Strona główna » Strefa rodzica » Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? 6 pomysłów

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? 6 pomysłów

przez Teosto@0115
2 komentarze

Utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest nie lada wyzwaniem. Co zrobić, by bałagan nie panował u dzieci w pokoju 24/7? Przygotowaliśmy 6 pomysłów, które warto wykorzystać.

1. Dobrze zaplanowana przestrzeń w pokoju dziecka

Zadbajmy o to, aby w pokoju dziecka wszystko miało swoje ściśle określone miejsce, co pomoże maluchowi w łatwiejszym zapamiętaniu, gdzie ma odłożyć swoje zabawki, a gdzie książeczki. Pokój powinien też mieć wydzielone strefy na zabawę, naukę i wypoczynek, co zapobiegnie tworzeniu się chaosu we wnętrzu.

2. Niepotrzebne rzeczy w pokoju dziecka

W pokoju dziecka powinno znaleźć się miejsce jedynie na te rzeczy, z których faktycznie korzysta. Od razu pozbywajmy się zepsutych zabawek oraz zbyt małych ubrań, bo jedynie zagracają pomieszczenie. Jeżeli maluch aktualnie nie bawi się jakimiś przedmiotami, oddajmy je innym dzieciom lub schowajmy w oznaczone pojemniki i wynieśmy np. na strych. Ta sama zasada dotyczy ubranek – w lecie schowajmy zimowe kurtki i szaliki w dużej szafie, a w pokoju pozostawmy tylko aktualnie noszoną odzież.

Jeżeli chcemy, aby dziecko dbało o porządek w pokoju, musimy mu to maksymalnie ułatwić. Wszystkie półki i schowki powinny być w zasięgu rąk malucha, aby mógł z nich swobodnie korzystać. Na wyższych półkach możemy natomiast zrobić miejsce dla rzadziej używanych zabawek lub gier, które sami odłożymy na miejsce.

3. Pudła i kosze do pokoju dziecka

Pojemniki to najwięksi sprzymierzeńcy w walce z bałaganem. Jeżeli ściśle określimy, do którego pudełka chowamy klocki, a w którym koszu mieszkają pluszaki, dziecko z łatwością to zapamięta i samo je tam odłoży.

Każda rzecz w pokoju dziecka musi mieć swoje miejsce, ale maluchy często o tym zapominają. Dobrym rozwiązaniem jest oznaczenie poszczególnych pojemników napisami, sugerującymi ich zawartość. Jeżeli nasze dziecko nie potrafi jeszcze czytać, pudełka możemy ozdobić rysunkami klocków, samochodzików lub innych rzeczy, które się w nich znajdują.

4. Zaaranżowanie przestrzeni pod łóżkiem

Warto zastanowić się nad jej maksymalnym wykorzystaniem. Często pod łóżkiem jest dostatecznie dużo miejsca na to, aby umieścić tam pudełka z klockami czy pojemniki z grami. Dziecko będzie miało do nich dobry dostęp, a my zaoszczędzimy powierzchnię.

Decydując się na dywan lub wykładzinę, musimy brać pod uwagę, że przez pierwsze lata to my będziemy musieli o nie dbać. Dużo łatwiej będzie nam nauczyć malucha, żeby odpowiednią ściereczką starł rozlany napój lub zebrał okruszki z paneli, niż za każdym razem czyścić dywan.

5. Wieszaki i haczyki dla dziecka

Są idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci, które są zbyt niskie, by korzystać z większej szafy. Jeżeli umieścimy je na odpowiedniej wysokości, mogą odwiesić tam ubrania, które wieczorem schowamy do szafy.

Półki i półeczki dla dzieci powinny znajdować się na tyle nisko, aby maluchy mogły same zdjąć z nich książeczki, a następnie odłożyć je na miejsce. Warto zainwestować w podpórki i ograniczniki, które zapobiegają spadaniu książek i utrzymają je zawsze na swoim miejscu.

6. Szuflady w pokoju dziecka

Doskonałym miejscem na rzeczy dzieci są szuflady, z których będą mogły bezproblemowo korzystać. Warto jest umieścić w nich specjalne wkłady, które podzielą je na mniejsze fragmenty. Pozwoli to na bezproblemowe rozmieszczenie w nich mniejszych zabawek oraz zapobiegnie tworzeniu się tam bałaganu.
Zastosowanie chociaż kilku z powyższych tricków na pewno pomoże nam i naszym pociechom w utrzymaniu porządku w pokoju i poukładaniu wszystkich rzeczy. Pamiętajmy jednak, że kluczem do sukcesu jest w tym wypadku systematyczność i pokazanie dziecku, że sprzątanie wcale nie musi być trudne i pracochłonne.

Czytaj też jak zorganizować miejsce w szafie dziecięcej.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Roderick Laber 15 września 2023 - 23:08

Trzymaj tak dalej, bo robisz to świetnie.

Odpowiedz
Robby Colwell 18 września 2023 - 08:59

To jest naprawdę cenne.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej