,
  • w obrębie tkanek otaczających zęba pojawia się ropa,
  • doszło do uszkodzenia wcześniej wyleczonego zęba, na przykład wypadła plomba,
  • leczony wcześniej kanałowo ząb zaczyna boleć.

To tylko kilka problemów, które wymagają szybkiej reakcji i kontaktu z lekarzem.

Znieczulenie u dentysty w ciąży

Przyszłe mamy często obawiają się bólu, który może łączyć się z pewnymi procedurami medycznymi, które podejmowane są podczas leczenia. Martwią się też stresem, który jest naturalną reakcją organizmu na doświadczany ból i dyskomfort. Obawiają się, że wszystko to może negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. Tymczasem nowoczesne metody znieczulania podczas ciąży pozwalają na to, aby w naprawdę wielu sytuacjach podać lek. Z pewnością będą takie pacjentki, które z różnych powodów nie będą mogły przyjąć znieczulenia. Nie jest to jednak żadną regułą i należy po prostu skontaktować się z lekarzem stomatologiem i to skonsultować.

Dowiedz się więcej o gabinecie stomatologicznym w Tychach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *