Chirurgiczne usuwanie zaćmy jest jednym z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Zabieg ten stanowi jedyną możliwość na powrót wzroku do jego pełnej sprawności. Wielu chorych jednak wstrzymuje się przed jego wykonaniem, z obawy przed bólem lub też długotrwałą rekonwalescencją. Czy ściąganie zaćmy z oka – http://alfavision-zacma.pl/zabieg/ – jest bolesne? Dowiesz się tego z naszego tekstu!
Ściąganie zaćmy z oka
Ściąganie zaćmy z oka jest stosunkowo krótkim zabiegiem i trwa około 20 minut. Przed wejściem na salę, pacjent ubiera się w specjalny strój zabiegowy, a następnie jest prowadzony na fotel. Lekarz zakrapia oko pacjenta za pomocą specjalnych kropli, które zawierają środek znieczulający o działaniu miejscowym. Dodatkowo mogą być również zastosowane krople z antybiotykiem, które stosuje się w celu uniknięcia infekcji. Na twarz chorego zakładana jest specjalna jałowa folia z otworem na operowane oko. Chirurg za pomocą ostrzy chirurgicznych, wykonuje w rogówce nacięcie, a następnie wprowadza sondę, która za pomocą ultradźwięków, rozbija chorą soczewkę na części. Następnie większe urządzenie, które swym wyglądem przypomina mikroodkurzacz, wysysa rozdrobione fragmenty soczewki i czyści tylną część komory oka. W miejsce starej soczewki, wprowadzana jest nowa – sztuczna. Na sam koniec, na oko pacjenta założony zostaje opatrunek.
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
Ściąganie zaćmy z oka jest zabiegiem, który powinien zostać poprzedzony wykonaniem poszczególnych badań. Należy wykonać je w terminie przynajmniej 2 tygodni przed zabiegiem. Są to:
– morfologia krwi,
– badanie moczu,
– EKG,
– pomiar poziomu glukozy we krwi.
W przypadku prawidłowych wyników, pacjent uzyskuje stosowne zaświadczenie, które kwalifikuje go do dalszego leczenia.
Kiedy nie można wykonać zabiegu?
Należy pamiętać o tym, że ściąganie zaćmy z oka podlega bardzo restrykcyjnym zasadom. Należy zrezygnować z wykonania zabiegu w przypadku kiedy pacjent czuje się osłabiony lub jest przeziębiony. Niebezpieczny może być nawet zwykły kaszel, a gwałtowny ruch głową doprowadzić może do poważnego uszkodzenia oka. Ponadto w przypadku pacjentów po przebytym udarze lub zawale serca, należy pamiętać o tym, że od tego typu zdarzenia do przeprowadzenia zabiegu, powinien upłynąć czas przynajmniej pół roku.
W dniu zabiegu nie należy spożywać kawy, alkoholu oraz innych napojów, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia krwi.
Co zrobić po zabiegu?
Po wykonaniu operacji, pacjenta poddaje się kontrolnemu badaniu okulistycznemu. Na jego podstawie ocenia się, czy zabieg się powiódł i czy pacjent może już udać się do domu. Po upływie okresu 2-3 tygodni, należy przeprowadzić ponowne badanie kontrolne, natomiast rok później, kontrolę stanu dna oka.
Podczas trwania rekonwalescencji, pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort oraz wrażenie ciała obcego w oku, które może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Czas trwania rekonwalescencji, uzależniony jest w dużej mierze od tego, jak duża była postać choroby oraz jak szybko została ona zdiagnozowana. Im szybciej nastąpi diagnoza, tym większe szanse na odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia.
1 Komentarz
Dzięki Tobie wiem, jak podejść do wielu sytuacji.