Strona główna » Zdrowie » Nadwaga u nastolatka – jak sobie z nią radzić?

Nadwaga u nastolatka – jak sobie z nią radzić?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Nadwaga u nastolatka to poważny problem, który, niestety, jest coraz popularniejszy w Polsce. Problemy z otyłością są najczęściej wynikiem niezdrowego trybu życia oraz źle skomponowanej diety. W jaki sposób można zapobiegać otyłości wśród nastolatków? Więcej informacji i porad znajdziesz w tym artykule, dlatego też zachęcamy do lektury.

1. Dieta nastolatków

Dieta nastolatków powinna być komponowana nieco inaczej niż dieta osób dorosłych. Wynika to z faktu, że młody organizm potrzebuje zwiększonej ilości witamin i składników mineralnych niezbędnych mu do prawidłowego rozwoju. Oto wskazówki, jak komponować jadłospis dla nastolatka:

  • Woda, herbata zielona, herbata czerwona, herbata czarna – to powinna zawierać dieta odchudzająca dla nastolatków. Oczywiście herbata nie może być słodzona. Jadłospis dla nastolatka nie powinien uwzględniać napojów słodzonych i gazowanych, tłustych napojów mlecznych i mocnej kawy.
  • Warzywa – warzywa są niskokaloryczne, są też źródłem wielu cennych witamin i minerałów. W warzywach znajduje się cenny błonnik pokarmowy, który usuwa zaparcia i działa jak „szczoteczka” dla jelit, nie bez powodu stosuje się błonnik na zaparcia.
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe – jadłospis dla nastolatka powinien zawierać: grube kasze, ciemne pieczywo, chleb typu graham, brązowy ryż, a ograniczyć: białe pieczywo, pieczywo z dodatkiem karmelu, makarony, ziemniaki i inne kasze.
  • Nabiał – dieta nastolatków powinna zawierać nabiał, ale odtłuszczony. Dzięki temu organizm łatwiej przyswoi witaminy, tj. A, D, E, K.
  • Ryby i owoce morza zamiast czerwonego mięsa – dieta odchudzająca dla nastolatków nie może być bogata w czerwone mięso. Lepiej spożywać chude mięso, np. szynkę z piersi kurczaka, polędwicę. Odpadają za to parówki, balerony, boczek, mięso ze skórką. Zalecane są ryby: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak.
  • Eliminacja cukrów – nadwaga i otyłość biorą się z nadmiaru dostarczanych do organizmu cukrów łatwo przyswajalnych: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady itd. Zamiast tego lepiej jeść (oczywiście w wyważonych proporcjach): galaretki owocowe, kisiele, batony zbożowe, sorbety owocowe, musy owocowe itd.

2. Nadwaga i otyłość u nastolatków

Lekarze alarmują – co najmniej kilkanaście procent nastolatków z krajów rozwiniętych (również z Polski) ma nadwagę, a liczba ta będzie ciągle wzrastała. Nadwaga u nastolatków podyktowana jest różnymi czynnikami. Najczęstsze przyczyny otyłości to zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta i niska samoocena. Zapobieganie otyłości jest równie ważne jak jej leczenie. Dlatego wskazane jest, by młodzi ludzie jak najczęściej uprawiali aktywność fizyczną: dobra jest jazda na rolkach, jazda na deskorolce czy jazda na rowerze. Nadwaga czy otyłość u młodzieży aktywnej fizycznie występują aż 20% rzadziej. Odchudzanie nastolatków to nie tylko stosowanie odpowiedniej diety. Poza tym warto zadbać o odpowiednią samoocenę i relacje z rówieśnikami. Jak bowiem wykazują badania, problem nadwagi u nastolatków w dużej mierze wynika z braku akceptacji w grupie rówieśniczej. Osoby, które okazywały się „mało popularne” w szkole więcej czasu spędzały w domu przed telewizorem i zdecydowanie mniej czasu poświęcały na aktywność fizyczną.

Zobacz także, czy przyda Ci się dobra wyciskarka do owoców.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Joanna_motion146 29 stycznia 2024 - 22:01

Każdy, kto szuka czegoś więcej niż powierzchowna lektura, powinien to przeczytać.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej