Strona główna » Zdrowie » Jak dbać o zęby mleczne? Niezbędna pomoc stomatologa

Jak dbać o zęby mleczne? Niezbędna pomoc stomatologa

przez Teosto@0115
2 komentarze

Aparat na zęby dla dziecka to inwestycja w ich przyszłe zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jakie są rodzaje aparatów i jakie korzyści przynosi ich stosowanie. Znajdź odpowiedzi na pytania dotyczące wieku dziecka, kosztów oraz dbania o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Skorzystaj z naszych wskazówek i zapewnij swojemu dziecku piękny uśmiech na długie lata

Dbać czy leczyć mleczne zęby?

Nawet 50 % polskich trzylatków ma próchnicę, większość z tych dzieci nigdy nie była u dentysty. Rodzice maluchów powinni nie tylko dowiedzieć się, jak dbać o zęby mleczne i stosować te wskazania na co dzień, ale też zdawać sobie sprawę z tego, że nawet mleczaki mogą, a często nawet powinny być poddawane zabiegom stomatologicznym. Fakt, że i tak wypadną w naturalny sposób, kiedy dziecko osiągnie określony wiek, wcale nie zwalnia z obowiązku dbania o nie. Dlaczego? Ponieważ zęby te zostają z dziećmi kilka lat, w czasie których mogą spowodować wiele problemów i zupełnie zbędnego cierpienia. Warto zaoszczędzić ich swojemu maluchowi i przede wszystkim o mleczaki odpowiednio dbać czy leczyć zęby mleczne? Zdecydowanie tak. Zęby takie powinny wypadać same z siebie, wypychane przez stałe, a nie z powodu próchnicy.

A jak dbać o mleczaki?

Jeszcze kiedy dziecko nie ma zębów, powinno się przemywać jego dziąsła wacikiem po każdym posiłku, by usunąć bakterie i zapewnić higienę. Potem trzeba myć mleczne zęby, oczywiście dostosowaną do małych dzieci szczoteczką i pastą. A jaką szczoteczkę do zębów używać? Tak naprawdę istotne jest usuwanie zabrudzeń oraz wyrobienie nawyku dbania o zęby. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta i rezygnacja z nadmiaru cukru, słodkich napojów. Rutyną powinny być także regularne wizyty u stomatologa. Częste odwiedzanie gabinetu dentystycznego pozwala na oswojenie się dziecka z  przestrzenią, co ułatwia ewentualne leczenie. Wizyty profilaktyczne pozwalają także na szybkie wykrycie ubytków i pozbycie się ich. Zdarzają się sytuacje, kiedy należy usunąć ząb mleczny, taki zabieg również wymaga wizyty w profesjonalnym gabinecie. Próchnicy nie wolno ignorować! Nawet kiedy próchnica atakuje mleczne zęby, nie jest to powód do jej bagatelizowania. Dziecko doświadczy bólu, którego zdecydowanie warto mu zaoszczędzić.

aparat na zęby dla dziecka

Poza tym próchnica może:

  • prowadzić do infekcji dziąseł i tkanek przyległych,
  • zagrażać zdrowiu całego organizmu.

Ubytki mogą dotykać już bardzo małych dzieci. Mowa o próchnicy butelkowej, która pojawia się u maluchów zasypiających z butelką lub ssących smoczek nasączony słodką substancją, co sprawia, że ich kiełkujące ząbki są narażone na długotrwały kontakt z substancjami powodującymi erozję szkliwa. Poza tym próchnica bytująca w zębach mlecznych może przenosić się na zęby stałe, co sprawi, że dziecko będzie już od początku się z nią zmagać. Zapobiec temu jest zaś łatwo, wystarczy minimum troski i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Warto wybrać placówkę, która specjalizuje się w leczeniu zębów u małych dzieci. Tacy specjaliści potrafią szybko i fachowo zająć się dzieckiem, które wyjdzie z gabinetu uśmiechnięte, a nie zestresowane. Vita Dent to gabinet stomatologiczny w Gliwicach, który poleca wielu zadowolonych rodziców.

Dowiedz się więcej na temat usuwania kamienia nazębnego!

Zobacz też inne posty

2 komentarze

DamiaN_basketball96 22 grudnia 2023 - 13:38

Może zdziwi Was to tak samo jak mnie. Zdecydowanie polecam lekturę

Odpowiedz
Yoko 30 stycznia 2024 - 00:34

Ta lektura to prawdziwe okno na świat i różne spojrzenia na znane kwestie.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej