Strona główna » Wiersze dla dzieci » Książki o wychowaniu dzieci. Czy możemy przygotować się do roli rodzica?

Książki o wychowaniu dzieci. Czy możemy przygotować się do roli rodzica?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Jeśli choć raz poszukiwaliście książki o wychowaniu dzieci, wiecie, że wybór jest ogromny. Przedstawiamy wam zaufane poradniki, które od lat cieszą się największą popularnością wśród rodziców.

„Tak nie zachowuje się grzeczne dziecko!” „Jaki on jest niewychowany!” – to zdania często słyszane przez rodziców, których dzieci nie zachowują się tak, jak oczekują tego od nich dorośli. Powodów przyklejenia takiej łatki jest ogromnie dużo – być może dziecko krzyczało, tupało nogami, kładło się z płaczem na podłodze lub ugryzło inną osobę. A może tylko nie chciało zjeść nielubianej potrawy. Wszyscy powinniśmy jednak pamiętać, że im gwałtowniejsza reakcja, tym silniejsze emocje za nią stoją. Jeśli dziecko zachowuje się agresywnie, możemy być pewni, że nie brakuje mu wychowania, a spokojnej rozmowy, zrozumienia i bliskości. Książki o wychowaniu dzieci, które tu znajdziecie, pozwolą wam otworzyć się na potrzeby dziecka.

Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Zaczynamy od książek o wychowaniu dzieci, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie rodzicielskiej codzienności. „Twoje kompetentne dziecko”, „Zamiast wychowania” czy „Świadome rodzicielstwo” to tylko niektóre z tytułów, które zawdzięczamy chyba najbardziej znanemu duńskiemu terapeucie rodzinnemu i pedagogowi. Jesper Juul, bo o nim mowa, przekonuje nas, że powinniśmy zaufać kompetencjom, które już od narodzin posiada każde dziecko. Udowadnia, że do wychowania dzieci nie potrzebujemy nagród i kar, wyjaśnia, jak budować w najmłodszych zdrowe poczucie własnej wartości i uczy rodziców, jak rozwiązywać problemy. Z niezwykłą delikatnością i empatią podchodzi do dziecięcej psychiki, przekonuje, że złość krzywdzi dziecko – każde, niezależnie od wieku i pochodzenia.

Kompetentne dziecko okiem Jespera Juula

Książki o wychowaniu dzieci stworzone przez Jespera Juula bardzo często przynoszą też spokój rodzicom, którzy za wszelką cenę chcą być perfekcyjni. Jego zdaniem, dzieci nie potrzebują idealnych, wykreowanych przez media rodziców, a prawdziwych, autentycznych opiekunów, którzy potrafią dbać także o swoje potrzeby.

Rodzicielstwo bliskości – wychowanie dzieci pełne czułości i zrozumienia

Czas na książki o rodzicielstwie bliskości. Stworzona przez Williama i Marthę Searsów filozofia wychowania dzieci zyskuje coraz większe grono zwolenników. Rodzicielstwo bliskości opiera się na 7 filarach – bliskości od chwili narodzin, karmieniu piersią, noszeniu dziecka, wspólnym spaniu, reagowaniu na płacz, dbałości o równowagę w rodzinie, a także unikaniu „treserów” dzieci.

Książki o wychowaniu dzieci, dzięki którym możemy być bliżej

Książki Searsów stworzone są z myślą o rodzicach, którym zależy na tym, by ich dzieci już od pierwszych dni życia czuły, że są kochane i rozumiane. Autorzy mówią wprost, że rodzicielstwo pełne jest trudnych wyzwań, a zachowania dzieci bardzo często odbierają od naszych oczekiwań. Jak możemy zareagować? Po prostu być blisko. O tym, jak to zrobić, przeczytacie w książkach związanych z wychowaniem dzieci, takich jak m.in. „Księga Rodzicielstwa Bliskości”, „Księga dziecka” czy „High-need baby”.

Polskie książki o wychowywaniu dzieci

Nie myślcie jednak, że najlepsze książki o rodzicielstwie i wychowaniu dzieci powstają tylko w Danii i Stanach Zjednoczonych. Czas na poradniki tworzone przez polskich ekspertów. Czeka na was m.in. „Dobra relacja”, której autorka, Małgorzata Musiał, prywatnie mama trójki dzieci, wyjaśnia, jak budować dobre relacje w rodzinie. Wiele inspirujących rad daje nam także Agnieszka Stein, autorka takich książek jak „Dziecko z bliska” i „Potrzebna cała wioska”.

Seria Rodzicielska – wspiera rozwój dziecka i pomaga w dorosłym życiu

Ciekawą propozycją dla wszystkich rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak wspierać rozwój dziecka, jest również Seria Rodzicielska. Tworzy ją aż 9 poradników, które pomogą wam przygotować się do porodu i karmienia piersią, dbać o relacje w rodzinie i zrozumieć małe dziecko. A gdy emocje biorą górę, przyda się książka o złości, która sprawi, że zmienicie destrukcyjną siłę w konstrukcyjną, mobilizującą emocję.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Herb Poffenberger 1 stycznia 2023 - 20:28

Wchodzę sobie na forum, a tu taki ciekawy wątek. Fajne macie podejście do niektórych spraw. Jak dobrze, że ludzie są tak różnorodni, w przeciwnym razie umarlibyśmy z nudów.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej