Strona główna » Uczeń » „Nie będę odrabiać tych głupich zadań” Jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji

“Nie będę odrabiać tych głupich zadań” Jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji

przez Teosto@0115
2 komentarze

“Nie będę odrabiać tych głupich zadań” – te zdanie usłyszał nie raz jeden rodzic, który ma dziecko w wieku szkoły szkolnym. Jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji? Co zrobić, by zmotywować go do nauki?

Odrabianie lekcji i inne obowiązki szkolne to duże wyzwanie w życiu kilkulatka, który nagle z etapu zabawy wchodzi na etap poważnej edukacji. Choć szkoła to przede wszystkim wszechstronny rozwój dziecka, masa przygód i nowych znajomości, wymaga od każdego obowiązkowości i pracowitości.

Wdrożenie tych wartości w życie kilkulatka może być trudne. Co zrobić, kiedy dziecko nie chce odrabiać zadań domowych? Jak wówczas zachęcić dziecko do nauki?

Dlaczego dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Często jest tak, że dzieci chętnie chodzą do szkoły, bo spotykają się tam ze swoimi przyjaciółmi i przeżywają z nimi niezwykłe chwile. Być może nawet sama nauka wydaje im się atrakcyjna, problem pojawia się wówczas, gdy po powrocie do domu okazuje się, że dziecko musi jeszcze odrobić prace domowe.

  • Brak poczucia obowiązkowości u ucznia czyni sytuację jeszcze trudniejszą – dziecko buntuje się przed dodatkowym obowiązkiem i wykonuje je niechętnie. Sama czynność robienia zadanej pracy domowej wydaje mu się nudna, mało atrakcyjna. Szczególnie w odniesieniu do zabawy, jakiej mogłoby się oddać, gdyby nie praca domowa. Trudno zestawiać monotonne lekcje z atrakcyjną rozrywką, jaką dziś dla dzieci i młodzieży są np. gry multimedialne, kolorowe zabawki magnetyczne, internet czy telewizja. Wrażenia na dziecku nie robią ani kolorowe kredki, ani ciekawe książki.
  • Oprócz nudy, winne jest również gorsze samopoczucie dziecka albo brak energii do pracy. Dziś dzieci spędzają o wiele więcej czasu w szkole niż kiedyś, co wynika zwykle z trybu pracy ich rodziców. Trudno oczekiwać, że po 9-10 godzinach w szkole, dziecko chętnie pobiegnie do domu odrabiać lekcje.
  • Czasem za niechęć do odrabiania lekcji odpowiadają zaburzenia, a nie lenistwo. Zadaniem rodzica jest wychwycić tę nieprawidłowość, którą może być np. dysleksja i udzielenie dziecku wsparcia.

1. Wybierz dobry moment do odrabiania lekcji

Zmuszanie dziecka do tego, by w końcu usiadło do lekcji, może mieć odwrotny skutek. Zamiast wyrobienia w dziecku sumienności i pracowitości, sprawiamy, że negatywne nastawienie do szkolnego obowiązku jeszcze się pogłębia. Nie oznacza to jednak, by odpuszczać, ale by wybrać moment dogodny na zrobienie pracy domowej. Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jeśli dziecko spędziło w szkole większą część dnia, nie wymagajmy, by od razu odrabiało lekcje. Odczekajmy godzinę, dwie, by uczeń zdążył się zregenerować i zająć czymś innym.

Dziecko, które ma usiąść do lekcji, powinno mieć zaspokojone podstawowe potrzeby – być najedzone, wyspane i w dobrym humorze – tylko to gwarantuje sukces.

Pamiętajmy również, by nie odkładać odrabiania lekcji na późny wieczór, nie pozwalajmy również na robienie pracy domowej tuż przed samym wyjściem do szkoły. Dziecko musi mieć komfort i nie powinno być wówczas popędzane.

2. Pomóż wyrobić właściwe nawyki

Psycholodzy są zgodni – systematyczne odrabianie lekcji uczy dzieci sumienności, właściwej organizacji pracy i odpowiedzialności.

  • Najlepiej jest wybrać stałą porę dnia, gdy dziecko będzie zajmować się zadaną pracą domową i powtarzać codziennie ten rytuał.
  • Warto również wpoić dziecku zasadę, by nie odkładać niczego na potem. Zadane na odległy dzień lekcje dziecko powinno odrabiać w dniu, w którym mu je zadano, a w piątek robić pracę na poniedziałek.
  • Istotna jest również kolejność wykonywania zadań. Odrabianie lekcji zaczynamy od tych przedmiotów, które dziecku sprawiają najwięcej trudności, bo wtedy ma ono najwięcej cierpliwości i energii. To świetna nauka planowania i właściwej organizacji.
  • Dodatkowo nie wykonujmy pracy domowej za dziecko, ale pomagajmy, jeśli o to poprosi. Po samodzielnym odrobieniu lekcji, pozostaje sprawdzić, czy praca została poprawnie zrobiona.

3. Zadbaj o komfort odrabiania lekcji

  • Szukając skutecznych sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce, należy przede wszystkim, w trakcie odrabiania lekcji, usunąć wszelkie „rozpraszacze” z pola widzenia. W domu powinno być cicho – grające sprzęty wyłączone, a zabawki odsunięte na bok.
  • Dziecko powinno mieć zagwarantowane komfortowe miejsce do odrabiania zadań domowych. Najlepiej własne biurko i krzesło. Odrabianie pracy domowej powinno być swoistym rytuałem.
  • Zanim dziecko wyciągnie książkę czy zeszyt, powinno sobie przygotować wszelkie pomoce biurowe, jakie będą mu potrzebne, by w trakcie pracy nie odchodzić od biurka i rozpraszać się np. szukając w plecaku linijki. Takie przygotowanie sprawia, ze uczeń zaczyna z czasem sam dbać o właściwą organizację pracy i zauważa, że takie postępowanie podczas odrabiania lekcji jest bardzo korzystne.

4. Dostarczaj wyzwań i bodźców 

W dni wolne od szkoły warto zabrać pociechę do muzeum lub innej podobnej placówki (np. do zoo lub do centrum nauki), by to, czego uczy się w szkole, zaprezentować mu w inny, ciekawszy sposób.

Rodzaj placówki warto dobrać do tego, czego twoje dziecko aktualnie się uczy – np. jeśli na przyrodzie poznaje rodzaje skał, można zabrać je do Muzeum Ziemi lub do Muzeum Minerałów.

5. Punktuj sukcesy

Warto w widocznym miejscu (np. na lodówce lub na tablicy korkowej przy biurku dziecka) powiesić kartkę, na której będą pojawiać się informacje o sukcesach i osiągnięciach.

Zapisuj na niej każdą dobrą ocenę lub pochwałę, zwłaszcza z przedmiotów, które sprawiają dziecku najwięcej trudności.

6. Motywuj, ale też zachowaj spokój

Na koniec – nie zapominajmy, że mamy do czynienia z dzieckiem. Istotą, która ma w sobie dużą emocjonalność. Nie należy doprowadzać dziecko podczas odrabiania lekcji do płaczu, krzyczeć czy karać, jeśli buntuje się przed robieniem lekcji.

O wiele skuteczniejsza będzie spokojna rozmowa (należy odczekać aż emocje opadną), która wyjaśni mu istotę szkolnego obowiązku.

Jako rodzice musimy być przede wszystkim wsparciem i pomagać swoim pociechom. Rodzicielską mądrością jest także umożliwienie dziecku popełnienia błędu i poniesienia konsekwencji (np. gdy dziecko zapomni zrobić zadania lub wykona je niechlujnie). To uczy odpowiedzialności za swoje postępowanie i motywuje do poprawy.

Przy odrabianiu zadań domowych nie należy również stosować nagród – ogromnym błędem jest obiecywanie zapłaty za zrobienie lekcji. Motywacja dziecka powinna być przede wszystkim wewnętrzna.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Lanny Kise 16 września 2023 - 01:22

Twój blog to miejsce, gdzie zawsze znajdę coś dla siebie.

Odpowiedz
Haywood Shotts 18 września 2023 - 11:13

Nie mogę się doczekać, aż pokażesz kolejne treści.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej