Oświetlenie jest niezwykle ważne w każdym budynku i w każdej przestrzeni poza nim. Od oświetlenia zewnętrznego zależy szczególnie wiele, dlatego liczy się zarówno sposób jego rozmieszczenia, jak również wybrany rodzaj. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.
Umieszczenie lamp w strategicznych miejscach
Zacznijmy od tego, gdzie umieszczać lampy zewnętrzne. To oczywiste, że najchętniej jedną lub kilka powiesimy na tarasie, aby pomogły w oświetleniu przestrzeni podczas wieczornego spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Będą też niezbędne podczas tak drobnych czynności jak choćby składanie prania wieczorem albo innego rodzaju porządki, które nieco za bardzo się przedłużyły.
Jednak nie tylko taras powinien być oświetlony. Równie istotne jest oświetlenie całego ogrodu, a w szczególności tych jego miejsc, które są potencjalnie najlepszym schronieniem dla włamywacza. Lampa, która oświetli taki punkt oraz pustą przestrzeń, która na dodatek będzie zapalać się dzięki czujnikowi ruchu, z powodzeniem może odstraszyć włamywacza. Dzięki temu zapewni większe bezpieczeństwo mieszkańcom domu. Jeśli więc chcesz o nie zadbać, zastanów się, które miejsca są naprawdę strategiczne w twoim ogrodzie i właśnie tam umieść lampy.
Lampy ścienne – kinkiety na różnych wysokościach
Kinkiety są jednymi z najbardziej lubianych świateł zewnętrznych. Pozwalają na doskonałe oświetlenie najbliższej okolicy domu, a właściwie zawieszone, stają się sposobem na wyeksponowanie ciekawych detali bryły budynku. Lampy zewnętrzne typu kinkiet mogą też pomóc w stworzeniu ciekawej atmosfery wokół domu, w szczególności na tarasie. Ich światło może być lekko przytłumione, a w zależności od tego, na jakiej wysokości się je oświetli, twarzy zupełnie inny klimat. Przykładowo, jeśli wybierzesz mocniejsze kinkiety i zawiesisz je na górze, najpewniej będą doskonale oświetlać całą przestrzeń, tworząc z niej bezpieczną, jasną wyspą. Jeśli jednak zawiesisz je na dole i przyciemnisz, zbudujesz nieco tajemniczą, pełną uroku aurę wokół całego miejsca.
Lampy ogrodowe
Lampy ogrodowe mogą mieć bardzo różne formy, dlatego warto zatrzymać się przy nich na dłuższą chwilę. Przede wszystkim znajdziemy wśród nich klasyczne lampy stojące na nóżkach, które mogą być wystawione zarówno na taras, jak i dalej do ogrodu, zwłaszcza jeśli ma bardzo różną powierzchnię. Często wyglądają jak ciekawe lampiony i są piękną ozdobą całego miejsca.
Jednak oprócz nich, na uwagę zasługują sobie tradycyjne słupki umieszczane w ziemi. Ich światełka znajdują się ponad trawą, a w niektórych przypadkach – również ponad niższymi krzewami i rabatami. Dzięki temu dają dość sporą ilość światła i pięknie prezentują się w nocy. To one stanowią też najważniejszy element ochronny, który dobrze jest podłączyć do fotokomórki i pozwolić, by odstraszał złodziei.
Oprócz słupków lampy gruntowe mogą przybierać też formę małych reflektorów. Wówczas strumień ich światła kierowany jest w jednym kierunku, co pomaga w wytyczeniu linii jasności i ciemności, a także pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji. Dzięki nim można podkreślić tylko te elementy ogrodu, które w nocy mają zostać wyróżnione na tle innych.