Wbrew pozorom nietrzymanie moczu przez dzieci jest dość popularnym problemem i choć zazwyczaj dotyczy najmłodszych pociech, tak naprawdę przydarzyć się może w każdym wieku. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne podłoże, zarówno psychologiczne, jak i spowodowane przez dane choroby. Leczenie nietrzymania moczu u dzieci jest jednak jak najbardziej możliwe i warto wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby przyniosło oczekiwane skutki.
Popuszczanie moczu u dziecka – jakie są tego przyczyny?
Naturalnie moczenie u dzieci może mieć podłoże psychologiczne, czyli być spowodowane wszelkiego rodzaju traumami, urazami, nerwicami oraz chorobami psychicznymi o ciężkim przebiegu. Niemniej jednak nie jest to jedyny powód, dla którego dzieci nie trzymają moczu. Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiedzialne są choroby fizjologiczne, takie jak między innymi wady układu moczowego lub układu nerwowego. To właśnie dlatego za każdym razem, gdy zauważy się nietrzymanie moczu u dziecka w jakimkolwiek wieku, zawsze należy zaprowadzić go do specjalisty.
Jakie objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym?
Z całą pewnością wymienić należy:
– nietrzymanie moczu w nocy, które pojawiło się nagle,
– powtarzające się epizody nagłej potrzeby oddania moczu,
– częste oddawanie małych porcji moczu,
– ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu.
Leczenie nietrzymania moczu u dzieci – https://gaboscm.pl/leczenie-nietrzymania-moczu-u-dzieci/ – jest, jak najbardziej możliwe i, aby zasięgnąć fachowej wiedzy, na pewno należy sprawdzić stronę Gabos, gdzie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje. Alarmujące powinno być przede wszystkim moczenie dzienne u dzieci starszych, które już dawno opanowały kontrolę nad swoim pęcherzem.
Jak przebiega leczenie nietrzymania moczu u dzieci?
Podstawową formą leczenia w tym przypadku jest uroterapia, czyli, inaczej mówiąc, rehabilitacja pęcherza. Jest ona czasochłonna i potrzebuje zaangażowania obydwu stron, ale pozwala na wyćwiczenie mięśni i tym samym lepszą kontrolę nad pęcherzem. Podczas tych rehabilitacji szczególnie istotna jest także umiejętność zachowania odpowiedniej postawy podczas oddawania moczu. Warto też pamiętać o tym, że zaburzenia oddawania moczu bardzo często współistnieją z zaparciami. To dlatego odpowiedni specjalista powinien zwrócić uwagę na regularność wypróżnień. Uregulowanie ich może wpłynąć na oddawanie moczu. Na pewno jednak warto zgłosić się do lekarza specjalisty od razu, gdy zauważy się istnienie problemu. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej dla dziecka. Szczególnie szybkiej reakcji wymagają zaburzenia, które pojawiły się nagle, najczęściej już u dość dużych dzieci. Takie zaburzenia jasno mogą wskazywać na problemy o podłożu psychologicznym lub też na pojawienie się choroby współistniejącej. Z całą pewnością jednak nie wolno tego bagatelizować. Przed podjęciem leczenia warto wykonać serię potrzebnych badań. Między innymi mowa o badaniach USG lub rezonansach, jeśli istnieje taka potrzeba.
1 Komentarz
Informacje, które każdy powinien posiadać. Ale naprawdę każdy