Strona główna » INNE » 1000 złoty na dziecko? Co zrobić, by otrzymać tzw. kosiniakowe?

1000 złoty na dziecko? Co zrobić, by otrzymać tzw. kosiniakowe?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Według portalu mamotoja.pl rodzice, którym nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki co miesiąc. Co zrobić, by uzyskać tzw. kosiniakowe? Odpowiedź w tekście.

Kosiniakowe – dla kogo?

Świadczenie, które nazywane jest “kosiniakowym” (jego pomysłodawcom był lider PSL Władysław Kosiniak-Kamycz), wynosi 1000 złotych miesięcznie na dziecko przez cały rok. Przysługuje rodzicom, którzy nie mają prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje osobom, które zatrudnione są na umowy cywilnoprawne, osobom bezrobotnym i studentom.

Świadczenie może być wypłacane rodzicom (matce lub ojcu, ale pierwszeństwo mają matki dziecka). Mogą na nie liczyć także rodziny zastępcze, pod warunkiem, że nie jest to zawodowa rodzina zastępcza.

“Kosiniakowe” jest wypłacane przez 52 tygodnie od dnia urodzenia dziecka. Kwota 1000 zł (netto) jest wypłacana co miesiąc w przypadku jednego dziecka. Okres wypłacania rośnie wraz z liczbą dzieci. W przypadku dwójki jest to 65 tygodni, trójki – 67 tygodni, czwórki 69 tygodni, a przy piątce i więcej jest to 71 tygodni.

Jeśli chcemy otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek bezpośrednio w gminie (np. w MOPS-ach) lub przez internet. Wniosek można wydrukować ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

“Kosiniakowe” nie jest uzależnione od zarobków. Dodatkowo, jeśli wniosek będzie złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, to świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem tych trzech miesięcy.

Publikacja zaczerpnięta z: wiadomosci.onet.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Joanna_insist121 29 stycznia 2024 - 22:04

To nie jest zwykła lektura, to prawdziwa podróż po nowych perspektywach.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej