Strona główna » Przedszkolak » Jak wygląda adaptacja w przedszkolu?

Jak wygląda adaptacja w przedszkolu?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Pierwsze dni w przedszkolu są dla dziecka bardzo trudne. Proces adaptacji to czas, kiedy dziecko musi przystosować się do nowej sytuacji. Wiąże się to z ogromnym stresem dla dzieci oraz dla rodziców.

Czas adaptacji w przedszkolu może bardzo trudnym okresem dla dziecka oraz dla całej rodziny. Pierwsze dni w przedszkolu są dla dziecka bardzo trudne. Proces adaptacji to czas, kiedy dziecko musi przystosować się do nowej sytuacji. Wiąże się to z ogromnym stresem dla dzieci oraz dla rodziców.

Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? Jak pomóc dziecku przejść przez ten proces jak najdelikatniej? Postaramy się pomóc oraz odpowiedzieć na nurtujące was pytania.

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Przygotowania powinniśmy zacząć od siebie. Im mniej my będziemy się denerwować, tylko mniej złych emocji przejmie nasze dziecko. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, smutni, niespokojni to nawet nieświadomie przenosimy te emocje na dziecko, dlatego też przy rozmowach o przedszkolu powinniśmy być spokojni, uśmiechnięci i zarażać pozytywną energią nasze dzieci.

Jeśli rodzice zaczynają się wahać, czy już powinniśmy posyłać i zostawiać dziecko w przedszkolu czy może jeszcze zostawić je w domu, to mogą pozbawić potomka poczucia bezpieczeństwa. Dzieci takie mogą nabrać niechęci do przedszkola i nie będą chciały spróbować pójść na zajęcia.

Czasem smyk jest tak przywiązany do mamy lub taty i nie jest jeszcze gotowe by iść do przedszkola. Dziecko często przekazuje takie informacje płacząc, krzycząc, bojąc się puścić rodzica. W takich momentach ważne są rozmowy z dzieckiem, tłumaczenie mu, że rozstanie z mamą bądź tatą będzie tylko na jakiś czas w ciągu dnia, a następnie rodzic przyjdzie po nie. Bardzo fajnym pomysłem jest zapoznanie dziecko z nowym budynkiem, jakim jest przedszkole, z zewnątrz. Opowiadanie dziecku, że w przedszkolu będzie miał nowych kolegów/koleżanki oraz nauczycieli, będzie miał nowe zabawy i zabawki. Najważniejsze jest także wytłumaczyć jak będą wyglądać rozstania, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, że po jakimś czasie, czy to po drzemce, czy po obiadku, mama po nie wróci i na pewno go nie zostawi dziecka w przedszkolu.

Rutyna przy zaprowadzaniu dziecka do przedszkola

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przedszkole jest miejscem gdzie dziecku nie dzieje się żadna krzywda i jak już zaakceptuje daną sytuację i przyzwyczai się do niej to zacznie czerpać z tego miejsca same dobre rzeczy i zobaczy ile daje mu możliwości zabawy i poznawania świata.

Najtrudniejsze jest pożegnanie się z dzieckiem przed salą. Należy wytłumaczyć dzieciom, że rozumiemy jego strach, obawy, niepewność, ale jesteśmy pozytywnie nastawieni i przekazujemy tą pozytywną energię dziecku, a wtedy będzie łatwiej się pożegnać. Kiedy latorośl płacze i nie chce iść na salę zabaw możemy przykuć jego uwagę jakąś nową zabawką w sali, pokazać mu coś nowego czym będzie mógł się na pewno pobawić i kiedy rodzic poczuje, że to ten moment energicznie, wesoło, ale stanowczo pożegnać się, dać buziaka, piątkę i wyjść.adaptacja w przedszkolu

Proces i przebieg adaptacji do przedszkola

Adaptacja dla rodzica i dziecka

Ważne w procesie adaptacji jest zrozumienie dzieci. Podstawą jest to, aby rodzice dali dziecku odczucie bezpieczeństwa. Należy sobie uświadomić, co może przeżywać latorośl, kiedy mama lub tata zostawiają go w sali przedszkolnej z nową panią, gdyż mają coś do zrobienia, czy to rodzic idzie do pracy, czy musi coś innego załatwić, ale dziecko czuje się porzucone. Dzieci czują się zagubione w nowej placówce, z nowymi “ciociami”, kolegami. Z dnia na dzień następuje radykalna zmiana życia, nie ma bezpiecznego już domu, a dziecko zmienia się w przedszkolaka. Nowe miejsce z zasadami, regułami, rozpisanym planem życia przedszkolnego. Wszystkim tym zmianą towarzyszą napięcia, frustracje i chodzi o to, aby rodzice to zrozumieli ten stan oraz pomogli przejść przez ten okres adaptacji i rozwoju smykowi.

Jak pomóc przedszkolakowi? Przede wszystkim dać mu czas na przyzwyczajenie się i poznanie miejsca oraz nauczenie się innej sytuacji. Kolejnym ważnym aspektem jest dotrzymywanie słowa, więc jeśli obiecujemy latorośli, że przyjdziemy po nie po drzemce to bądźmy na czas. Również kluczowe jest to, aby podchodzić do przedszkola pozytywnie i z dobrą energią o nim opowiadać i do niego jechać. Takie nastawienie pomaga dziecku. Jeśli dziecko nie czuje się pewnie w nieznanej mu placówce, warto zapewnić mu, choć odrobinę bezpieczeństwa. Często w tym pomaga ulubiona zabawka, przytulanka.

Prywatne przedszkole Bambini
ul. Mazowiecka 6
60-617 Poznań
tel. 61 841 11 46
https://www.bambini.com.pl/

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Beth Rued 16 września 2023 - 00:46

Twój wpis sprawił, że moje serce zabiło mocniej.

Odpowiedz
Cristopher Gilpatrick 18 września 2023 - 10:37

Ten artykuł jest jak strzałka w dziesiątkę.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej