Strona główna » INNE » Fajerwerki – wszystko co trzeba wiedzieć przed Sylwestrem

Fajerwerki – wszystko co trzeba wiedzieć przed Sylwestrem

przez Teosto@0115
2 komentarze

Fajerwerki to wyjątkowa atrakcja nie tylko na Sylwestra. Pokazy sztucznych ogni pojawiają się na różnych imprezach miejskich, państwowych czy widowiskach scenicznych oraz na wydarzeniach sportowych. Od dłuższego czasu także mniejsze imprezy prywatne i rodzinne wyróżniane są taką oprawą, popularne są choćby fajerwerki na wesele czy pirotechnika urodzinowa.

Jeśli wybieramy pokaz sztucznych ogni wykonywany przez profesjonalną firmę pirotechniczną, nie potrzebna jest wielka wiedza, nie trzeba też martwić się o formalności. Jeśli jednak pokaz chcemy wykonać samemu, warto, a nawet trzeba poznać kilka kwestii zanim wybierzemy fajerwerki.

Należy zacząć od tego, że przez cały rok pokazy pirotechniczne można organizować na swoim prywatnym terenie poza godzinami 22 – 6 rano. Jeśli pokaz na przykład na weselu ma odbyć się przy sali, należy uzyskać zgodę właściciela terenu. Fajerwerki do samodzielnego odpalania i pirotechnika amatorska zwykle nie wymagają dodatkowych pozwoleń od miasta gdy są odpalane na terenach prywatnych. Ograniczeniem jest wiek czyli 18 lat.

Fajerwerki – co należy wiedzieć przed zakupem

O czym należy pamiętać kupując fajerwerki? Przede wszystkim wyroby pirotechniczne najlepiej kupować dobrej jakości, w sprawdzonym i pewnym źródle, które posiada fachową wiedzę oraz niezbędne pozwolenia i certyfikaty. Przykładem takiego sprzedawcy jest sklep internetowy PyroTech SHOP (link). Istotne są również standardy bezpieczeństwa co do przechowywania fajerwerków. Nie powinny być uszkodzone czy zamoczone. Opakowanie powinno być nienaruszone, suche i nic nie może się z niego wysypywać.

Materiały pirotechniczne dopuszczone i przeznaczone do sprzedaży muszą mieć konkretne informacje, jest to nazwa produktu oraz producenta, a także instrukcja obsługi w języku polskim, potrzebne są stosowne atesty i certyfikaty. Ważne są informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Zarówno do nich jak i do zaleceń dotyczących obsługi należy się bezwzględnie stosować. Dobrze też zwrócić uwagę na termin ważności, żeby nie kupić sztucznych ogni przeterminowanych, ale też wycofanych ze sprzedaży.

Co warto wiedzieć przy wyborze fajerwerków?

Dobrze jest zapoznać się z rodzajami fajerwerków, żeby nie kupić takich, które nie spełniają naszych oczekiwań co do efektów pirotechnicznych. Profesjonalne sztuczne ognie powinny mieć informację jak działają i jaki generują efekt, można też skorzystać z porady fachowców sprzedających pirotechnikę. Niektóre hurtownie fajerwerków i sklepy z pirotechniką mają praktyczne filmiki, które obrazują efekty pirotechniczne danego produktu.

Przed zakupem fajerwerków należy też zapoznać się z zasadami ich użytkowania. Podstawowy warunek przy odpalaniu sztucznych ogni to zapewnienie bezpieczeństwa sobie, oglądającym pokaz oraz mieszkańcom w pobliżu. Nie można zakłócać porządku publicznego oraz stwarzać zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt, także dzikich.

Sztuczne ognie należy przechowywać z dala od ognia, źródeł ciepła i materiałów łatwopalnych.  Fajerwerki na balkonie czy w piwnicy są narażone na wilgoć. Należy je trzymać w suchym i bezpiecznym miejscu niedostępnym dla dzieci.

Gdzie można odpalać fajerwerki

Fajerwerki powinny być odpalane w odległości około 50 metrów od budynków i drzew, informacje są w instrukcji. W zależności od rodzaju i zaleceń, odpalający sztuczne ognie powinien zachować minimum 10 metrów odległości od fajerwerków. Nie wolno ich odpalać na balkonach, z okien i tarasów oraz w zamkniętych pomieszczeniach, w tym przypadku można jeśli są to wyroby pirotechniczne do użytku wewnętrznego.

Fajerwerki można odpalać w miejscach, gdzie nie stanowią zagrożenia pożarowego oraz dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Pokazu fajerwerków nie można organizować w pobliżu :

 • domostw gdyby miały być zagrożone,
 • gospodarstw rolnych i drzew,
 • samochodów,
 • lotnisk,
 • zbiorników z płynami i gazami łatwopalnymi,
 • linii energetycznych.

Fajerwerki co warto wiedzieć

Zasady odpalania fajerwerków :

 • podstawa to bezwzględne zachowanie wszystkich środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa,
 • należy zapoznać się z instrukcją obsługi, żeby wiedzieć jak prawidłowo przygotować fajerwerki przed odpaleniem. niewłaściwe ustawienie może wpłynąć na trajektorię lotu i stworzyć zagrożenie dla widzów,
 • tym bardziej fajerwerków nie wolno kierować w stronę ludzi, zwierząt, zabudowań i innych przedmiotów,
 • fajerwerki powinny odpalać wyłącznie osoby dorosłe i trzeźwe,
 • nie należy nachylać się na odpalanymi fajerwerkami, po odpaleniu nie należy trzymać ich w dłoniach, po nieudanej próbie odpalenia nie należy odpalać ich drugi raz.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Sid Surrett 15 września 2023 - 23:49

To artykuł, który warto udostępnić.

Odpowiedz
Bryce Heckendorf 18 września 2023 - 09:40

Autor ma naprawdę ciekawą perspektywę.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej