Sezon na kąpiele z hydromasażem może trwać cały rok, o ile wybierzesz wannę wykonaną z wytrzymałych materiałów i wyposażoną w solidną izolację termiczną. Nie masz zamiaru kąpać się na dworze po nadejściu pierwszych mrozów? W takim razie koniecznie sprawdź, jak zabezpieczyć jacuzzi zewnętrzne na zimę.
Jeśli masz dom z ogrodem, przed zimą czeka Cię sporo pracy. Musisz zagrabić liście, okryć mniej odporne rośliny, schować meble ogrodowe. I jako szczęśliwy posiadacz jacuzzi, musisz również zadbać o to, aby przetrwało w nienaruszonym stanie do przyszłego sezonu. Jak się za to zabrać?
Czy zewnętrzne jacuzzi wymaga spuszczania wody na zimę?
Jeżeli nie chcesz zażywać kąpieli z bąbelkami w zimie, spuszczenie wody będzie konieczne. Gwoli ścisłości, wodę z jacuzzi należy spuścić zawsze wtedy, gdy nie będziesz korzystać z wanny przez dłuższy czas (tj. dłużej niż 6 tygodni).
Zanim jacuzzi zewnetrzne zostanie opróznione z wody, warto przeprowadzić dezynfekcję szokową. Dzięki temu usuniesz wszystkie mikroby, które mogłyby pozostać w przewodach i dyszach aż do następnego sezonu. Przed wylaniem wody do kanalizacji zaczekaj, aż poziom chloru spadnie albo użyj specjalnego środka obniżającego stężenie chloru.
Jak przygotować jacuzzi zewnętrzne na zimę?
Zima w Polsce nadal potrafi zaskoczyć tęgimi mrozami, dlatego zabieg opróżniania jacuzzi trzeba przeprowadzić bardzo starannie. W przeciwnym razie zalegająca w wannie woda może zamarznąć i uszkodzić podzespoły. Tego typu awarie zwykle nie podlegają gwarancji, a naprawa wiąże się z dużymi kosztami.
Zabezpieczanie jacuzzi zewnętrznego krok po kroku:
- Odłącz wannę od zasilania.
- Spuść wodę, np. za pomocą węża ogrodowego i dodatkowo pompy zanurzeniowej.
- Poluzuj śruby spustowe w pompach i grzałce, odłącz złącza przewodów, otwórz zawory odpowietrzające.
- Wyjmij wkłady filtrów, umyj je, wysusz i przechowaj do następnego sezonu.
- Za pomocą odkurzacza basenowego dokładnie usuń pozostałości wody z rur, dysz, wylotów i każdego zakamarka wanny.
- Starannie umyj jacuzzi na zewnątrz i wewnątrz, wytrzyj do sucha i zamknij pokrywą.
- Zabezpiecz pokrywę pasami mocującymi lub specjalnymi klamrami.
- Nałóż na wannę płytę (np. z wodoodpornej sklejki), która dodatkowo zabezpieczy pokrywę – pamiętaj o usuwaniu śniegu!
Jak dbać o jacuzzi zewnętrzne, gdy chcesz kąpać się w zimie?
Marzysz o relaksujących kąpielach z bąbelkami w zimowej scenerii? Wobec tego przy wyborze jacuzzi zwróć szczególną uwagę na izolację termiczną. Im bardziej zaawansowany system ocieplenia, tym szybciej osiągniesz pożądaną temperaturę kąpieli, a woda wolniej się wychłodzi – co oczywiście przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.
Jeśli chcesz kąpać się w jacuzzi na zewnątrz w zimie, grzałka musi być stale włączona, żeby nie doszło do zamarznięcia wody. Gdy nie będziesz korzystać z jacuzzi, wystarczy ustawić temperaturę na niewielkim plusie i przykryć wannę pokrywą termiczną. Możesz też zaprogramować temperaturę wody na wybraną godzinę – tym sposobem jacuzzi zawsze będzie czekało na Ciebie z gorącą kąpielą!
1 Komentarz
Wspaniała inspiracja do działania.