Jako rodzic pewnie wiele razy spotkałeś się z terminem zajęcia sensoryczne lub terapia sensoryczna. Czemu ma ona służyć i dlaczego jest potrzebna? W jakim wieku najlepiej zadbać o rozwój sensoryczny dziecka? O wszystkim opowiemy w poniższym artykule.
Integracja sensoryczna dziecka – co to jest?
Integracja sensoryczna to sposób porządkowania i przetwarzania informacji i bodźców poprzez mózg, odbieranych dzięki zmysłom. Dzieje się to dzięki zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych oraz uczenia się i powoduje wykształcenie umiejętności adaptacyjnych. Określa się to mianem neuroplastyczności mózgu. Integracja sensoryczna to proces, który towarzyszy nam już od życia płodowego i odbywa się poza naszą świadomością.
Niekiedy jednak jest on zaburzony lub rozwija się zbyt wolno. Zwykle objawia się to nieuzasadnionym strachem, agresją, czasem nawet zamknięciem w sobie lub nadpobudliwością. Wówczas warto wspomagać rozwój dziecka właśnie poprzez zajęcia sensoryczne lub terapię.
Zajęcia sensoryczne – na czym polegają?
Zajęcia sensoryczne mają za zadanie poprawić integrację sensoryczną dziecka i usprawnić sposób odbierania i przetwarzania przez nie bodźców zmysłowych. Zwykle odbywają się w formie zabawy, równolegle ucząc dziecko odpowiednich reakcji na środowisko zewnętrzne. Zabawy wspierające integrację sensoryczną powinny być przyjemnie kojarzone i ułatwić dziecku oswojenie się z otoczeniem.
Terapia sensoryczna zwykle jest kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może zawierać bardzo zróżnicowane zabawy i ćwiczenia. Przykładowo może być to: skakanie na skakance, masowanie skóry gąbkami o rożnych fakturach, rozpoznawanie przedmiotów poprzez dotyk, rzucanie do celu, chodzenie po narysowanej linii czy nawet siłowanie na ręce. Zwykle zajęcia trwają od 45 do 60 minut, a ćwiczenia mogą być powtarzane częściowo w domu, z rodzicami.
Zabawa i edukacja
Doskonałym narzędziem do przeprowadzenia zajęć sensorycznych jest magiczny dywan – interaktywna podłoga multimedialna. Obraz wyświetlany z projektora sterowany jest za pomocą ruchu cienia rzucanego na podłoże, zaś aplikacja reaguje na niego w czasie rzeczywistym. Urządzenie zawiera cykl gier i zabaw o profilu terapeutycznym, ze specjalnie opracowaną metodyką zajęć sensorycznych.
Gry zawarte w aplikacji mają być jednocześnie przyjemną zabawą i sposobem na wykształcenie odpowiednich reakcji na bodźce. Materiał dydaktyczny został zaprojektowany przez psychologów i terapeutów, a skuteczność Magicznego Dywanu w terapii i rehabilitacji potwierdzają nie tylko badania, ale przede wszystkim uznanie wśród rodziców, dzieci i placówek terapeutycznych.
1 Komentarz
Każdy, kto chce rozszerzyć swoje postrzeganie, powinien to przeczytać.