Piękny uśmiech to podstawazdrowia, ale także samooceny. Wszczepienie implantu zęba to obecnie najtrwalszy i najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Wzrost konkurencji spowodował, że cena implantów znacznie spadła i na tę metodę leczenia decyduje się coraz więcej osób.
Co to jest implant w medycynie?
Postęp dotyka wszystkich dziedzin życia, bardzo widoczny jest m.in. w medycynie. Implanty to ciała obce, które są wszczepiane do organizmu, w celu przywrócenia funkcjonalności lub estetyki. Takie „wszczepy” stosuje się powszechnie m.in. w stomatologii. Implant to w rzeczywistości sztuczny korzeń zęba, który po wszczepieniu na trwałe zrasta się z kością szczęki. Dzięki temu osadzona na nim korona funkcjonuje jak ząb naturalny. Implanty wykonuje się z tytanu lub cyrkonu. To dwa materiały traktowane przez organizm jako całkowicie naturalne, dzięki temu nie występuje ryzyko odrzucenia implantu.
Jak przebiega wszczepienie implantu zęba?
Wszczepienie implantu to proces składający się z kilku etapów:
- badanie stanu kości w tym prześwietlenie zębów
- przygotowanie i wszczepienie implantu zęba,
- osadzenie materiału protetycznego.
Pierwszy etap polega na wywiadzie lekarskim oraz badaniu stanu uzębienia i badaniu tomograficznym 3D, które pozwoli ocenić stan kości szczękowej i indywidualnie dopasować implant. W przypadku ubytku zęba, który nastąpił kilka lat wcześniej, często chirurg musi rozpocząć zabieg od odbudowy kości, czyli augmentacji. Ile trwa wszczepienie implantu zęba? Sam zabieg trwa kilkanaście minut, czasami do 2 godzin. Prowadzony jest przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Kolejnym krokiem jest wkręcenie śruby gojącej, może to nastąpić zaraz po wszczepieniu implantu lub dopiero po wygojeniu rany i zrośnięciu się implantu z kością. Może trwać to od 3 do 6 miesięcy. Zadaniem śruby gojącej jest przyśpieszenie gojenia błony śluzowej oraz ukształtowanie dziąseł do nowej pozycji. Ostatnim etapem jest osadzenie korony, czyli sztucznego zęba na wszczepionym implancie. Osadzana jest ona na specjalnym łączniku wkręcanym do implantu. Za pomocą implantów można uzupełnić pojedyncze braki w uzębieniu, ale można też na nich osadzać mostki zastępujące kilka zębów. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze.
Jak postępować po implantacji zęba?
Każdy pacjent po zabiegu wszczepienia implantu otrzymuje od dentysty Gliwice wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej. Ich przestrzeganie zapobiegnie ewentualnemu zakażeniu. Przez pierwsze dwa dni należy spożywać tylko produkty płynne lub półpłynne, zmniejszy to dolegliwości bólowe. Przez około dwa tygodnie po implantacji zęba należy płukać jamę ustną po każdym posiłku, najlepsza jest do tego sól fizjologiczna. Jeżeli występują dolegliwości bólowe, to warto skorzystać z zabiegów magnetronicznych, które przyśpieszają proces gojenia ran.
Dowiedz się więcej o gabinecie stomatologicznym z Gliwic.
2 komentarze
Dzięki Tobie moje życie staje się lepsze.
Nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejne wpisy.