Strona główna » Niemowlak » Czy warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty dla niemowląt?

Czy warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty dla niemowląt?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Zauważasz u swojego dziecka problemy rozwojowe? Chcesz uzyskać profesjonalną konsultację związaną z rozwojem ruchowym malucha? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty dla niemowląt i czy warto to robić.

Fizjoterapeuta dla niemowląt – kim jest?

Specjalista, jakim jest fizjoterapeuta, najczęściej zajmuje się chorobami związanymi z obszarem ruchowym człowieka. Nie różni się to znacząco w przypadku leczenia niemowląt. Jednak podczas wyboru odpowiedniego fizjoterapeuty dla dziecka należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie specjalisty. Dobrze, jeśli posiada on dodatkową specjalizację, która pozwala na pracę z najmłodszymi. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie pozwalają na dostosowanie do wieku pacjenta prawidłowej pomocy.

Z jakim problemem można zgłosić się do fizjoterapeuty dla dzieci?

Do specjalistów, jakimi są fizjoterapeuci dla niemowląt, najczęściej zgłaszają się rodzice, którzy zauważają problemy rozwojowe u swoich maluchów. Najczęściej są one związane z obszarem motoryczno-ruchowym dziecka. Wskazaniem do wizyty mogą być między innymi takie dolegliwości, jak:

 • nieustanne zaciskanie kończyn górnych,
 • niepokojące ruchy palców,
 • nadmierne odginanie główki,
 • trudności z podporem,
 • nieobecność względem otoczenia,
 • brak zainteresowania rodzicem czy zabawkami,
 • zniekształcenia fizyczne ciała.

Bardzo często fizjoterapeuci dziecięcy pracują również z dolegliwościami na tle asymetrii ciała czy z chorobami, jakimi są porażenie dziecięce i zaburzenia genetyczne.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty dla niemowląt?

Na wizytę do lekarza specjalisty należy się odpowiednio wcześniej umówić. Dobrze jest zrobić to tuż po zauważeniu jakiegokolwiek niepokojącego objawu związanego z motoryką dziecka. Podczas pierwszej wizyty najczęściej oceniany jest ogólny rozwój malucha oraz jego wzorzec ruchowy. Pozwala to na ewentualne wychwycenie pojawiających się dolegliwości oraz ocenę skali i rozmiaru zaburzenia. Rodzice w trakcie spotkania mają możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie pojawiające się w ich głowie pytania. Lekarz dobiera również odpowiedni sposób leczenia dziecka. Dodatkowo opiekunowie mogą uzyskać porady i wskazania co do poprawnego wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem, obejmujących takie obszary, jak:

 • karmienie,
 • podnoszenie,
 • odkładanie,
 • przewijanie.

Kolejne spotkania są związane z wdrożeniem leczenia. Zazwyczaj polega ono na rehabilitacji, czyli wykonywaniu odpowiednich ruchów fizjoterapeuty w pracy z dzieckiem. Tempo oraz rodzaj ćwiczeń jest dostosowywany indywidualnie do każdego dziecka, odpowiednio do jego dolegliwości, wieku oraz ogólnych możliwości. Wizyta najczęściej trwa od około 45 minut do godziny.

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty dla niemowląt?

Wizyta u fizjoterapeuty, który zajmuje się leczeniem dzieci, powinna obowiązywać każdego, kto posiada dziecko. Może ona pełnić jedynie funkcję profilaktyczną w celu dokładnego przyjrzenia się rozwojowi malucha. Zazwyczaj spotkanie takie służy również edukacji rodziców, chcących zdobyć profesjonalną wiedzę dotyczącą opieki nad najmłodszym. Wizyta pozwala również na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości, a co za tym idzie, możliwie najszybszej ingerencji, poprawiającej stan zdrowia dziecka.

Poza obowiązkową wizytą u lekarza dobrze jest również regularnie zdobywać umiejętności w zakresie wychowywania niemowląt i ich prawidłowego traktowania pod względem fizycznym. Swoją profesjonalną wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem związanymi z tym obszarem, dzieli się MamaFizjoterapeuta na swoim blogu. Można tam znaleźć wiele porad w zakresie profilaktyki chorób, a także różnego rodzaju ciekawostki w obszarze rozwoju niemowląt i dzieci.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Jefferson Hiatt 18 września 2023 - 08:17

To jest właśnie to, czego mi brakowało.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej