Strona główna » Strefa rodzica » Dziecko w samochodzie – od kiedy bez fotelika?

Dziecko w samochodzie – od kiedy bez fotelika?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

2017 roku weszły do życia zmiany w przepisach odnośnie przewożenia dzieci bez fotelika. Przepisy te nadal obowiązują. Co zmieniło się w przepisach? Od kiedy dziecko bez fotelika może siedzieć z przodu? Na co musi zwracać rodzic uwagę?

Od kiedy dziecko bez fotelika?

Bez fotelika może podróżować dziecko, które:

  • Ma ukończony trzeci rok życia – jak wspomnieliśmy wyżej: pod warunkiem, że autem podróżuje trójka dzieci. W przeciwnym wypadku kryterium wieku nie ma znaczenia.
  • Ma powyżej 150 cm wzrostu – najważniejsze kryterium.
  • Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.

Od jakiego wzrostu można jeździć z przodu

Chyba każdy rodzic jest świadomy tego, że dzieci do określonego wieku i wzrostu należy przewozić w foteliku samochodowym. Wynika to z polskich i europejskich przepisów prawa, ale przede wszystkim także z zasad bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika podczas gwałtownego hamowania  jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć.

W 2017 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w aucie.  Artykuł zawiera opis zmian, a także praktyczne wskazówki dla rodziców od kiedy dziecko może siedzieć z przodu.

Od kiedy dziecko bez fotelika w samochodzie: zmiany z roku 2017

W 2017 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy Kodeks Ruchu Drogowego, który jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej. Część zmian dotyczyła zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do najważniejszych z nich należy zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym oraz zezwolenie na podróżowanie dzieci do 150 cm w przedniej części samochodu w tymże urządzeniu. Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego, zwolniono rodziców i opiekunów z obowiązku przewożenia dzieci powyżej 135 cm z tyłu samochodu w foteliku – od czasu nowelizacji można przewozić je również w pasach bezpieczeństwa.

Inne zmiany dotyczą braku obowiązku przewożenia w foteliku samochodowym dzieci posiadających zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do ich stosowania.

od kiedy dziecko bez fotelika

Unormowano również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W takiej sytuacji dziecko, które ma ukończone trzy lata może być przewożone z tyłu bez fotelika samochodowego, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa. W praktyce przepis ten dotyczy auta 5-osobowego, ponieważ w przypadku samochodu 7-9 osobowego nie ma problemu z zainstalowaniem dodatkowego, trzeciego fotelika.

Fotelik samochodowy – od kiedy dziecko może jeździć z przodu

Bardzo istotną zmianą jest również nałożenie na rodzica lub opiekuna obowiązku dostosowania wymiarów fotelika do masy ciała oraz wymiarów dziecka, a także zamontowanie fotelika samochodowego zgodnie z zaleceniami producenta. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą grzywny.

Nowe przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie zmieniają nakazu przewożenia dzieci w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy. Zmiany nie obejmują również dotychczasowych przepisów, które dotyczą wyłączenia z zasad przewożenia dzieci: pojazdu Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej, taksówek czy specjalistycznego środka transportu sanitarnego.

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika

Opisane wyżej przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o pewne aspekty, które mogą zwiększyć jego poziom.

Po pierwsze, pomimo, że prawo zezwala na przewożenie dziecka w foteliku w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, należy pamiętać, iż dziecko najbezpieczniejsze będzie w tylnej części samochodu. W momencie zderzenia wybuchająca poduszka powietrzna może bowiem zrobić krzywdę dziecku, więc należy je lokować albo z tyłu, jeśli poduszki są włączone albo wyłączyć poduszki i maksymalnie oddalić fotelik od miejsca ewentualnego niekontrolowanego wybuchu poduszki, tak by nie uszkodziła ona malucha. Wielu producentów oferuje możliwość montażu przycisku wyłączającego poduszkę podczas przewożenia dziecka z przodu.

Innym sposobem, dzięki któremu rodzice mogą podnieść poziom bezpieczeństwa dziecka, jest korzystanie z urządzeń sprawdzonych producentów. Czasem cena fotelika może odbić się na komforcie i bezpieczeństwie malucha, wobec czego podczas jego zakupu nie należy szukać oszczędności. To samo tyczy się zresztą kocyków do fotelika. Specjalne otulacze powinny być wyposażone w specjalne otwory na pasy. Nie zaleca się używania zwykłych kocyków, które mogłyby zaburzyć funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa fotelików. Dedykowane do takich siedzisk otulacze dostępne są np. tu: https://babyly.pl/kategoria/otulacz-kocyk-do-fotelika/

Zobacz również: kalendarz ciąży

Publikacja zaczerpnięta z: rodzice.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

_gaze5 6 lutego 2024 - 03:01

Jeśli chcesz wyjść poza schematy myślenia, ten artykuł jest doskonałym wyborem.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej