Nadwaga u nastolatka to poważny problem, który, niestety, jest coraz popularniejszy w Polsce. Problemy z otyłością są najczęściej wynikiem niezdrowego trybu życia oraz źle skomponowanej diety. W jaki sposób można zapobiegać otyłości wśród nastolatków? Więcej informacji i porad znajdziesz w tym artykule, dlatego też zachęcamy do lektury.
1. Dieta nastolatków
Dieta nastolatków powinna być komponowana nieco inaczej niż dieta osób dorosłych. Wynika to z faktu, że młody organizm potrzebuje zwiększonej ilości witamin i składników mineralnych niezbędnych mu do prawidłowego rozwoju. Oto wskazówki, jak komponować jadłospis dla nastolatka:
- Woda, herbata zielona, herbata czerwona, herbata czarna – to powinna zawierać dieta odchudzająca dla nastolatków. Oczywiście herbata nie może być słodzona. Jadłospis dla nastolatka nie powinien uwzględniać napojów słodzonych i gazowanych, tłustych napojów mlecznych i mocnej kawy.
- Warzywa – warzywa są niskokaloryczne, są też źródłem wielu cennych witamin i minerałów. W warzywach znajduje się cenny błonnik pokarmowy, który usuwa zaparcia i działa jak „szczoteczka” dla jelit, nie bez powodu stosuje się błonnik na zaparcia.
- Pełnoziarniste produkty zbożowe – jadłospis dla nastolatka powinien zawierać: grube kasze, ciemne pieczywo, chleb typu graham, brązowy ryż, a ograniczyć: białe pieczywo, pieczywo z dodatkiem karmelu, makarony, ziemniaki i inne kasze.
- Nabiał – dieta nastolatków powinna zawierać nabiał, ale odtłuszczony. Dzięki temu organizm łatwiej przyswoi witaminy, tj. A, D, E, K.
- Ryby i owoce morza zamiast czerwonego mięsa – dieta odchudzająca dla nastolatków nie może być bogata w czerwone mięso. Lepiej spożywać chude mięso, np. szynkę z piersi kurczaka, polędwicę. Odpadają za to parówki, balerony, boczek, mięso ze skórką. Zalecane są ryby: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak.
- Eliminacja cukrów – nadwaga i otyłość biorą się z nadmiaru dostarczanych do organizmu cukrów łatwo przyswajalnych: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady itd. Zamiast tego lepiej jeść (oczywiście w wyważonych proporcjach): galaretki owocowe, kisiele, batony zbożowe, sorbety owocowe, musy owocowe itd.
2. Nadwaga i otyłość u nastolatków
Lekarze alarmują – co najmniej kilkanaście procent nastolatków z krajów rozwiniętych (również z Polski) ma nadwagę, a liczba ta będzie ciągle wzrastała. Nadwaga u nastolatków podyktowana jest różnymi czynnikami. Najczęstsze przyczyny otyłości to zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta i niska samoocena. Zapobieganie otyłości jest równie ważne jak jej leczenie. Dlatego wskazane jest, by młodzi ludzie jak najczęściej uprawiali aktywność fizyczną: dobra jest jazda na rolkach, jazda na deskorolce czy jazda na rowerze. Nadwaga czy otyłość u młodzieży aktywnej fizycznie występują aż 20% rzadziej. Odchudzanie nastolatków to nie tylko stosowanie odpowiedniej diety. Poza tym warto zadbać o odpowiednią samoocenę i relacje z rówieśnikami. Jak bowiem wykazują badania, problem nadwagi u nastolatków w dużej mierze wynika z braku akceptacji w grupie rówieśniczej. Osoby, które okazywały się „mało popularne” w szkole więcej czasu spędzały w domu przed telewizorem i zdecydowanie mniej czasu poświęcały na aktywność fizyczną.
Zobacz także, czy przyda Ci się dobra wyciskarka do owoców.
2 komentarze
Według mnie to już jest powszechny problem. Tyle się mówi, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, że powinno się kochać samego siebie, ale nikt nie zwraca uwagi na to, jakie spustoszenie robią skutki otyłości w psychice młodego człowieka. Moja córka przeżywała depresję. W tym wieku, w którym już chciała podobać się chłopakom, spotykać się z innymi, była odtrącona, bo walczyła z nadwagą. Nie czuła się atrakcyjnie, była niepewna. Szczerze, to jest okrucieństwo, dopuścić do tego, żeby nasze dzieci były otyłe. Od razu, jak tylko zdałam sobie sprawę ze skali problemu (niestety dosyć późno) zapisałam ją na siłownię, zaczęłam motywować do ruchu, wykupiłyśmy karnet do dietetyka. Te zalecenia od dietetyczki nie zdawały się wcale aż takie drastyczne. Chociaż trzeba powiedzieć, że część produktów trzeba było wykluczyć z diety, a inne dodać. Chyba to ostatnie pomogło, bo wiem, że wcześniej Ola sama próbowała ćwiczyć, ale to nie dawało rezultatów. Zmieniła dietę i co? Nagle zaczęła chudnąć – w samym pierwszym miesiącu schudła 4 kg!
Nie wiem, skąd takie niepochlebne opinie u moich przedmówców. Korzystam z tych rozwiązań i jestem bardzo zadowolona.