Strona główna » Strefa rodzica » Co zrobić, by zachęcić dziecko do sprzątania?

Co zrobić, by zachęcić dziecko do sprzątania?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Sprzątanie to czynność, którą mało kto lubi, a już w szczególności dzieci. Jak zachęcić małych ekspertów od bałaganu do sprzątania? Podpowiadamy!

Naukę dobrych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej. Wiecie, „czym skorupka za młodu nasiąknie…”🙂 Ile dziecko powinno mieć lat, by było gotowe na edukację w zakresie utrzymywania porządku i co może zachęcić je do samodzielnego sprzątania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz u nas na stronie czytając porady dotyczące organizacji dziecięcej szafy.

Nauka przez zabawę to klucz do sukcesu!

Na szczęście, jeśli chodzi o uczenie dziecka tego, by dbało o ład w mieszkaniu, zabawa jest doskonałą metodą. Dokładniej zabawa w sprzątanie! Sklepy z zabawkami uginają się od zabawkowych odkurzaczy, desek do prasowania, żelazek, mopów czy nawet całych zestawów sprzątających, miotełek, zmiotek i szufelek. I to nieprawda, że tylko małe dziewczynki lubią tego typu akcesoria. Chłopcom sprawiają one również dużo frajdy. Poza tym, drogie mamy, jeśli uważacie, że mężczyźni również powinni sięgać po odkurzacz czy zmiotkę i cenicie swoich mężów za to, że dzielą się z wami obowiązkami domowymi, starajcie się, by i wasi synowie w przyszłości nie stronili od sprzątania.

Dlaczego warto kupować dzieciom zabawki do sprzątania?

Maluchy uwielbiają naśladować rodziców. Najbardziej cieszą się, kiedy mogą robić coś wspólnie z wami. U nas w domu żadna bajka czy gra nie jest w stanie wygrać ze wspólnym ścieraniem kurzy. Moja dwulatka doskonale radzi sobie z tą czynnością i choć wiadomo, że efekt jej pracy nie jest wymarzony, to jednak ten rytuał sprzątania coraz mocniej zapada w jej pamięć, z czego bardzo się cieszę. A ona jest dumna z tego, że może robić to, co mama (być prawie jak mama) i otrzymywać pochwały, że tak pięknie pomaga.

Uważam, że czas spędzony na wspólnym sprzątaniu może być równie ważny dla budowania naszej więzi, jak wspólna zabawa. A przecież dla niej i tak każde takie wycieranie kurzy jest zabawą. I to jaką fajną!

Kiedy warto zacząć uczyć dzieci sprzątania?

Tak naprawdę odkąd tylko zaczynają bawić się jakimiś zabawkami, powinny widzieć, że po skończonej zabawie należy je wszystkie zebrać i odłożyć na miejsce. Z czasem powinny też zacząć w tym uczestniczyć. Według naukowców naukę różnych czynności należy rozpoczynać w odpowiednim wieku. Zbyt wczesna edukacja w zakresie, którego dziecko nie rozumie, nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli chodzi o sprzątanie, zbadano, że najlepiej zacząć naukę u dwulatków. Czy wasze dwulatki mają już własne odkurzacze lub mopy? Naprawdę polecam. Oczywiście operowanie prawdziwym odkurzaczem też jest fajne, ale nieco męczące, kiedy chcemy sami szybko ogarnąć mieszkanie, a dziecko wyrywa nam rurę i chce odkurzać. Lepiej jest, gdy każdy ma swój sprzęt, wtedy można pracować równocześnie i sprzątanie idzie szybciej 🙂 Jeśli jeszcze tego nie praktykujecie, polecamy spróbować!

Publikacja zaczerpnięta z: mamotoja

Kiedy warto zacząć uczyć dzieci sprzątania?

Tak naprawdę odkąd tylko zaczynają bawić się jakimiś zabawkami, powinny widzieć, że po skończonej zabawie należy je wszystkie zebrać i odłożyć na miejsce. Z czasem powinny też zacząć w tym uczestniczyć. Według naukowców naukę różnych czynności należy rozpoczynać w odpowiednim wieku. Zbyt wczesna edukacja w zakresie, którego dziecko nie rozumie, nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli chodzi o sprzątanie, zbadano, że najlepiej zacząć naukę u dwulatków. Czy wasze dwulatki mają już własne odkurzacze lub mopy? Naprawdę polecam. Oczywiście operowanie prawdziwym odkurzaczem też jest fajne, ale nieco męczące, kiedy chcemy sami szybko ogarnąć mieszkanie, a dziecko wyrywa nam rurę i chce odkurzać. Lepiej jest, gdy każdy ma swój sprzęt, wtedy można pracować równocześnie i sprzątanie idzie szybciej ? W tym celu warto zerknąć na ranking-odkurzacz.pl/odkurzacz-workowy/ , gdzie można znaleźć model idealny dla większych dzieci – mały, lekki i z workiem, aby nie trzeba było przesypywać śmieci. Jeśli jeszcze tego nie praktykujecie, polecamy spróbować!

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Maisha Baerman 16 września 2023 - 00:52

Wrzucam, bo myślę, że powinno pójść w świat. Internet skrywa bardzo ciekawe treści

Odpowiedz
Vivien Marzocchi 18 września 2023 - 10:44

Jak dla mnie spostrzeżenie w punkt

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej