Strona główna » Zdrowie » Która pasta do zębów najlepsza?

Która pasta do zębów najlepsza?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Wybielające, remineralizujące, ekologiczne, wegańskie, z fluorem, z węglem – jest wiele past do zębów, którą wybrać? Nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ każdy powinien wybrać środek do higieny jamy ustnej, który mu najbardziej odpowiada, albo powinien stosować ze względów zdrowotnych. Tym razem zajmiemy się pastami do zębów i postaramy się przybliżyć poszczególne rodzaje oraz stwierdzić jaka pasta do zębów jest najlepsza dla nas.

Właściwości past do zębów

„Myje zęby, bo wiem dobrze o tym, że kto ich nie myje, ten ma kłopoty” – przed laty śpiewał zespół Fasolki i miał rację. Regularne dbanie o jamę ustną to podstawa pięknego uśmiechu. W sklepach można znaleźć mnóstwo past do zębów, które mają różny skład i właściwości oraz cenę. Przyjrzyjmy się, czym różnią się te środki. Oto rodzaje past do zębów:

  • pasty uniwersalne – są najczęściej wybierane. Cechują się podstawowym składem, mają działanie głównie myjące,
  • pasty dla dzieci – zawierają niewiele fluoru lub są pozbawione tego składnika. Często mają natomiast ksylitol, który nie tylko słodzi, ale także zabija bakterie. Mają zachęcić najmłodszych do dbania o zęby, dlatego mają także dobry smak i ciekawe kolory, niektóre potrafią zmieniać barwę,
  • pasty naturalne – najczęściej pozbawione są fluoru, zawierają jedynie naturalne składniki. Coraz większą popularnością cieszą się środki z węglem,
  • pasty wybielające – mają za zadanie rozjaśnić szkliwo, usunąć przebarwienia,
  • pasty odbudowujące szkliwo – reminerealizują ,
  • pasty do protez – dedykowane sztucznym zębom, usuwają zanieczyszczenia, ale działają delikatnie.

Ceny preparatów do mycia zębów są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych. W przypadku wątpliwości co do rodzaju past najlepiej zapytać stomatologa, który dokładnie stwierdzi, jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla naszego uzębienia.

Najlepsza pasta wybielająca do zębów

Biały uśmiech dodaje uroku, ale także pewności siebie. Zęby tracą kolor przez niewłaściwą higienę, spożywane posiłki i pite napoje. Na rynku można znaleźć wiele past, które działają wybielająco, są to środki o wysokim wskaźniku ścieralności szkliwa. Specyfiki różnią się składem, konsystencją i ceną. Pasty wybielające to środki o działaniu:

  • ściernym,
  • enzymatycznym
  • z nadtlenkami.

Pasty ścierające (zawierają w składzie m.in. aktywny węgiel, krzemionkę) działają powierzchniowa usuwając nalot, osady, przebarwienia. Nie wpływają na kolor zębów. Efekt widoczny jest bardzo szybko, szczególnie u osób, które piją dużo kawy, herbaty, palą papierosy. Pasty enzymatyczne bazują na roślinnych enzymach lub opatentowanych formułach. Takie środki również działają powierzchniowo, usuwają m.in. osad, nie zmieniając koloru. Mają delikatniejsze działanie, dlatego mogą być stosowane przez osoby cierpiące na nadwrażliwość. Pasty z nadtlenkiem potrafią zmieniać kolor zębów. Nie powinny być stosowane przez osoby z nadwrażliwymi zębami, czy odsłoniętymi szyjkami. Należy jednak pamiętać, że takie pasty nie mogą być stosowane przez cały czas, ponieważ mają silne działanie. Trudno wskazać najlepszą pastę do zębów wybielającą, najbardziej złożone działanie ma pasta enzymatyczna, ale nie może być stosowana przez wszystkich.

Najlepsza pasta do zębów odbudowująca szkliwo

Wiele osób zmaga się z demineralizacją szkliwa, wynikającą z próchnicy, niewłaściwej diety, czy niewystarczającej dbałości o zęby, która powoduje nadwrażliwość, a nawet kruszenie się zębów. To właśnie minerały są głównym składnikiem szkliwa, które ma zabezpieczać zęby przed ścieraniem, bakteriami, działaniem temperatur oraz kwasów. Borykając się z takimi problemami, powinniśmy sięgnąć po pastę odbudowującą szkliwo. Najlepszy środek trudno jednoznacznie wskazać, natomiast powinien zawierać fluor, hydroksyapatyt oraz ksylitol. Niestety nie zawsze najlepsza pasta okaże się skuteczna w zapobieganiu rozwoju próchnicy od korzeni zęba. Taka zaawansowana próchnica zębów wymaga leczenia kanałowego.

Skutki niewłaściwego dbania o zęby

Unikanie słodyczy, odpowiednia dieta, należyte dbanie o zęby, odpowiednia pasta i regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym, to niby oczywista oczywistość, a jednak wiele osób o tym zapomina. Nawet najlepsza pasta do zębów stosowana nieregularnie, zbyt krótkie mycie zębów, prędzej, czy później skończy się wizytą u dentysty i np. leczeniem kanałowym w Tychach. Bardzo często jest to jedyny sposób na uratowanie zębów.

Dowiedz się więcej na temat prześwietlania zębów.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Koleszkowy 29 stycznia 2024 - 21:32

że to coś, co zmienia moje spojrzenie na wiele spraw.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej