Strona główna » Zabawy dla dzieci » Na czym polegają zajęcia sensoryczne dla dzieci?

Na czym polegają zajęcia sensoryczne dla dzieci?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Jako rodzic pewnie wiele razy spotkałeś się z terminem zajęcia sensoryczne lub terapia sensoryczna. Czemu ma ona służyć i dlaczego jest potrzebna? W jakim wieku najlepiej zadbać o rozwój sensoryczny dziecka? O wszystkim opowiemy w poniższym artykule.

Integracja sensoryczna dziecka – co to jest?

Integracja sensoryczna to sposób porządkowania i przetwarzania informacji i bodźców poprzez mózg, odbieranych dzięki zmysłom. Dzieje się to dzięki zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych oraz uczenia się i powoduje wykształcenie umiejętności adaptacyjnych. Określa się to mianem neuroplastyczności mózgu. Integracja sensoryczna to proces, który towarzyszy nam już od życia płodowego i odbywa się poza naszą świadomością.

Niekiedy jednak jest on zaburzony lub rozwija się zbyt wolno. Zwykle objawia się to nieuzasadnionym strachem, agresją, czasem nawet zamknięciem w sobie lub nadpobudliwością. Wówczas warto wspomagać rozwój dziecka właśnie poprzez zajęcia sensoryczne lub terapię.

Zajęcia sensoryczne – na czym polegają?

Zajęcia sensoryczne mają za zadanie poprawić integrację sensoryczną dziecka i usprawnić sposób odbierania i przetwarzania przez nie bodźców zmysłowych. Zwykle odbywają się w formie zabawy, równolegle ucząc dziecko odpowiednich reakcji na środowisko zewnętrzne. Zabawy wspierające integrację sensoryczną powinny być przyjemnie kojarzone i ułatwić dziecku oswojenie się z otoczeniem.

Terapia sensoryczna zwykle jest kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może zawierać bardzo zróżnicowane zabawy i ćwiczenia. Przykładowo może być to: skakanie na skakance, masowanie skóry gąbkami o rożnych fakturach, rozpoznawanie przedmiotów poprzez dotyk, rzucanie do celu, chodzenie po narysowanej linii czy nawet siłowanie na ręce. Zwykle zajęcia trwają od 45 do 60 minut, a ćwiczenia mogą być powtarzane częściowo w domu, z rodzicami.

Zabawa i edukacja

Doskonałym narzędziem do przeprowadzenia zajęć sensorycznych jest magiczny dywan – interaktywna podłoga multimedialna. Obraz wyświetlany z projektora sterowany jest za pomocą ruchu cienia rzucanego na podłoże, zaś aplikacja reaguje na niego w czasie rzeczywistym. Urządzenie zawiera cykl gier i zabaw o profilu terapeutycznym, ze specjalnie opracowaną metodyką zajęć sensorycznych.

Gry zawarte w aplikacji mają być jednocześnie przyjemną zabawą i sposobem na wykształcenie odpowiednich reakcji na bodźce. Materiał dydaktyczny został zaprojektowany przez psychologów i terapeutów, a skuteczność Magicznego Dywanu w terapii i rehabilitacji potwierdzają nie tylko badania, ale przede wszystkim uznanie wśród rodziców, dzieci i placówek terapeutycznych.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Zenek_mall124 12 lutego 2024 - 16:46

Każdy, kto chce rozszerzyć swoje postrzeganie, powinien to przeczytać.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej