Strona główna » INNE » Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Konieczność podróżowania z dziećmi wymusza na rodzicach konieczność zapewnienia im odpowiedniego bezpieczeństwa oraz komfortu w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Poniżej postaramy się wam zatem podpowiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Za sprawą rozwoju technologii i motoryzacji podróżowanie za pośrednictwem samochodu lub innego środka lokomocji stało się praktycznie codziennością. Każdego dnia pokonujemy bowiem dziesiątki kilometrów w drodze do szkoły czy też pracy. W przypadku rodziców bardzo często kompanem większości takich  podróży staje się dziecko. Podczas podróżowania z maluchem kluczowe okazuje się zadbanie o jego bezpieczeństwo oraz komfort. W poniższym poradniku postaramy się zatem przedstawić kilka sprawdzonych sposobów na zapewnienie dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dla każdego rodzica zapewnienie bezpieczeństwa malcowi powinno zawsze stanowić priorytet. Jednak oprócz bezpieczeństwa warto upewnić się, że malec będzie czuł komfort w trakcie podróży. Największe przełożenie na ten ostatni aspekt podczas podróżowania samochodem będzie miał odpowiedni fotelik samochodowy. Według przepisów dotyczących ruchu drogowego kwestia podróżowania dziecka jest jasno zdefiniowana – dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym odpowiednio dobranym zarówno do swojego wzrostu jak i też wagi. Dodatkowo w przypadku niemowląt fotelik musi koniecznie ustawiony być tyłem do kierunku jazdy. Należy też pamiętać o wyłączeniu funkcji poduszek powietrznych podczas takiego transportowania pociechy.

Dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa istotne jest również umiejętne zamontowanie fotelika w pojeździe. Wykorzystanie coraz to popularniejszego systemu montażu ISOFIX pozwoli zapewnić fotelikowi i małemu pasażerowi stabilność oraz sam komfort podróży.

Fotelik idealnie dopasowany do warunków fizycznych dziecka

Wspomnieliśmy przed chwilą jak istotny jest komfort podróży. Aby był on optymalny fotelik samochodowy musi zostać odpowiednio dobrany do fizjonomii waszej pociechy. Producenci na całe szczęście dostrzegają taką potrzebę i na rynku spotkać można zarówno modele fotelików samochodowych bardziej uniwersalnych  ( fotelik samochodowy 9-36 kg ) jak i też takie przeznaczone dla dzieci w bardziej konkretnym wieku czy też określonej wadze ciała. Decydując się na model uniwersalny zyskujecie Państwo większą elastyczność pod względem czasu użytkowania takiego fotelika przez dziecko poświęcając jedynie niewiele gorszy stopień komfortu.

Na pierwszym miejscu stać ma jednak bezpieczeństwo pociechy w trakcie podróży. Dlatego też decydując się na zakup konkretnego fotelika samochodowego należy przyjrzeć się testom zderzeniowym jakie przeszedł dany model. Tego rodzaju testy są niezwykle rygorystyczne i dają bardzo wyraźny pogląd na jakość danego fotelika. Wynik takiego testu podawany jest w pięcio gwiazdkowej skali i naszym zdaniem uwagę należy zwrócić raczej wyłącznie na modele posiadające w takowych testach przynajmniej trzy gwiazdki. Przykładem takiego modelu może być fotelik samochodowy 9-36 kg marki Sparco.

Fotelik samochodowy – zwróć uwagę na solidność konstrukcji

Decydując się na zakup fotelika dla dziecka do samochodu należy przyjrzeć się jeszcze kilku elementom. Zwróćcie zatem uwagę na obudowę fotelika ( bardzo dobrze aby była solidna i posiadała boczne osłony ), to czy posiada on wkładkę redukcyjną, której celem jest stabilizacja ciałka małego podróżnika, oraz rączkę ( wygodną i dobrze umiejscowioną – ułatwi ona przenoszenie fotelika ).

Wracając jeszcze na moment do tematu komfortu podróżowania trzeba wspomnieć, że nie zależy od wyłącznie od dobrania odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka. Zapewne każdy rodzić przyzna, że dzieci, które niejako zostały ,,uwięzione” w foteliku przez ograniczenie wolności ruchowej w bardzo krótkim czasie mogą zacząć się nudzić a przez to stać się poirytowane i marudne. Konieczność podzielenia uwagi w przypadku takiego stanu rzeczy przez rodzica-kierowcę na to co dzieje się na drodze i uspokajanie pociechy może być bardzo niebezpieczne i w konsekwencji prowadzić do wypadku. Z tego też względu dobrą praktyką jest zapewnienie dziecku dostępu do jakiejś zabawy w trakcie jazdy. W tym celu najlepiej zapewnić maluchowi dostęp do jego ulubionej maskotki czy też innej zabawki. Alternatywą może być puszczenie dziecku audiobook’a z bajkami, którego będzie mogło słuchać w trakcie drogi.

Podsumowując aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo malucha w podróży oraz zapewnić mu komfort należy dobrać odpowiedni fotelik samochodowy, który będzie dopasowany do wieku i wagi pociechy oraz będzie charakteryzować się odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Dodatkowo należy zapewnić dziecku na czas podróżowania dostęp do rozrywki w postaci, chociażby zabawek.

Czytaj też o tym jak i czym otulić niemowlaka podczas wyjazdów!

 

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Myesha Stippich 18 września 2023 - 08:32

Ten wpis dodał mi energii na cały dzień.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej