Strona główna » Zdrowie » Zadbaj o oczy latem

Zadbaj o oczy latem

przez Teosto@0115
2 komentarze

Oczy to zwierciadło naszej duszy, to ich poetycka fraza, natomiast fizycznie trudno jest bez nich żyć. Dlatego powinniśmy je otaczać troską każdego dnia i dbać o nie o każdej porze roku. Pamiętajmy jednak, że to właśnie latem najbardziej są one narażone na wszelkiego rodzaju niedogodności. Dlatego też hasło: zadbaj o oczy latem – powinno towarzyszyć nam każdego letniego dnia.

Na co szczególnie są narażone nasze oczy latem?

Wiosną i latem bujnie kwitnie przyroda, robi się zielono i świecić zaczyna coraz mocniej słońce. Te bujne rozkwity nas zachwycają, ale co mają wtedy powiedzieć alergicy? Oczy osób uczulonych na pyłki roślin łzawią i bardzo bolą. Ich oczy z dnia na dzień stają się suche, wrażliwe, bardzo swędzą i pieką. Trudno jest funkcjonować z takimi oczami. Wtedy najlepszym wyjściem okazuje się wizyta u okulisty. W przypadku gdy mieszkamy w takiej aglomeracji jak Gliwice, nietrudno jest znaleźć gabinet okulistyczny. Wystarczy wpisać do internetowej wyszukiwarki hasło – okulista Gliwice – a pokaże nam się wiele miejsc z tego właśnie miasta.

Latem niesprzyjające dla oczu jest także mocno świecące słońce, które mocno praży, świeci przez cały dzień. Bardzo często powoduje to, że mrużymy oczy, które od razu z powodu nadmiernego napromieniowanie słonecznego łzawią. Promienie słoneczne potrafią sprawić, że znacznie może pogorszyć nam się ostrość widzenia. Takie przypadki trafiają się okulistom, między innymi zna je doskonale i zawsze przytacza jako przykład okulista z Gliwic.

Najgorzej, na wszelkiego rodzaju niedogodności, reagują małe dzieci. Trą oczy, gdy tylko trochę zaczynają je piec lub swędzieć. Trą brudnymi rękoma, nie patrząc na nic i wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty.

Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprzyja takim chorobom jak: skrzydlik, zaćma czy uszkodzenie lub zwyrodnienie plamki żółtej. Przeciwko promieniom UV możemy sami zapobiegać, nosząc latem i wiosną okulary przeciwsłoneczne z porządnymi filtrami UV. Odpowiednie okulary powinniśmy także zakładać naszym dzieciom.

Jak dbać o oczym latem?

Zadbaj o oczy latem każdego dnia, zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami UV. Pamiętaj, że latem oczy narażone na promienie słoneczne są także w dni pochmurne. Te zalecenia to podstawa, jednak by w pełni nasze oczy były latem bezpieczne, powinniśmy robić coś więcej.

Zawsze starajmy się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, odpowiednia rotacja powietrza sprawi, że nie będziemy przebywać w dusznym i zakurzonym pomieszczeniu. Starajmy się unikać także pomieszczeń zadymionych.

W przypadku. gdy nosimy soczewki, nie pływajmy w nich w basenach lub w morzu, dobrze też zawsze przepłuczmy oczy po pływaniu. Ważna jest też dieta, która powinna doskonale wpływać na stan naszych oczu. Zatem powinna być pełna owoców i warzyw zawierających w sobie luteiny i antyoksydanty.
Starajmy się, by nasze oczy latem też były na wakacjach, mniej je eksploatujmy a jeżeli już czytamy to przy lepszym oświetleniu, jeżeli pracujemy przy komputerze to pracujmy mniej lub róbmy sobie przerwy.

Odwiedzajmy też regularnie okulistę, szczególnie w przypadku gdy czujemy, że z naszymi oczami zaczyna się coś dziać. Pilnujmy też by nasze dzieci nie tarły zbytnio oczu i nie robiły to brudnymi rękoma.

Szczególnie zaś pamiętajmy zawsze o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych. Dobre okulary UV i nakrycie głowy z daszkiem spowoduje, że nasze oczy bezpośrednio nie zetkną się z nadmiernym słońcem i jego promieniowaniem.

Zadbaj o oczy latem

To hasło powinno towarzyszyć nam podczas letniego wypoczynku każdego dnia. To przecież między innymi również dzięki oczom będziemy mogli cieszyć się urlopem czy wakacjami. Oczy pomagają nam funkcjonować i być niezależnym każdego dnia. Nasze oczy są nam bardzo potrzebne, dlatego nie narażajmy ich podczas lata.

Pilnujmy także oczu naszych milusińskich, nie pozwalajmy im trzeć oczu, zbyt mocno przecierać i przede wszystkim przyzwyczajmy ich do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Przestrzegając podstawowych zasad ochrony oczu zaoszczędzimy sobie wiele niepotrzebnego cierpienia.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze okulisty z Rybnika.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Hung Nietupski 15 września 2023 - 23:45

Jestem Ci wdzięczny/na za te wskazówki.

Odpowiedz
Deane Eastman 18 września 2023 - 09:36

Ten tekst powinien przeczytać każdy, najlepiej jeszcze dobrze zapamiętać

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej