Strona główna » Zdrowie » Pleśniawki u niemowląt – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Pleśniawki u niemowląt – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Twoje dziecko jest niespokojne, rozdrażnione i nie chce jeść? Być może dokuczają mu pleśniawki! Ten, szczególnie częsty u niemowląt, problem początkowo powoduje jedynie dyskomfort, ale z czasem może utrudniać ssanie, być źródłem bólu a nawet gorączki. Wyjaśniamy, dlaczego powstają pleśniawki i jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Artykuł sponsorowany

Czym się objawiają pleśniawki u niemowlaka

Pierwszym objawem, jaki można zauważyć, są, pojawiające się na języku, dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków plamki. Są małe, białe, grudkowate i wyglądem przypominają resztki mleka, co często myli rodziców. Ale uwaga – pleśniawki u niemowlaka, w przeciwieństwie do pozostałości pokarmu, nie dają się zetrzeć. Ich pojawieniu się towarzyszy dyskomfort, który sprawia, że dziecko nie chce ssać i jest niespokojne. Jeśli zignoruje się problem, białych plamek będzie przybywać, aż z czasem pokryją całą jamę ustną, a nawet rozprzestrzenią się głębiej, w kierunku gardła i krtani.

Przyczyny powstawania pleśniawek

Pleśniawki powstają wskutek zakażenia grzybiczego, najczęściej (choć nie tylko) drożdżakami Candida albicans. Dlatego też narażone są na nie przede wszystkim niemowlęta, które mają jeszcze słabo rozwinięty układ odpornościowy. Ryzyko powstawania pleśniawek wzrasta jeszcze bardziej w przypadku dzieci z niską wagą urodzeniową oraz u wcześniaków. Bywa tak, że dziecko zarazi się już w czasie porodu siłami natury, przechodząc przez kanał rodny, lub podczas ssania piersi matki, jeśli zakażenie grzybicze pojawia się u niej. Innym możliwym powodem jest stosowanie antybiotyków, sterydoterapia lub leczenie immunosupresyjne. Specjaliści podkreślają jednak, że najczęstszą przyczyną powstawania pleśniawek jest nieprawidłowa higiena i kontakt z brudnymi przedmiotami.

Jak poradzić sobie z pleśniawkami u niemowląt?

W przypadku wystąpienia pleśniawek warto zastosować działający miejscowo preparat Dentosept A MINI w postaci sprayu z wygodnym aplikatorem. Jest to bezpieczny środek, który można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Wszystkie potrzebne informacje, takie jak skład preparatu czy dawkowanie można sprawdzić tutaj: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a-mini/. To z resztą środek skuteczny nie tylko w walce z pleśniawkami, ale i aftami, bolesnym ząbkowaniem, swędzeniem i pieczeniem dziąseł – warto zatem posiadać odpowiedni preparat, który ulży maluszkowi.

Zapobieganie powstawaniu pleśniawek

Pleśniawki u niemowlaka nie znikną same, a im wcześniej zadziałamy, tym szybciej dolegliwości miną. Warto im zapobiegać, przykładając wagę do higieny – dbać o czystość smoczków, butelek, zabawek i innych przedmiotów, z którymi kontakt ma dziecko. Kluczowe znaczenie ma również to, by niemowlę nie zaraziło się od dorosłych. Rodzice zawsze przed karmieniem i czynnościami pielęgnacyjnymi powinni myć ręce, ale także obserwować zdrowie swoje i innych domowników. A jeżeli u dziecka konieczna jest antybiotykoterapia lub inne leczenie, pamiętać o stosowaniu probiotyków, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Nakisha Conte 16 września 2023 - 01:09

Pod tym linkiem znajdziecie temat, który powinien Was zainteresować

Odpowiedz
Alvin Parisi 18 września 2023 - 11:00

Tego jeszcze nie było. A może było, tylko mi umknęło? W każdym razie – polecam

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej