Strona główna » Strefa rodzica » Pranie butów w pralce – czy jest możliwe?

Pranie butów w pralce – czy jest możliwe?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Jednym z najszybszych sposobów na wyczyszczenie butów jest wypranie ich w pralce. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie modele obuwia do tego się nadają. Nie bez różnicy jest również środek piorący, który do tego wybierzemy. O czym zatem powinniśmy pamiętać, gdy decydujemy się na wypranie butów w pralce? Piszemy w artykule!

Jakie buty można prać w pralce?

Zanim zdecydujemy się na pranie obuwia, powinniśmy sprawdzić, czy model butów się w ogóle do tego nadaje. Zapomnijmy o wsadzaniu do bębna pralki skórzanego obuwia – podczas prania bardzo łatwo się niszczą i odkształcają. Nie należy prać też butów na obcasie – one z kolei mogą uszkodzić pralkę. 

Zatem jakie buty możemy wyprać? Przede wszystkim te, które są szyte, a nie klejone. Wysoka temperatura podczas prania i działanie wody mogą rozkleić buty. Szyte modele są dużo bardziej wytrzymałe i dobrze radzą sobie w takich warunkach. Do pralki możemy wsadzić tenisówki, trampki czy niektóre buty sportowe. Wcześniej sprawdźmy jeszcze zalecenia producenta na metce – być może znajduje się tam informacja dotycząca prania.

brudne buty - czy można prać w pralce?

Na co pozwala pranie butów w pralce?

Co możemy osiągnąć dzięki praniu butów? Przede wszystkim dokładnie wyczyścimy obuwie – w niektórych przypadkach robienie tego ręcznie będzie trudne i czasochłonne. Co więcej, podczas prania możemy pozbyć się groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. To bardzo ważne szczególnie w przypadku butów sportowych, w których mogą rozwijać się bakterie i grzyby. Aby dokładnie zdezynfekować obuwie, postawmy na wartościowe produkty do prania – takie, które zadbają o wysoką jakość naszych butów, jak i o nasze bezpieczeństwo. Przykładowo, środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI usuwają bakterie, grzyby i inne drobnoustroje już w 40 stopniach Celsjusza, dzięki czemu pozwalają na dokładną dezynfekcję w warunkach, które nie wpłyną negatywnie na jakość naszego obuwia. 

Pranie butów w pralce – jak powinno przebiegać?

Jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, gdy decydujemy się na wypranie naszych butów w pralce. 

  • Przed praniem usuwamy większe zabrudzenia, na przykład piasek i błoto (może ono zapchać filtr pralki i ją uszkodzić).
  • Wyjmujemy wkładki i sznurówki – możemy wyprać je ręcznie. 
  • Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia butów, wsadźmy je do woreczków zabezpieczających. Przyda się też dodatkowe wypełnienie bębna pralki, na przykład ręcznikiem czy kocem.
  • Najlepiej wybrać do tego krótki program, niską temperaturę i niskie obroty. Zrezygnujmy z wirowania.
  • Po praniu suszymy buty wypchane niebarwiącym papierem, na płasko, w ciepłym i przewiewnym miejscu (unikajmy silnego słońca, bo może to spowodować blaknięcie materiału). 

Pranie butów w pralce naprawdę nie jest trudne! Jeśli przeprowadzimy je w prawidłowy sposób, nie wpłyniemy negatywnie na jakość naszego obuwia. 

dozowanie proszku do prania dla butów

Jaki produkt wybrać do prania butów w pralce?

Środek do prania butów przede wszystkim powinien mieć skuteczne, ale delikatne działanie. W ten sposób nawet w niskiej temperaturze uda nam się całkowicie poradzić z zanieczyszczeniami, w tym bakteriami i grzybami. Dodatkowo warto zadbać o to, by skład proszku był hipoalergiczny – czyli wolny od uczulających, intensywnie działających substancji, w tym kompozycji zapachowych. To szczególnie ważne w przypadku butów, które mają kontakt z wymagającą skórą naszych stóp. Jeśli zależy nam na tym, by uniknąć reakcji alergicznych, postawmy na hipoalergiczny środek piorący o właściwościach dezynfekujących. 

Podsumowanie

W praniu butów w pralce najważniejsze jest to, aby dobrze wybrać obuwie, które się do tego nadaje. Jeśli na tym etapie popełnimy błąd, możemy stracić ulubioną parę butów. Zadbajmy o bezpieczne warunki prania, także dla pralki. Dobierzmy wysokiej jakości środek piorący, który zadba o nasze obuwie, ale i o naszą skórę. 

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Glendora Gowey 18 września 2023 - 10:02

Ten artykuł jest jak strzałka w dziesiątkę.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej