Zbliża się Twój poród i chcesz zadbać o dobrze przygotowaną wyprawkę porodową? Zastanawiasz się, o czym powinnaś pamiętać, pakując się do szpitala? Dowiedz się, co umieścić w torbie i w jaki sposób rozmieścić w niej poszczególne elementy.
Pakowanie torby do szpitala – dlaczego jest ważne?
Ciąża to piękny czas dla rodziców, który poprzedza przyjście na świat ich malucha. W tym okresie warto uporządkować sobie każdą przestrzeń tak, aby zapewnić sobie dobrą organizację, gdy w rodzinie pojawi się nowa osoba. Do czynności, o które warto zadbać przed porodem, należy przede wszystkim przyszykowanie wyprawki do szpitala. W momencie, gdy zaczyna się poród, nie ma bowiem czasu na pakowanie. Wcześniejsza organizacja wszystkich elementów sprawia, że cały proces przebiega płynniej i mnie problemowo. Zostawienie tego na ostatnią chwilę może natomiast spowodować spore braki, a co za tym idzie, dodatkowy stres i chaos.
Kiedy spakować się do szpitala?
Większość przyszłych mam pakuje się do szpitala około 7. miesiąca ciąży. Należy pamiętać, że zapakowanie poszczególnych przedmiotów może ograniczyć ich stosowanie w domu. Warto jednak zrobić to wtedy, gdy stan ciężarnej na to pozwala. Kompletowanie wyprawki powinno być nie obowiązkiem, a przyjemnością. Dobrze jest zrobić to w dzień, w którym mama czuje się dobrze zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki temu zwiększy się również jej koncentracja oraz pamięć, co będzie istotne w przypadku późniejszego wypakowywania torby w szpitalu. Nie każda kobieta pamięta o tym, aby wyprawkę pakować razem z osobą, która znajdzie się w szpitalu razem z nią. Dodatkowa pomoc, która wie, gdzie dokładnie znajdują się potrzebne ubrania czy akcesoria, znacznie odciąży przyszłą mamę podczas porodu.
Jak uporządkować torbę porodową?
Rozpoczynając pakowanie torby, warto pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią kolejność. Dzięki temu wszystkie niezbędne elementy znajdą się pod ręką, a te, które potrzebne będą później, nie będą przeszkadzać podczas pierwszych chwil w szpitalu. Dobrze również pamiętać o tym, aby sama torba była mobilna i łatwa w przenoszeniu. Najlepiej sprawdzają się walizki na kółkach, które można przenosić bez konieczności dźwigania dużego ciężaru. W trakcie pakowania należy pamiętać o czterech kategoriach, według których warto pakować torbę:
- potrzebne dokumenty,
- rzeczy niezbędne na czas samego porodu,
- wyprawka dla malucha,
- ubrania i akcesoria dla mamy na czas pobytu na oddziale.
Co zabrać ze sobą do szpitala?
Pobyt w szpitalu związany z porodem trwa około 3-4 dni. Nie należy zabierać ze sobą więcej rzeczy. Dzięki temu ograniczy się ilość przedmiotów, a to pozwoli na spakowanie się do jednej torby.
- Dokumenty – bez odpowiednich dokumentów bardzo trudne jest wykonanie różnego rodzaju badań. Lekarze i pielęgniarki powinny być poinformowane o stanie zdrowia mamy, jak i dziecka. Warto mieć ze sobą takie rzeczy jak karta ciąży, potwierdzony wynik grupy krwi, wynik GBS, dowód osobisty, ostatnio wykonane USG i badanie morfologiczne. W przypadku ewentualnych chorób ciąży, należy zabrać ze sobą dokumenty je potwierdzające.
- Przedmioty potrzebne na sali porodowej – w trakcie samego porodu dobrze jest mieć wygodne ubrania i akcesoria, które zapewnią przyszłej mamie maksymalną higienę i wygodę. Warto zabrać ze sobą koszulę do kolan, która zakrywa pośladki podczas siadania oraz gwarantuje komfort podczas porodu. Dobrze jest mieć ze sobą również szlafrok, kapcie i ciepłe skarpetki. Przydatny może być także ręcznik kąpielowy. Świetnie sprawdzą się również akcesoria takie jak gumka do włosów czy woda w butelce z dziubkiem.
- Akcesoria dla noworodka – w torbie porodowej powinny znaleźć się również niezbędne elementy dla malucha. Dobrze jest spakować kilka kompletów ubranek, pieluszki tetrowe i jednorazowe, maść, kocyk, lekki śpiworek i skarpetki.
- Niezbędne przedmioty na pobyt w oddziale – należy pamiętać, że pobyt w szpitalu po porodzie trwa kilka dni. Na ten czas warto zaopatrzyć się w wygodne ubrania, bieliznę, majtki i podpaski poporodowe. Nie można zapomnieć o spakowaniu potrzebnych akcesoriów, takich jak ładowarka do telefonu, a także kosmetyków niezbędnych do codziennej pielęgnacji.
Odpowiednie przygotowanie wyprawki poporodowej gwarantuje zmniejszenie stresu podczas wyjazdu do szpitala oraz zapewnia posiadanie pod ręką wszystkich niezbędnych elementów. O tym, co jeszcze warto wziąć ze sobą na oddział, można przeczytać w wyczerpujących temat wpisach na blogu MamaFizjoterapeuta.
2 komentarze
Nie mogę się doczekać, aż pokażesz kolejne treści.
Szanowni Państwo, na dzisiaj wybrana arcyciekawa lektura