Strona główna » Zdrowie » Trądzik młodzieńczy- poznaj domowe sposoby na jego pokonanie

Trądzik młodzieńczy- poznaj domowe sposoby na jego pokonanie

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Trądzik młodzieńczy, nazywany po prostu pospolitym, to częsta przypadłość nastolatków. W dzisiejszym tekście znajdziesz porady, jak domowymi sposobami pozbyć się tego problemu.

Trądzik młodzieńczy to charakterystyczne problemy skórne, które pojawiają się w okresie dojrzewania, między 12. a 20. rokiem życia (większość pacjentów to chłopcy oraz dziewczęta w wieku 17-20 lat). Trądzik młodzieńczy to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych.

Zamiany skórne pojawiają się najczęściej na twarzy, ale również w miejscach, gdzie jest dużo przywłosowych gruczołów łojowych, czyli na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Wykwity trądzikowe pojawiają się na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych.

Keratynocyty razem z łojem blokują ujście i tworzą mikrozaskórniki, następnie zaskórniki (czarne punkciki lub kopułki). Jeżeli zmiany zostaną zainfekowane bakteriami, powstaje stan zapalny: wykwity przybierają wówczas postać krosty z ropną wydzieliną.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny dolegliwości

Istnieje wiele czynników sprzyjających występowaniu trądziku młodzieńczego, jednym z nich jest skłonność genetyczna. Bezpośrednim powodem jednak jest nadmierna produkcja łoju i związane z tym zatkanie ujść gruczołów łojowych. Taki stan rzeczy również ma swoją przyczynę. Są nią zmiany hormonalne.

W okresie dojrzewania obserwowany jest wysoki poziom androgenów. Hormony te łączą się z receptorami komórek gruczołów łojowych i mieszków włosowych, powodują ich powiększenie i zwiększenie produkcji łoju. Wpływają również na nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych powodując ich zatykanie. Niektóre komórki łojowe charakteryzują się większą wrażliwością na androgeny – tak jest właśnie w przypadku tych zlokalizowanych na twarzy, dlatego najsilniejsze zmiany występują zwykle na czole, policzkach itp.

Trądzik pospolity, który jest charakterystyczny dla późniejszego wieku, ma podobne podłoże. Nawet jeśli osoby w wieku 25-40 lat nie cierpią na spowodowany dojrzewaniem wysoki poziom androgenów, to jednak obserwuje się u nich więcej receptorów dla tych hormonów, co skutkuje nadmierną produkcją łoju.

Dolegliwością wieku dorosłego jest też trądzik różowaty, który charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, pajączków oraz krostek. Jego przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z tarczycą, ale wpływ na chorobę ma również łojotok oraz zakażenia bakteryjne mieszków włosowych.

Leczenie trądziku młodzieńczego – krem czy tabletki?

Leczenie trądziku młodzieżowego jest trudne, ponieważ na chorobę tę nie ma jednego cudownego lekarstwa. Najskuteczniejsze jest przyjmowanie leków: kwasu azelainowego, nadtlenku benzolu oraz antybiotyków – tetracyklin i retinoidów. Wybór leku powinien należeć do lekarza dermatologa i być uzależniony od stanu choroby.

Łagodne postaci trądziku młodzieżowego można leczyć maściami i kremami na trądzik, np. retinoidami lub kwasem azelainowym, który zmniejsza ilość mikrozaskórników poprawiając proces powstawania keratyny. Kwas jest zwykle zamiennikiem retinoidów, które nie powinny być podawane w czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Stany zapalne wymagają podania dodatkowo nadtlenku benzolu i małych dawek antybiotyku zwalczających bakterie bytujące w zmianach skórnych.

Poważne stany trądzikowe u dziecka można zmniejszyć tabletkami na trądzik: izotretinoiną, która jest wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych, ma jednak wiele niepożądanych działań ubocznych lub lekami hormonalne antyandrogenowe.

Trądzik młodzieńczy – pielęgnacja skóry trądzikowej

Bardzo ważnym sposobem na to, by zwalczyć trądzik młodzieńczy jest właściwa troska o skórę. Metody pielęgnacji zależą nie tylko od zaawansowania choroby, ale i od wieku pacjenta. U nastolatków cierpiących na trądzik młodzieńczy sprawdza się np. stosowanie kosmetyków osuszających wykwity, u kobiet dojrzałych – nie, gdyż powodują nadmierne odwodnienie skóry.

Najlepsze są płyny do mycia twarzy, które skutecznie oczyszczają skórę z nadmiaru sebum, ale zbytnio nie wysuszają. Kupując płyny, zwróć uwagę, by nie zawierały alkoholu. Oprócz płynów do oczyszczania skóry ważne jest stosowanie toników, które zwężają ujścia gruczołów łojowych i kremów nawilżających (wysuszenie skóry zwiększa produkcję łoju, a nie o to chodzi).

Pamiętaj, że nie wolno wyciskać krost trądzikowych, gdyż stymuluje to powstawanie nowych wykwitów. W przypadku trądziku zaskórnikowego można stosować peelingi, które oczyszczają twarz (np. peeling mechaniczny, enzymatyczny lub z kwasu glikonowego), które zmniejszają łojotok.

Warto też skorzystać z zabiegów dermatologicznych, np. kawitacji – zabiegu wykonywanego falami ultradźwiękowymi, które odblokowują ujścia zaskórników. Skóra ze zmianami trądzikowymi nie powinna być wystawiana na działanie słońca.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Walcząc w trądzikiem młodzieńczym możesz sięgnąć po naturalne metody. Objawy trądziku łagodzą różnego rodzaju maseczki, np. z mąki ziemniaczanej lub drożdży. Wiadomo też, że na ściąganie porów skóry, nawilżenie oraz regulację produkcji łoju wpływają maseczki z łopianu, ślazu, lawendy, chmielu i skrzypu.

Skuteczne jest też przemywanie wykwitów roztworem olejkiem z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych. Możesz go też stosować bez rozcieńczenia punktowo na wypryski.

Wśród domowych sposobów na trądzik jest też odpowiednia dieta. Nie ma naukowego potwierdzenia, że chorobie sprzyja czekolada czy ostre przyprawy. Warto jednak dbać, aby nasza dieta była bogata w produkty zawierające witaminę A, B2, B6, D czy cynk. To składniki wpływające pozytywnie na ogólną kondycję skóry, regulację złuszczania naskórka, łagodzenie stanów zapalnych itd.

Czytaj również o naturalnych kosmetykach dla dzieci i dlaczego warto je stosować.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

DamiaN_if122 29 stycznia 2024 - 21:35

Zachęcam do przeczytania – to artykuł, który rzeczywiście skłania do zastanowienia.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej