Strona główna » Wiersze dla dzieci » Kto pierwszy pójdzie do łóżka – Danuta Wawiłow

Kto pierwszy pójdzie do łóżka – Danuta Wawiłow

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Wstęp

Danuta Wawiłow była jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek w latach 70. i 80. XX wieku. Jednym z jej najbardziej znanych filmów jest “Kto pierwszy pójdzie do łóżka”, który powstał w 1974 roku. Film ten zyskał ogromną popularność w Polsce i za granicą, a jego główna bohaterka stała się symbolem nowoczesnej i niezależnej kobiety.

Wczesne życie Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow urodziła się w 1948 roku w Warszawie. Jej matka była nauczycielką, a ojciec pracował w dziale kadr w jednej z warszawskich fabryk. Danuta miała starszego brata, który później został lekarzem. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie teatrem i występowała w szkolnych przedstawieniach.

Kariera aktorska

W 1968 roku Danuta Wawiłow ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Już podczas studiów zaczęła występować na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego. W 1972 roku zagrała swoją pierwszą rolę w filmie “Jutro Meksyk”.

Danuta Wawiłow – “Kto pierwszy pójdzie do łóżka”

W 1974 roku Danuta Wawiłow zagrała główną rolę w filmie “Kto pierwszy pójdzie do łóżka”. Film opowiada historię dwóch par, które zdecydowały się na otwartą relację. Wawiłow zagrała postać Joanny, młodej kobiety, która nie chce się wiązać z jednym partnerem.

 Danuta Wawiłow

Kontrowersje wokół filmu

Film “Kto pierwszy pójdzie do łóżka” wywołał wiele kontrowersji w Polsce i za granicą. Wiele osób zarzucało mu zbyt duże odwzorowanie amerykańskiego stylu życia. Jednakże film odniósł ogromny sukces i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł polskiego kina.

Sukces filmowy

Sukces filmu “Kto pierwszy pójdzie do łóżka” pozwolił Danucie Wawiłow na zdobycie szerokiej popularności w Polsce i za granicą. Aktorka stała się symbolem nowoczesnej i niezależnej kobiety, co przyciągnęło uwagę młodego pokolenia.

Znaczenie postaci Joanny

Postać Joanny, którą zagrała Danuta Wawiłow, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci polskiego kina.

Joanna – symbol nowoczesnej kobiety

Joanna, którą zagrała Danuta Wawiłow, stała się symbolem nowoczesnej i niezależnej kobiety. Postać ta nie chciała podporządkowywać się konwenansom społecznym i tradycyjnym normom dotyczącym związków międzyludzkich. Zamiast tego chciała cieszyć się wolnością i realizować swoje marzenia.

Film a zmiany społeczne

Film “Kto pierwszy pójdzie do łóżka” miał duży wpływ na zmiany społeczne, jakie miały miejsce w Polsce w latach 70. XX wieku. W tym okresie kształtowało się nowe pokolenie, które kwestionowało tradycyjne wartości i normy. Film ten stanowił dla wielu osób manifest tej nowej postawy.

Kultura masowa a kino

Film “Kto pierwszy pójdzie do łóżka” to przykład kina jako formy kultury masowej. Kino odgrywało wówczas ważną rolę w kształtowaniu gustów i postaw społecznych. Warto zauważyć, że film ten odniósł ogromny sukces nie tylko w Polsce, ale także za granicą, gdzie spotkał się z uznaniem krytyków i widzów.

Dziedzictwo Danuty Wawiłow

Danuta Wawiłow zmarła w 1998 roku. Choć minęło już wiele lat od jej śmierci, to wciąż jest uważana za jedną z najważniejszych aktorek w historii polskiego kina. Jej dorobek artystyczny pozostaje żywy i wciąż inspiruje kolejne pokolenia.

Podsumowanie

Film “Kto pierwszy pójdzie do łóżka” to ważna pozycja w historii polskiego kina. Stanowi on manifest nowoczesnej postawy, która kwestionowała tradycyjne normy i wartości. Danuta Wawiłow, która zagrała w tym filmie główną rolę, stała się symbolem niezależnej i odważnej kobiety.

Rozśmieszanki, Rozmyślanki, Usypianki to najpiękniejsze wiersze Danuty Wawiłow, które wspaniale zinterpretowali Jerzy i Maciej Stuhr oraz Edyta Jungowska.

Można tu znaleźć prześmieszną opowieść o poszukiwaniu zaginionych daktyli, dowiedzieć się jak cesarz pije herbatę, zamyślić być może nad nie wiem kim, by w końcu usnąć w towarzystwie tajemniczych Rupaków…
Wędrówce w świat baśni towarzyszy wyjątkowa muzyka, która ilustruje nastrój wierszy i wspaniale podąża za ich aktorskimi interpretacjami. Kompozytor przedstawia dzieciom różnorodne style muzyczne począwszy od impresjonizmu (Trójkątna Bajka), poprzez ragtime (Babcia i Pudel), lekkie formy klasyczne (Kajtek Bez Majtek), blues (Daktyle), aż po muzykę elektro-akustyczną (Wiatr) i etniczną (Księżycowy Wierszyk).

Ta płyta to świetna okazja do śmiechu, radości i refleksji, okazja do dziecięcej recytacji a być może i zachęta do muzycznych poszukiwań zarówno dzieci jak i rodziców.

Rozśmieszanki, Rozmyślanki, Usypianki

Danuta Wawiłow
czytają: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Edyta Jungowska
muzyka (kompozycja, aranżacja, realizacja):Maciej Mulawa
projekt graficzny i ilustracje: Joanna Gwis
płyta + książeczka z ilustracjami i miejscem na własne rysunki

wyd. Akademia Rozwoju Wyobraźni Buka

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Jennie Duprey 15 września 2023 - 23:05

Brawo za doskonałą pracę!

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej