Strona główna » Zdrowie » Zadbaj o oczy latem

Zadbaj o oczy latem

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Oczy to zwierciadło naszej duszy, to ich poetycka fraza, natomiast fizycznie trudno jest bez nich żyć. Dlatego powinniśmy je otaczać troską każdego dnia i dbać o nie o każdej porze roku. Pamiętajmy jednak, że to właśnie latem najbardziej są one narażone na wszelkiego rodzaju niedogodności. Dlatego też hasło: zadbaj o oczy latem – powinno towarzyszyć nam każdego letniego dnia.

Na co szczególnie są narażone nasze oczy latem?

Wiosną i latem bujnie kwitnie przyroda, robi się zielono i świecić zaczyna coraz mocniej słońce. Te bujne rozkwity nas zachwycają, ale co mają wtedy powiedzieć alergicy? Oczy osób uczulonych na pyłki roślin łzawią i bardzo bolą. Ich oczy z dnia na dzień stają się suche, wrażliwe, bardzo swędzą i pieką. Trudno jest funkcjonować z takimi oczami. Wtedy najlepszym wyjściem okazuje się wizyta u okulisty. W przypadku gdy mieszkamy w takiej aglomeracji jak Gliwice, nietrudno jest znaleźć gabinet okulistyczny. Wystarczy wpisać do internetowej wyszukiwarki hasło – okulista Gliwice – a pokaże nam się wiele miejsc z tego właśnie miasta.

Latem niesprzyjające dla oczu jest także mocno świecące słońce, które mocno praży, świeci przez cały dzień. Bardzo często powoduje to, że mrużymy oczy, które od razu z powodu nadmiernego napromieniowanie słonecznego łzawią. Promienie słoneczne potrafią sprawić, że znacznie może pogorszyć nam się ostrość widzenia. Takie przypadki trafiają się okulistom, między innymi zna je doskonale i zawsze przytacza jako przykład okulista z Gliwic.

Najgorzej, na wszelkiego rodzaju niedogodności, reagują małe dzieci. Trą oczy, gdy tylko trochę zaczynają je piec lub swędzieć. Trą brudnymi rękoma, nie patrząc na nic i wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty.

Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprzyja takim chorobom jak: skrzydlik, zaćma czy uszkodzenie lub zwyrodnienie plamki żółtej. Przeciwko promieniom UV możemy sami zapobiegać, nosząc latem i wiosną okulary przeciwsłoneczne z porządnymi filtrami UV. Odpowiednie okulary powinniśmy także zakładać naszym dzieciom.

Jak dbać o oczym latem?

Zadbaj o oczy latem każdego dnia, zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami UV. Pamiętaj, że latem oczy narażone na promienie słoneczne są także w dni pochmurne. Te zalecenia to podstawa, jednak by w pełni nasze oczy były latem bezpieczne, powinniśmy robić coś więcej.

Zawsze starajmy się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, odpowiednia rotacja powietrza sprawi, że nie będziemy przebywać w dusznym i zakurzonym pomieszczeniu. Starajmy się unikać także pomieszczeń zadymionych.

W przypadku. gdy nosimy soczewki, nie pływajmy w nich w basenach lub w morzu, dobrze też zawsze przepłuczmy oczy po pływaniu. Ważna jest też dieta, która powinna doskonale wpływać na stan naszych oczu. Zatem powinna być pełna owoców i warzyw zawierających w sobie luteiny i antyoksydanty.
Starajmy się, by nasze oczy latem też były na wakacjach, mniej je eksploatujmy a jeżeli już czytamy to przy lepszym oświetleniu, jeżeli pracujemy przy komputerze to pracujmy mniej lub róbmy sobie przerwy.

Odwiedzajmy też regularnie okulistę, szczególnie w przypadku gdy czujemy, że z naszymi oczami zaczyna się coś dziać. Pilnujmy też by nasze dzieci nie tarły zbytnio oczu i nie robiły to brudnymi rękoma.

Szczególnie zaś pamiętajmy zawsze o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych. Dobre okulary UV i nakrycie głowy z daszkiem spowoduje, że nasze oczy bezpośrednio nie zetkną się z nadmiernym słońcem i jego promieniowaniem.

Zadbaj o oczy latem

To hasło powinno towarzyszyć nam podczas letniego wypoczynku każdego dnia. To przecież między innymi również dzięki oczom będziemy mogli cieszyć się urlopem czy wakacjami. Oczy pomagają nam funkcjonować i być niezależnym każdego dnia. Nasze oczy są nam bardzo potrzebne, dlatego nie narażajmy ich podczas lata.

Pilnujmy także oczu naszych milusińskich, nie pozwalajmy im trzeć oczu, zbyt mocno przecierać i przede wszystkim przyzwyczajmy ich do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Przestrzegając podstawowych zasad ochrony oczu zaoszczędzimy sobie wiele niepotrzebnego cierpienia.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze okulisty z Rybnika.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Nikia Stitt 1 stycznia 2023 - 20:36

W życiu nie powiedziałabym, że tak można podejść do sprawy. To zupełnie inna wizja od mojej, ale co ciekawe bardzo do mnie przemawiająca.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej