Lato to czas, w którym szczególnie należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry dziecka przed słońcem. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona dziecka przed słońcem? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu, więc zachęcamy do lektury.
Skóra małego dziecka jest jeszcze cienka i bardzo delikatna i, ponieważ szybciej może ulec oparzeniom słonecznym, trzeba się nią troskliwie zaopiekować. Nieco starsze dzieci potrafią bawić się na podwórku godzinami, dlatego zadbanie o ich bezpieczeństwo jest równie ważne. Skóra dziecka, która intensywnie poci się podczas harców na słońcu jest bardzo podatna na działanie promieni słonecznych.
Jest kilka ważnych zasad przebywania dziecka na słońcu z którymi warto się zapoznać przed rodzinnymi wakacjami. Bez względu na to, czy jedziecie na Mazury, nad morze, czy w góry wszędzie będzie świecić słońce. Choć to dobra prognoza, bo właśnie na dobrą pogodę liczymy podczas wakacji, by pozostały one beztroskie, warto zadbać o kilka drobnych, ale i ważnych rzeczy.
Jak chronić dziecko przed słońcem? NIEMOWLAK
Szczególnie ważne u dzieci poniżej pierwszego roku życia jest to by w godzinach szczytu (tj. 11:00 – 15:00) unikać ich ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne. Jeśli z jakiś względu nie jest to możliwe koniecznie trzeba używać wszystkich znanych i sprawdzonych sposobów ochrony dziecka przed słońcem.
Wybieraj miejsca zacienione, jak chociażby cień budki wózka. Przyczep do niego parasolkę, a jeśli to możliwe wybierz miejsce w cieniu np. obok pobliskiego drzewa. Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy działają promienie, które odbijają się od wody, piasku, budynków, czy betonu. Bardzo ważny jest także odpowiedni ubiór dziecka, np. skarpetki dla dzieci leżących i wierzgających do góry nóżkami. Sprawdzaj pod światło na ile tkanina w którą ubierasz dziecko przepuszcza promienie słoneczne i wybieraj te lekkie, ale zarazem nie prześwitujące. Istnieją preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci od 6-go miesiąca życia oraz takie dla nieco starszych maluszków. W przypadku używania preparatu koniecznie zapoznaj się z jego ulotką i sprawdź czy na pewno jest bezpieczny dla Twojego dziecka.
Przed użyciem preparatu możesz zrobić test na niewielkim obszarze skóry, czy nie powoduje u dziecka reakcji alergicznej. Pierwsze nałożenie preparatu nie powinno się odbywać dopiero na wakacjach. Postępuj zgodnie z informacjami z ulotki.
Jak chronić dziecko przed słońcem? MALUCHY I STARSZAKI
Starsze dzieci również powinny omijać słońce w godzinach 11:00 – 15:00. To złota zasada dobra dla każdego niezależnie od wieku. Warto wprowadzać dziecko na słońce etapami i stopniowo wydłużać czas przebywania dziecka na słońcu. W ten sposób łatwiej nam będzie kontrolować ewentualne zmiany na skórze dziecka.
Na oparzenie słoneczne narażone są szczególnie dzieci o jasnej karnacji, rudych, jasnych włosach, niebieskich oczach oraz dzieci mające dużo znamion barwnikowych i piegów.
Warto zachęcać dzieci do zabawy w cieniu, np. w namiocie plażowym, czy pod plażowym parasolem. Ważny jest także odpowiedni ubiór, np. świetnie sprawdzają się czapki z daszkiem i opuszczaną osłonką na kark. Im ciemniejsza tkanina i mniej prześwitująca, tym bardziej się sprawdza na słońcu (30-70% zależnie od rodzaju tkaniny).
Jest także kilka zasad odnośnie tego jak stosować preparaty przeciwsłoneczne. Znajdziecie je bez problemu w aptece w różnych kolorowych opakowaniach. Możecie wybrać taki preparat wraz z dzieckiem, dzięki czemu łatwiej Wam będzie potem przekonać je do regularnego smarowania. Wybieraj te preparaty, które mają filtry UVA i UVB. Im wyższy faktor, tym lepiej (minimum 30). Krem należy zastosować minimum 20-30 minut przed wyjściem na słońce, a następnie należy powtarzać smarowanie po ok. 2 godzinach. Jego działanie bowiem osłabia pocenie się, czy kąpiele w wodzie. Nawet wodoodporne preparaty nie są odporne na wycieranie ręcznikiem. J
Jak chronić dziecko przed słońcem? DZIECI I DOROŚLI
Przed wyjazdem na wakacje zawsze warto sprawdzić na małym fragmencie skóry, czy wybrane przez Was preparaty u żadnego członka rodziny nie powodują reakcji uczuleniowych. Przy czym należy pamiętać, że dzieci powinny mieć własne kremy dopasowane do ich wieku. Przy smarowaniu zawsze trzeba omijać okolice oczu. Zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy wybraliście preparat w aerozolu. Ostatnie ale najważniejsze smarujemy się dokładnie i nie zapominamy o żadnych okolicach, np. kark, małżowiny uszne, usta.
Publikacja zaczerpnięta z: zdrowie.familie.pl
2 komentarze
Widzicie? Takie rzeczy można znaleźć w internecie
Kto się zgadza – podaje dalej. Dla mnie sprawa jest oczywista