Strona główna » Strefa rodzica » Planujesz wakacje nad wodą? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Planujesz wakacje nad wodą? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Wakacje nad wodą – dla wielu z nas to doskonały sposób spędzenia czasu, dlatego też wielu Polaków wciąż wybiera urlop nad Bałtykiem czy na Mazurach. Wybierając taką formę wakacji, należy pamiętać o tym, by zachować środki ostrożności, które mogą ustrzec od tragedii. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci nad wodą?

Woda (ta na pływalni także!) to żywioł, który musimy traktować z respektem. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci nad wodą? Poznaj aż 7 porad!

1. Nie spuszczaj dziecka z oka nawet na sekundę

„Odwróciłam/odwróciłem się tylko na moment” – to zdanie, które ratownicy i lekarze słyszą po wypadkach najczęściej. Ze statystyk wynika, że młodzież i dorośli toną głównie z powodu brawury i alkoholu, a dzieci… z powodu braku opieki. To daje do myślenia.

2. Bądź przy smyku cały czas

Pilnowanie dziecka oznacza, że trzeba być przy nim w wodzie, a nie tylko w pobliżu. Nie ma co liczyć, że malec będzie wołać o pomoc, gdy np. przewróci go fala. Dzieci najczęściej toną w ciszy. Po drugie, tonącemu trzeba pomóc natychmiast. Nie można tracić czasu na zerwanie się z leżaka, wyminięcie innych plażowiczów i dotarcie przez fale.

3. Nie pij alkoholu

Nawet niewielka dawka alkoholu osłabia naszą czujność. Wydaje nam się, że nadal jesteśmy w świetnej formie i bacznie obserwujemy pociechy, ale czas reakcji jest wolniejszy.

4. Korzystaj z kąpielisk strzeżonych

Unikaj stawów, rzek i wszelkich miejsc objętych zakazem kąpieli. Maluch powinien kąpać się tam, gdzie może liczyć na profesjonalną pomoc. Pamiętaj, każdy zbiornik wodny może skrywać inne zagrożenia: wiry, prądy, kamienie, przedmioty leżące na dnie.

5. Słuchaj fachowców i nie lekceważ ich poleceń

Ratownicy pracujący na kąpieliskach często słyszą: „Proszę się nie wtrącać, to moje dziecko”. Niesłuchanie specjalistów dbających o bezpieczeństwo to również kiepski przykład dla dziecka. Nie wolno też lekceważyć czerwonej flagi oznaczającej zakaz kąpieli. Wywieszając ją ratownicy biorą pod uwagę nie tylko temperaturę czy falę, ale też silne prądy wsteczne, które wciągają pływających w głąb morza.

6. Pamiętaj o kamizelce

Na kajak czy łódkę dziecko może wsiąść tylko w kapoku z certyfikatem bezpieczeństwa, kupionym w sklepie żeglarskim albo ze sprzętem wodnym, dobranym do wieku i wagi malca. Z dmuchanych kółek, rękawków czy nawet niby-kamizelek ratunkowych ze sklepów z zabawkami dziecko może korzystać jedynie w płytkiej wodzie.

7. Ucz zasad bezpieczeństwa

Nawet zupełnie mały smyk musi wiedzieć, że nie wolno mu wchodzić do wody samodzielnie i że kąpiel po obfitym posiłku jest niebezpieczna. Musi wiedzieć także, że podczas kąpieli trzeba uważać na innych i zachowywać się rozsądnie (np. nie wolno nikogo popychać ani dla zabawy wciągać pod wodę).

 

Publikacja zaczerpnięta z: polki.pl

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

JaToJa_comedy58 29 stycznia 2024 - 21:53

Takie krótkie info nie tylko dla znających temat. Ten tekst powinni przeczytać wszyscy

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej