Strona główna » Zdrowie » Bostonka u dzieci: skąd się bierze, ile trwa i jak się ją leczy?

Bostonka u dzieci: skąd się bierze, ile trwa i jak się ją leczy?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Co to jest Bostonka i ile trwa?

Choroba bostońska – zwana potocznie bostonką – wywoływana jest przez zakażenie enterowirusami. Bostonka u dzieci występuje najczęściej poniżej 10. roku życia, rzadziej starszych. W większości przypadków objawia się gorączką i zlokalizowaną na skórze rąk oraz błonach śluzowych jamy ustnej wysypką. Zazwyczaj ma ona łagodny, samoograniczający się przebieg i nie wymaga specjalnego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

Bostonka choroba wywoływana przez zakażenia enterowirusami

Bostonka choroba znana jest pod różnymi nazwami. Określa się ją mianem wysypki pęcherzykowej, enterowirusowej gorączki wysypkowej, choroby ręki, stopy i ust (HFM) lub po prostu choroby bostońskiej. Jej najbardziej powszechna nazwa pochodzi oczywiście od nazwy miasta – Bostonu, w którym po raz pierwszy zdiagnozowano jej epidemię.

Choroba bostońska to przypadłość charakterystyczna dla dzieci, zwłaszcza poniżej 10. roku życia, rzadziej u starszych. Zdarza się również bostonka u dorosłych, ale są to dość sporadycznie spotykane przypadki, przy czym wówczas ma cięższy przebieg.

Bostonka zarażanie jak długo?

Wywołujące bostonkę wirusy są mocno rozpowszechnione na całym świecie, bez względu na strefę klimatyczną. Bostonka zarażanie i szczyt zachorowań przypada na okres późnego lata. Bostonka należy do grona tzw. chorób brudnych rąk – bardzo łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi: w przedszkolach, szkołach, na wczasach czy koloniach.

Przebieg choroby bostońskiej – jeśli chodzi o czas trwania – w przypadku dzieci jest podobny do przebiegu ospy – trwa ona około 10 dni i mija samoistnie bez poważniejszych powikłań. Jak już wspomniano, bostonka u dorosłych jest bardziej uciążliwa, trwa dłużej i grozi powikłaniami, m.in. neurologicznymi oraz kardiologicznymi.

Bostonka u  dzieci objawy i ile trwa?

Objawy bostonki u dzieci we wczesnym stadium choroby są mało charakterystyczne. U małych pacjentów pojawiają się bowiem:

  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • ból gardła,
  • złe samopoczucie,
  • niekiedy biegunka/wymioty.

Bostonka pierwsze objawy to  są pojawiające się po kilku dniach zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej – mają one postać niewielkich pęcherzyków, a zlokalizowane są m.in. na tylnej ścianie gardła, języku i dziąsłach. Pęcherzyki dość łatwo pękają i mogą zlewać się w bolesne nadżerki.

W następnym etapie choroby podłużne, owalne lub eliptyczne zmiany lokalizują się na dłoniach i stopach. Są to szare pęcherzyki o średnicy 3-7 mm, mają czerwone podłoże i cienką pokrywę. Czasami są one obecnie również na pośladkach i w okolicach narządów płciowych. Pęcherzyki nie bolą i z reguły nie swędzą.

ile trwa bostonka u dzieci

Bostonka u dzieci ile trwa?

Bostonka to wirusowa choroba górnych dróg oddechowych, bardzo często występująca u dzieci. Zazwyczaj bostonka jest łagodna i trwa od 5 do 12 dni od momentu zarażenia. Objawy bostonki u dzieci obejmują ból głowy, katar, bóle mięśni i stawów oraz gorączkę, która może dochodzić do 39oC. U dorosłych bostonka może mieć bardziej dotkliwe objawy, takie jak ból gardła i zapalenie oskrzeli. Ile twa bostonka u dzieci? Osoby z bostonką powinny pozostać w domu przez co najmniej 5-7 dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Pomoc lekarska powinna być udzielona jeśli gorączka bostonki trwa dłużej niż 3 dni, ból gardła jest bardzo silny lub bostonka wystąpiła u osoby z chorobami przewlekłymi. Możliwe jest, aby bostonka przebiegała bez gorączki, dlatego też ważne jest, aby monitorować pozostałe objawy bostonki i jeśli będzie to konieczne skonsultować się z lekarzem.

Choroba bostońska u dzieci, jak nie pomylić ją z ospą?

Przede wszystkim bostonka u dzieci jest rozpoznawalna dzięki pęcherzykom występującym na rękach i nogach, to umiejscowienie pozwala nam stwierdzić, że jest to choroba bostońska, a nie ospa. Ta druga choroba objawia się bowiem pęcherzykami najczęściej na plecach, głowie, a także bardziej w górnych partiach rąk i nóg. Ważne jest, że bostonka u dzieci występuje z innego źródła, czyli zakażają tym wirusy innego typu niż przy ospie.

M.in. dlatego bostonka u dziecka nie jest tak groźną chorobą, jak ospa. W większości przypadków ma łagodny przebieg. Powikłania po bostonce występują bardzo rzadko, dlatego już po tygodniu, do dwóch od momentu kontaktu z wirusami, dziecko jest już zdrowe.

Bostonka u dzieci diagnostyka

Choroba bostońska pod kątem diagnostycznym nie sprawia lekarzom większych problemów – w zdecydowanej większości przypadków na rozpoznanie pozwalają już podstawowe badanie kliniczne oraz wywiad z dzieckiem lub jego opiekunem. W diagnostyce różnicowej trzeba brać pod uwagę m.in. alergiczne zmiany skórne, tzw. wiatrówkę, rumień wielopostaciowy wysiękowy, wyprysk potnicowy, świerzb, grudkową dermatozę dziecięcą oraz zakażenie wirusem opryszczki.

Bostonka w ciąży

Choroba bostońska jest chorobą wirusową, dlatego może być groźna dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze. Bostonka w ciąży w pierwszych trzech miesiącach rozwijania się płodu może wywołać jego wady lub poronienie. Dlatego tak istotne jest, żeby kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze nie miały kontaktu z chorymi.

Jak w innych przypadkach, również podczas ciąży bostonkę leczy się objawowo. U kobiet w ciąży zbija się gorączkę tylko paracetamolem, ponieważ jest to bezpieczny preparat. Niezależnie od przebiegu choroby, będąc w ciąży, kobieta powinna być pod opieką lekarza, aby ten na bieżąco oceniał stan jej oraz dziecka.

Bostonka metody leczenia

U przeważającej części małych pacjentów bostonka mija samoistnie w ciągu kilku dni, bez powikłań i bez konieczności stosowania specjalistycznego leczenia. Oczywiście zaleca się jednocześnie leczenie objawowe. Jeśli pęcherzyki pękają i tworzą nadżerki, u dziecka stosuje się leki antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające. W przypadku świądu lub pieczenia konieczne może być włączenie leków przeciwhistaminowych – rozdrapywanie pęcherzyków przez dzieci chore grozi wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi. Jeżeli choroba przebiega z gorączką, u dzieci stosuje się paracetamol. Bezcelowa jest terapia steroidami lub ogólna antybiotykoterapia.

Ważne jest, by w opiece nad chorym dzieckiem zachowywać higienę – często myć ręce, unikać jedzenia tymi samymi sztućcami, odkażać powierzchnie w domu i często wietrzyć pomieszczenia.

Dowiedz się, jaki powinno się używać termometru dla dzieci!

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Siula 22 grudnia 2023 - 11:21

Jeśli szukasz inspiracji i nowych perspektyw, ten artykuł jest dla Ciebie.

Odpowiedz
Iza22_pine44 29 stycznia 2024 - 22:23

To jest ten typ treści, który potrafi naprawdę zainspirować i pobudzić do myślenia.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej