Początek maja to ostatni dzwonek na rozdanie zaproszeń komunijnych. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, podpowiadamy, jak wybrać idealne zaproszenia. To również czas, w którym, jako goście, warto pomyśleć nad życzeniami komunijnymi. Co życzyć dziecku, które przystępuje do I Komunii Świętej?
Zaproszenia komunijne to coś, czym warto zająć się już teraz. Oczywiście, możemy zaprosić gości na uroczystość po prostu mówiąc im o tym, ale o wiele lepiej jest wręczyć ładną kartkę. Dlaczego? Przede wszystkim – zapisane rzeczy o wiele łatwiej zapamiętać. A na zaproszeniu jest umieszczona data, miejsce i dokładny adres. Wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu, nie trzeba zapisywać ich na karteczkach, albo w kalendarzu. Warto pamiętać także o tym, że zaproszenia komunijne to doskonała pamiątka – warto zachować jeden egzemplarz także dla domowego archiwum. Wiemy już, że są potrzebne. A jakie powinny być?
Czym się kierować przy wyborze zaproszeń komunijnych?
Najważniejsze, aby były adekwatne do sytuacji i podobały się i dziecku, i nam. Lepiej, aby były stonowane, w jasnych barwach, z elementami charakterystycznymi dla tego sakramentu. Wiele firm oferuje personalizowane zaproszenia komunijne, nie chodzi tu jedynie o dopasowanie tekstu, ale i np. o dodanie zdjęcia dziecka, czy mapki dojazdu do kościoła, w którym odbędzie się uroczystość. Skupmy się na tekście, który znajduje się na zaproszeniu. Jeśli zlecamy wydrukowanie zaproszeń, zazwyczaj istnieje możliwość, aby dopasować tekst do swoich potrzeb, można poprosić o wpisanie imion i nazwisk, szczegółów uroczystości itp., albo o pozostawienie wykropkowanych miejsc (informacje uzupełniamy samodzielnie). Większość gotowych kartek ma wpisany jakiś tekst, warto zwrócić uwagę, czy jest on dla nas odpowiedni. Jeśli np. przyjęcie po uroczystości urządzamy w domu, niepotrzebny jest nam fragment mówiący o tym, że gości zapraszamy do restauracji.
Zaproszenia komunijne: zrób to sam!
Jeśli macie (chociaż trochę) artystycznego zacięcia, zaproszenia możecie zrobić sami. Można kupić mnóstwo półproduktów (np. szukając rzeczy do scrapbookingu) – naklejek, kolorowych taśm, ozdobnych dziurkaczy, które pięknie ozdobią kartki. Oczywiście nie można zapomnieć o papierze. Wybierzmy ten grubszy, o ciekawej fakturze. Możemy zakupić go w drukarni (lub w większym punkcie ksero, zazwyczaj można tam także wydrukować potrzebne nam rzeczy) i od razu wydrukować treść zaproszenia. Gdy już mamy zawartość możemy przystąpić do ozdabiania okładki. Możemy być pewni, że nasze zaproszenia komunijne będą jedyne w swoim rodzaju i podbiją serca zaproszonych gości.
Jakie wybrać kartki na komunię?
A jeśli jesteśmy gośćmi komunijnymi? Wtedy powinniśmy zainteresować się nie tylko tym, jaki prezent na komunię kupić, ale i kartką, którą podarujemy. Przyda się ona nie tylko na włożenie do środka pieniędzy (jeśli to je chcemy wręczyć), ale – przede wszystkim – do wpisania życzeń komunijnych. Dobrze, aby była adekwatna do sytuacji – możemy być pewni, że w okresie komunijnym znajdziemy mnóstwo kartek w tej tematyce. Oczywiście jeśli chcemy, kartki na komunię możemy zrobić sami. Podobnie, jak w przypadku zaproszeń, wystarczy, że zaopatrzymy się w grubszy, ozdobny papier i różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Później wystarczy już tylko puścić wodze fantazji. Wybierając kartki na komunię pamiętajmy, że będziemy wręczać ją dziecku. A nie zawsze to, co podoba się dorosłym zachwyca i dzieci.
Życzenia komunijne
Kartki wybrane, czas na życzenia. Czego możemy życzyć młodemu człowiekowi w tym wyjątkowym dniu? Oczywiście wszystkiego, co związane jest z trzonem tego wydarzenia, czyli z religią. Popularne jest wpisywanie także fragmentów wierszy, np. tych autorstwa księdza Jana Twardowskiego. Te sentencje można też wpisywać na zaproszeniach komunijnych. Proste rymowanki dostępne znajdziemy także w sieci, jednak na tę okazję można zrezygnować z popularnych “klepanek”, a zamiast nich wpisać kilka słów prozą, prosto od serca.
Drogi XYZ,
w dniu Twojej Pierwszej Komunii, życzymy Ci, aby błogosławieństwo, jakie dziś otrzymałeś, towarzyszyło Ci przez resztę życia. Bądź radosny i skupiony, tak, jak dziś. Mądrość, pewność siebie, uczciwość niech będą Twoimi przymiotami. Niech nie opuszcza Cię uśmiech i ta iskierka w oku, która rozbłysła, gdy brałeś udział w dzisiejszym sakramencie.
Z najlepszymi życzeniami,
abc
Publikacja zaczerpnięta z: http://www.edziecko.pl/
Dowiedz się więcej na temat prawa kanonicznego w kościele, a dokładnie – adhortacja amoris laetitia. Serdecznie zapraszamy.
2 komentarze
Jesteś naprawdę utalentowanym pisarzem.
Zapraszam do zapoznania się z linkiem