Strona główna » Nastolatek » Jak zachęcić nastolatka do czytania książek?

Jak zachęcić nastolatka do czytania książek?

przez Teosto@0115
2 komentarze

W dobie korzystania z Internetu coraz mniej młodych osób czyta książki. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie posiadają one tego nawyku. Nie wszyscy rodzice zachęcają swoją latorośl do czytania, szczególnie jeśli sami nie sięgają po lekturę. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby to zmienić! Najlepsze książki młodzieżowe mogą zdziałać cuda. Czasami potrzeba niewiele, aby zmienić przyzwyczajenia i upodobania. Oglądanie filmików na YouTube lub granie na konsoli może poczekać!

Zakup interesujących tytułów

Mogłoby się wydawać, że lektury szkolne stanowią wystarczającą motywację do tego, aby wolny wieczór spędzić z nosem w książce. Nic bardziej mylnego! Wybitne dzieła literatury przekazują cenną wiedzę, jednak z punktu widzenia nastolatka są nudne. Warto wziąć pod uwagę, że przeciętne dziecko spędza wiele godzin w szkole lub na zajęciach zdalnych. Kolejne godziny przeznacza na odrabiania zadań domowych oraz naukę na sprawdziany i kartkówki. Co za dużo, to nie zdrowo! Natłok obowiązków przynosi zwykle spadek motywacji, a zarazem efektywności. Ciekawe książki dla młodzieży powinny więc pozwolić oderwać się od szarej codzienności oraz monotonii.

antykwariat

Najpierw film później książka?

Filmowe adaptacje książek dla młodzieży mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dotyczy to w szczególności osób, które nie można zachęcić do czytanie żadnymi innymi metodami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek będzie chciał sięgnąć po lekturę, aby sprawdzić, czy przedstawione na ekranie wydarzenia zostały wiernie odwzorowane. Dodatkowym atutem jest fakt, że taka książka nie wymaga aż tak dużego skupienia, ponieważ znamy już losy bohaterów. Taki start wydaje się być idealny! Przyjdzie czas na bardziej wymagające tytuły. Istotne jest, aby zapewnić dziecku prawo wyboru. Może ono posiadać własne preferencje – nie musi podążać za trendami literackimi lub korzystać z rekomendacji rodziców lub nauczycieli.

Seria książek

Książki młodzieżowe które warto przeczytać to nierzadko serie składające się z kilku, a nawet kilkunastu tomów. Wydają się być one znakomitym pomysłem. Po zapoznaniu się z pierwszą częścią mamy ochotę na kolejne. Nie musimy przyzwyczajać się do nowego stylu literackiego. Nierzadko po przeczytaniu książki, która wywarła na nas wrażenie mamy poczucie, że dzieła innych autorów nie są już tak pasjonujące. Osoby oszczędne powinny zajrzeć do antykwariatu online. Zakup przez internet jest szybki, a zarazem przyjemny. Bez wychodzenia z domu można znaleźć wiele interesujących pozycji.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Donnette Lungren 16 września 2023 - 01:15

Takie treści otwierają głowę na sensowną wiedzę

Odpowiedz
Tomika Drewniak 18 września 2023 - 11:07

Polecam! Szczególnie tym, dla których temat jest nowy

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej