Strona główna » Przedszkolak » Czemu służy leżakowanie w przedszkolu?

Czemu służy leżakowanie w przedszkolu?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Leżakowanie to stały element dnia w większości przedszkoli. Nie każdy rodzic jest jednak jego zwolennikiem, jako że dawniej czasami zmuszano dzieci do spokojnego leżenia przez dłuższy czas z zamkniętymi oczami, nawet, jak nie mogły usnąć. Czemu wobec tego służy leżakowanie i czy w ogóle jest dzieciom potrzebne? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Leżakowanie jako sposób na regenerację

Leżakowanie czyli poobiednia drzemka zwykle dotyczy młodszych dzieci w wieku do 5 lat, co jest uwarunkowane potrzebami rozwijającego się organizmu. Uważa się, że dzieci w wieku od 3-5 lat powinny spać od 10 do 13 godzin na dobę. Maluchy w tym wieku zwykle są bardzo ruchliwe i aktywne, a przy tym męczą się szybciej od dorosłych. Dlatego właśnie mniej więcej w połowie dnia powinny one się zregenerować, a także wyciszyć pobudzony wieloma bodźcami układ nerwowy. Plan dnia wielu przedszkoli, w tym m.in. niepublicznego przedszkola językowego w Warszawie, uwzględnia tego rodzaju przerwę od aktywności pomiędzy godzinami 12:30 a 14.

Jak wiadomo, nic tak nie regeneruje organizmu, jak właśnie sen, po którym dziecko ma szansę wstać wypoczęte i gotowe na nowe aktywności. Jednak nawet jeśli dziecko nie uśnie, samo przebywanie w ciszy i odpoczynek sprzyjają lepszemu samopoczuciu dziecka i jego zdolności do koncentracji, co wpływa na jego lepszy rozwój i zapamiętywanie nowych informacji. Co więcej, wypoczęte dzieci są także niej marudne.

Co leżakowanie musi oznaczać sen?

W zależności od dnia, dziecko może odczuwać potrzebę snu po obiedzie lub też nie. Dlatego nie należy zmuszać dziecka do spania za wszelką cenę, lecz uszanować jego potrzeby. W takiej sytuacji, zamiast spania możemy zaproponować dziecku inne formy relaksu, jak np. muzykoterapię i bajkoterapię. Tego rodzaju zajęcia w trakcie leżakowania znajdziemy na przykład w ofercie przedszkola prywatnego w Ursusie Entliczek Pentliczek. Słuchanie bajek podczas leżenia na leżakach samo w sobie wycisza i uspokaja, więc czasami może się zdarzyć, że dziecko uśnie w trakcie tej czynności. Podobny efekt wywiera terapia muzyką.

W innych przedszkolach znajdziemy z kolei kącik cichej zabawy, gdzie dziecko w czasie przeznaczonym na odpoczynek może wybrać sobie jakieś spokojne zajęcia, jak np. lepienie z ciastoliny, układanie puzzli czy rysowanie. Pozostawienie dziecku decyzji odnośnie tego, co chce robić podczas leżakowania sprawia, że uczy się ono rozpoznawać potrzeby własnego organizmu i adekwatnie na nie reagować.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Andreas Sieker 15 września 2023 - 23:01

Dzięki Tobie czuję się bardziej oświecony/a.

Odpowiedz
Janine Coerver 18 września 2023 - 08:51

Cieszę się, że trafiłem na ten blog. Świetna treść!

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej