Strona główna » INNE » Pierwsza wizyta u dentysty. Jak przygotować na nią swoje dziecko?

Pierwsza wizyta u dentysty. Jak przygotować na nią swoje dziecko?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Wizyta dentysty zwykle wiąże się ze stresem, którego doświadczają nawet osoby dorosłe. Także dla dziecka może okazać się problematyczna, zwłaszcza jeśli wcześniej zasłyszało ono różne opowieści o dentyście. Okazuje się jednak, że pierwsza wizyta u stomatologia nie musi być dla dziecka trudna i okupiona płaczem oraz stresem! Wystarczy wybrać odpowiedni gabinet, specjalizujący się w stomatologii dziecięcej oraz odpowiednio przygotować malucha na to, co go czeka!

Pierwsza wizyta adaptacyjna u dentysty

Dentyści radzą, aby dziecko po raz pierwszy odwiedziło ich gabinet już w okolicach 1. roku życia, czyli w chwili, kiedy w jego buźce będą już obecne pierwsze ząbki mleczne. Na pierwszej, tzw. adaptacyjnej wizycie specjalista ogląda ząbki oraz radzi, w jaki sposób należy prawidłowo dbać o ich zdrowie. Udowadnia także dziecku, że wizyta w gabinecie może być ciekawa i przyjemna. Jak przekonuje blog parentingowy Akademia Mądrego Dziecka, im wcześniej zaczniemy z dzieckiem odwiedzać dentystę, tym bardziej normalną rzeczą staną się dla niego kolejne wizyty. W ten sposób unikniemy strachu bez nieznanym oraz stresu, który zwykle towarzyszy starszym dzieciom w gabinecie.wizyta u dentysty

O tym, że regularne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo istotne dla zdrowia naszego dziecka, nie trzeba przekonywać żadnego świadomego rodzica. Każdy świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że właściwa higiena i troska o uśmiech dziecka ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. O ząbki mleczne paradoksalnie należy dbać jeszcze bardziej niż o stałe, gdyż z powodu słabszej mineralizacji, mają one znacznie większą tendencję do próchnicy. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się także w sytuacji, kiedy dziecko regularnie je słodycze i pije słodzone napoje. Systematyczne wizyty u dentysty pozwalają natomiast wykryć próchnicę na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju oraz wyleczyć ząbki bez bólu.

 

Dbanie o zdrowe ząbki w domu i zabawy w dentystę

Do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym warto przygotować dziecko w domu. W tym celu blog parentingowy Akademia Mądrego Dziecka poleca sięgnąć po książeczki i dziecięce publikacje poświęcone ząbkom – ich rozwojowi, higienie oraz wizytach u dentysty. Zabawne historie opisujące perypetie bohaterów z dentystą pozwolą dziecku bliżej zaznajomić się z nowym tematem oraz przekonać się, że wizyta u dentysty jest czymś zupełnie normalnym.

Oprócz wspólnej lektury, możemy także oglądać wspólnie z dzieckiem bajki poświęcone tej tematyce, a także organizować zabawy, w których dziecko wcieli się raz w rolę dentysty, a raz pacjenta. Przydatne we wspólnej zabawie okażą się przybory dentystyczne – szczoteczka, tubka pasty, lusterko dentystyczne i inne. Takie zabawy to także świetny trening właściwego dbania o higienę jamy ustnej, który warto wdrożyć już od najmłodszych lat dziecka, aby zaszczepić w nim nawyk regularnego i dokładnego czyszczenia zębów. Profilaktyka zarówno w domu, jak i w gabinecie stanowią bowiem jeden z kluczowych z warunków cieszenia się zdrowym uśmiechem od najmłodszych lat!

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Mesilla 12 lutego 2024 - 17:42

To jest to, co lubię w internecie – treści, które naprawdę mają znaczenie.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej