Strona główna » Strefa rodzica » Jak się pozbyć blizny po cesarskim cięciu? Podpowiadamy!

Jak się pozbyć blizny po cesarskim cięciu? Podpowiadamy!

przez Teosto@0115
2 komentarze

Cesarskie cięcie wykonuje się, jeśli z różnych przyczyn – np. choroby przyszłej matki albo nieprawidłowego ułożenia dziecka – poród naturalny nie jest możliwy. Zabieg ten wymaga wykonania przez lekarza cięcia skóry, tkanki podskórnej, powięzi poprzecznej brzucha oraz macicy, co pozostawia bliznę. Niekiedy staje się ona przyczyną kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Na szczęście są skuteczne sposoby na usunięcie, a przynajmniej zminimalizowanie widoczności blizny po cięciu cesarskim.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakiej pielęgnacji wymaga blizna po cesarskim cięciu,
  • czy są skuteczne metody fizjoterapii blizny po cięciu cesarskim,
  • na czym polegają laserowe usuwanie blizn po cesarskim cięciu i zabieg Morpheus.

Istnieje wiele wskazań do rozwiązywania ciąży metodą cesarskiego cięcia. Wykonuje się je m.in. w sytuacji występowania u kobiety niektórych chorób, nieprawidłowego ułożenia dziecka, a także w sytuacji nagłego zagrożenia życia dziecka i/lub matki. Przed laty tzw. cesarkę wykonywano cięciem pionowym, teraz zdecydowanie częściej stosowane jest cięcie poziome. Jest ono inwazyjne dla kobiety – lekarz nacina nie tylko skórę, ale również tkankę podskórną, powięź oraz ścianę macicy. Po zabiegu na ciele kobiety pozostaje blizna – o średniej długości 10-15 cm oraz szerokości 2-3 mm. Dla części pań staje się ona przyczyną kompleksów – uważają, że zaburza estetykę ich ciała, wstydzą się założyć bikini lub odsłaniający brzuch top, miewają też problemy z nawiązywaniem relacji intymnych. Na szczęście blizna po cesarskim cięciu może zostać usunięta lub przynajmniej znacznie zredukowana – pozwalają na to odpowiednia pielęgnacja, fizjoterapia i zabiegi medycyny estetycznej.

blizna

Blizna po cesarskim cięciu – pielęgnacja skóry

 

W aptekach i drogeriach bez problemu można kupić leki oraz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic blizny po cięciu cesarskim. Są to zazwyczaj maści, kremy i żele, które zawierają takie składniki, jak: silikon, heparyna, ekstrakt z cebuli, masa perłowa oraz kwas hialuronowy. Substancje te wspomagają naturalne procesy gojenia, mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, stymulują organizm do produkcji nowych komórek skóry, zapobiegają tworzeniu się blizn przerosłych i bliznowców. Sporą popularnością cieszą się również plastry silikonowe, które można stosować praktycznie od razu po zdjęciu szwów.

Blizna po cesarskim cięciu – fizjoterapia

Skutecznością w redukowaniu blizny po cięciu cesarskim oraz zmniejszaniu ryzyka powikłań – np. zakrzepicy albo zrostów – jest fizjoterapia. W takim przypadku konieczna jest jednak wcześniejsza ocena blizny po cięciu cesarskim przez specjalistę fizjoterapii uroginekologicznej lub rehabilitacji poporodowej. Do fizjoterapeuty lub lekarza warto zwrócić się także wtedy, gdy gojenie nie przebiega prawidłowo i widoczne jest np. zgrubienie na bliźnie po cesarskim cięciu, staje się ona tkliwa i bolesna.

Fizjoterapia może obejmować odpowiednie ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, masaż blizny po cesarskim cięciu oraz naukę prawidłowego wykonywania niektórych codziennych czynności, np. kichania, kaszlu i wypróżniania. W trakcie rehabilitacji poporodowej trzeba im poświęcić więcej uwagi niż zazwyczaj.

Usunięcie blizny po cesarskim cięciu – laser tulowy i zabieg Morpheus

Bliznę po cesarskim cięciu można usunąć dzięki zabiegom medycyny estetycznej. W klinice Estell w Warszawie pacjentkom polecane są laserowe usuwanie blizn po cesarskim cięciu oraz radiofrekwencja mikroigłowa Morpheus:

Jest to jedyny laser na świecie, który pracuje w trzech trybach: ablacyjnym, nieablacyjnym oraz subablacyjnym. Po miejscowym znieczuleniu skóry lekarz dobiera parametry pracy urządzenia i kieruje strumień energii na bliznę. Energia dociera w głębokie partie skóry, rozpoczynając proces jej gruntownej przebudowy, i to od warstwy podstawnej. Pozwala to na zredukowanie blizny, jej rozjaśnienie, wygładzenie struktury skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Uwaga! Na zabieg można się zgłosić dopiero po zakończeniu okresu karmienia!

Zabieg Morpheus polega na wykonywaniu mikronakłuć skóry przy użyciu izolowanych igieł emitujących fale radiowe. Fale te wnikają w głąb skóry i pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Pozytywnie na stan skóry wpływa także sam proces mikronakłuć, które również stymulują regenerację tkanek. Pozwala to na redukcję blizny po cięciu cesarskim, a także poprawę elastyczności i napięcia skóry.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Beth Rued 16 września 2023 - 01:53

Temat pokazany z zupełnie niespodziewanej perspektywy. Warto zobaczyć

Odpowiedz
Jeannine Godel 18 września 2023 - 11:47

Jaki szok… przeczytajcie, naprawdę warto

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej